Anasayfa / Haberler / Esnek mevduat uygulayan bankalar

Esnek mevduat uygulayan bankalarKimin mevduatı daha esnek?

vadesinden önce para çekip yatırma imkanı sağlayan esnek mevduat hızla yayılıyor. Üstelik “tanışma faizi“, “sadık müşteri faizi” gibi uygulamalarla getirilerin de cazibesi arttı. Esnek mevduatta bile faizler yüzde 12’lere yükseldi…

PARANIZI bir aylık mevduata yatırdınız ancak vadesinin dolmasına birkaç gün kala acil bir ödemeniz çıktı. Ne yapacaksınız? Eşten dosttan birkaç günlüğüne para bulamazsanız mecburen mevduatınızı bozduracaksınız. Hal böyle olunca da faiz geliriniz uçup gidecek…

Evet, klasik mevduat hesaplarında durum böyle. Ancak bankaların mevduat toplama yarışı, yüksek faizle birlikte esnek mevduatı da gündemimize getirdi. Buna göre paranızı bir aylık veya yıllık mevduata yatırdığınızda vadesinden önce çekme veya üstüne ekleme hakkınız oluyor. Üstelik faiz getirisi yanmadan…

GECELİK FAİZİ KATLADI

Tıpkı gecelik faiz (O/N) mantığıyla işleyen, yatırımcıya günlük faiz alma hakkı tanıyan bu mevduatın getirisi de hayli yüksek. Halen piyasada 100 bin TL’lik tasarrufa O/N olarak yüzde 6-7 aralığında faiz veriliyor. Buna göre 100 bin TL’si olan bir kişi 30 gün boyunca parasını yüzde 6.5 faizle çevirdiğinde aldığı para 535 TL oluyor. Yani 100 bin TL’si 100 bin 535 TL’ye yükseliyor.

Buna karşılık aynı kişi, parasını, istediği an çekme hakkına sahip olduğu esnek mevduata yatırdığında neredeyse yüzde 50 daha fazla faiz alabiliyor. 100 bin TL’siııi yüzde 11 faizle 30 günlüğüne mevduata yatıranlar vade sonunda 771 TL kazanıyor. Mevduat faizi yüzde 10.5 olursa bir aylık getirisi ise 736 TL’ye yükseliyor.

ING MASRAF ALMIYOR

Türk yatırımcılar, bu ürünü ING’nin turuncu hesabıyla tanıdı. Banka, dünyadaki lokomotif ürünü olan Turuncu Hesap’ı Ocak 201 Tde Türk müşterilerine de sunmuştu. Turuncu Hesap, Türkiye’de “serbest tasarruf hesabı” olarak yeni bir ürün kategorisi yarattı.

Vadeli hesap gibi kazandıran, ancak vade derdi olmadan istenildiği an para yatırıp çekme imkanı sağlayan Turuncu Hesap’ta faiz gecelik işliyor. Ve faiz, hesaba günlük geçiyor. Ayrıca hesap işletim ücreti de kesilmiyor. ING Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, buna ek olarak internet ve telefon bankacılığıyla yapılan EFT ve havalelerden de ücret alınmadığını vurguluyor.

Hesap açmak için herhangi bir alt limiti olmayan Turuncu Hesap’ta faiz oranı şu anda yüzde 10. İlk kez Turuncu Hesap açtıranlara ise 30 günlük “hoş geldin” faizi olarak yüzde 11 uygulanıyor. Tabakoğlu, bankanın mevduat politikası ve faizlerle ilgili şu bilgiyi veriyor:

“Hoş geldin ve diğer avantajlı faiz oranlarından 100 bin TL’ye kadar hesabı olanlar yararlanabiliyor. Bakiye bu tutarın üzerine çıktığında yüzde 9 faiz uygulanıyor. Müşteriler yatırımlarını daha çok TL’de değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla biz de Turuncu Hesap’ı TL mevduatta sunmayı tercih ettik. Turuncu Hesap, vadeli hesap gibi çalışan ancak vade derdi olmayan, dolayısıyla özgürce kazandıran bir serbest tasarruf hesabı. Küçük tutarlarla da olsa tasarruf etmek ve birikimlerini belirli bir vadeye bağlamadan özgürce hareket etmek isteyen herkese hitap ediyor. Ayrıca Türkiye’de yine bir ilk olarak, şubeye gitmeden internet ve çağrı merkezi üzerinden hesap açtırılabiliyor.”
Cenk Tabakoğlu, birinci yılını doldurmasına rağmen ING Bank’ın her dört yeni müşterisinden birinin Turuncu Hesap’la geldiğini sözlerine ekliyor. Turuncu Hesap’ın ING Bank toplam bireysel mevduattaki payı ise yüzde 52’ye ulaşmış durumda.

  Kırsal kalkınma hibeleri tüm illere verilecek

SADIK MÜŞTERİYE EK FAİZ

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), müşterilerine “Marifetli Hesap” ürünüyle günlük faiz kazandırmaya başladı. Tasarruf sahipleri bu hesapla günlük faiz kazanırken vade bozdurma korkusu olmadan para çekme ve yatırma fırsatına sahip oluyor.

TEB müşterisi olsun olmasın Marifetli Hesap’la tanışan herkese yüzde 11.5 “hoş geldin” faizi uygulanıyor.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, ayrıca 6 ay boyunca Marifetli Hesap’ı kullanan ve bu süre içinde belli bir hesap ortalamasını tuttu-TEB ran müşterilerine Türkiye’de bir ilk olarak ek faiz vereceklerini belirtiyor.

Marifetli Hesap kapsamında EFT/havale ve hesap işletim ücreti masrafı alınmıyor. TEB, TL mevduatlarının dışında ABD Doları ve euro gibi döviz cinsleriyle de hesap açıyor. Sıfır bakiyeyle de açılabilen Marifetli Hesap’ta faiz işleyebilmesi içinse hesapta minimum 1.000 TL, dolar veya euro bulunması gerekiyor. Tasarruf sahibinin 30 gün boyunca yüzde 11.5 tanışma faizinden yararlanabilmesi içinse 35 bin TL, 20 bin ABD Doları ve 15 bin euro’luk mevduat tutarını aşmaması gerekiyor.

Türkiye’de ilk kez Marifetli Hesap ile “sadakat ödülü” faizi uyguladıklarını söyleyen Gökhan Mendi, “Altı ay boyunca 15 bin TL, 5 bin euro/dolar ortalama bakiye olması halinde TL için yüzde 0.10, dolar ve euro’da yüzde 0.05 ekstra faiz veriyoruz” diyor. TEB, sadakat ödülü faizini maksimum 25 bin TL ve 10 bin euro/dolar için uyguluyor.

Öte yandan TEB, 17 Şubat’ta gösterime giren Muppets filmi için yapımcı firma (Walt Disney) ile bir işbirliği başlattı. TEB’de belli bir miktarın üzerinde Marifetli Hesap açtıranlara Muppet Shovv’un en ünlü kahramanı kurbağa Kermit şeklinde tasarlanan özel kumbara hediye ediliyor.

FİNANSBANK’TAN “ÇİFT SARILI”

Finansbank müşterilerine “Çift Sarılı Hesap” ile esnek vade uyguluyor. Vadesiz hesabın avantajlarını vadeli hesabın kazancıyla birleştirmek için yola çıkan banka, tanışma faizi olaraksa ilk üç ay yüzde 12 getiri garantisi veriyor. Çift Sarılı Hesap sadece TL değil, ABD Doları ya da euro cinsi de açılabilirim FİNANSBANK y°r’ Banka, bu hesabı açan müşterilerine gün içerisinde para yatırıp çekme, ücretsiz havale/EFT işlemi yapmanın yanı sıra fatura ödeme, otomatik fatura ödeme talimatı verme hakkı da sağlıyor. Bu hesaptan faiz almak için alt limit 10 bin TL, üst limit ise 75 bin TL.

BANK ASYA’DA ALT LİMİT 50 TL

Bank Asya, “Özgür Hesap” ile katılım hesabı açtıran tüm müşterilerine istedikleri an paralarını çekme hakkı tanıyor.

Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Ercüment Güler, sade-, ce TL değil, ABD Doları, euro, İsviçre Frangı, Japon Yeni, 0 İngiliz Sterlini ya da Suudi Arabistan Riyali cinsinden de hesap açtırabileceğini söylüyor.

Bank Asya’daki katılma hesaplarının tamamında vade bozulmadan para çekilebilme hakkı bulunuyor.

Güler, bu sayede Bank Asya müşterilerinin katılım hesaplarından ihtiyaçları dahilinde nakit çekim, EFT, havale, fatura ödemesi gibi işlemleri otomatik veya manuel olarak yapabildiklerini vurguluyor.

Müşterinin hesabı, katılma hesaplarının alt limit sınırının altına düşmediği müddetçe vade bozulmuyor.

Vade tarihinde ise hesapta kalan tutar üzerinden kar payı ödeniyor. Bank Asya’da açılacak katılım hesaplarında alt limit 50 TL veya 50 dolar/euro.

Bank Asya gibi diğer bir katılım bankası olan Albaraka Türk de kendisinde katılım hesabı bulunan tüm müşterilerine esnek vade imkanı sağlıyor.

ESİN ÇETİNEL / paradergi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir