Anasayfa / Şirket Haberleri / Esmergil Baharat Antakya’nın meşhur defne yağını şişeye soktu

Esmergil Baharat Antakya’nın meşhur defne yağını şişeye soktuHatay’ın en eski şirketlerinden biri olan Esmergil Baharat, bölgesinde 1926 yılından bu yana hizmet veriyor. Antakya çarşısında baharat satarak başladıkları işe yeni bir soluk getiren Esmergil Ailesi, Antakya’nın meşhur defne yağını şişeye soktu. Esmergil Baharat Gıda Mühendisi Hatay Esmergil, “Bayi ağımız sayesinde şu an binlerce noktaya ulaştık. Amacımız ulusal bir marka haline gelmek” dedi.

Mitolojiye göre bir gün Tanrı Apollon Thessalia’da kıyıları ağaçlarla gölgelenen Peneus ırmağı kenarında, güzel genç bir kız gördü. Bu güzelin adı Daphne idi ve Apollon görür görmez ona aşık olmuştu. Fakat tanrıların ölümlülerle birlikte olması yasaktı. Apollon, Daphne’yi görünce yakalamak için yine peşinden koştu ancak orman giren kız gözde kayboldu. Daphne, yorgun düşene kadar kaçmıştı. Koşacak gücü kalmadığında yere yıkıldı ve toprak anaya yalvarmaya başladı. “Ey Toprak Ana beni ört beni sakla, kurtar”. Toprak Ana güzel kızı muhteşem bir ağaca çevirdi. Daphne, güzel kokulu bir ağaç oldu. Bu güzel kokulu ağacın yapraklarından elde edilen yağ yıllardır Antakya’nın yerel ürünü olarak kaldı. 1926’da bu yana Antakya’da doğunun altını olan baharatın ticaretini yapan Esmergil, paket baharat işinin yanında bu geleneksel ürünü şişeye koydu. Defne yağından elde edilen yüzde 100 doğal şampuan ve sıvı sabun ürettiklerini ifade eden Esmergil Baharat’ın Gıda Mühendisi Hatay Esmergil, “2011’in son çeyreğinde bir ortaklık kurduk. Antakya’nın defnesini doğal yollarla elde ettiğimiz şampuana çevirdik. Yaptığımız AR-GE sayesinde yine yüzde 100 doğal olan sıvı sabunu ürettik. Şu an yerel marketlerde satışa başladığımız ürünün doğallığına o kadar çok güveniyoruz ki tüketiciye ‘bu ürünle dişlerinizi bile fırçalayabilirsiniz’ diyoruz” şeklinde konuştu.
“Baharat altından daha hareketli”

Küçük yatırımcının en önemli sorusudur, “Altın ne kadar olur, döviz yükselir mi?” Fakat dünyada en hızlı fiyat değişimi yaşayan ürünlerin başında baharatlar geliyor. Savaşlara neden olan ürünler bugün sanal savaşlar yaratıyor. Öyle ki geçtiğimiz aylarda kilogramı 6 dolar olan karabiber 3 hafta gibi kısa bir sürede 12 dolar seviyelerine ulaştı. Emtia piyasalarında spot markette fiyatı en hızlı değişen ürünlerden biri de kahve çekirdeği. Baharat üretimi ve paketlemesi yapan Hatay Esmergil, fiyatlardaki değişimin kendilerini etkilediğini söyledi. Esmergil, “Satışını yaptığımız ürünlerin yüzde 60’ı ithal gelen ürünler. Karabiber, Türkiye’de yetişmeyen bir ürün. Kekik, sumak, pul biber ve kimyon yerli üretimi olan baharatlar. Geçtiğimiz yıllara karabiberin fiyatı yüzde yüzlük bir artış yaşandı. Yurtdışında 6-7 dolardan 12 dolara çıktı. Karabiberin kilogramı 20 TL’yi buldu. Aynı şekilde kahvede de kriz yaşandı. Fiyatlar birden bire yüzde 60 arttı” dedi.

  İGDAS, yurt dışı atağında

“UNESCO gastronomi şehri seçti baharat tüketimi arttı”

UNESCO’nun şehirlere verdiği bir unvan olan “Gastronomy City”ye aday olan Antakya’nın yemek kültürünün yeniden yükselişi geçtiğini ifade eden Esmergil, bu durumun bölgeye yeni bir turist grubu getirdiğini ifade etti. Esmergil, “Bölgemizde yemeklerin olmazsa olmazı baharatlarımızdır. UNESCO’nun gastronomi şehri adına layık olabilmek için kaliteden taviz vermemek gerekiyor. Bu nedenle biz Antakyalılar ürünlerimizin tanıtımı için bunu fırsat olarak görüyoruz” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir