Anasayfa / Kariyer ve İş / Esnek Yan Haklar Araştırması 2012

Esnek Yan Haklar Araştırması 2012

Tüm dünyada yılda 700’ün üzerinde araştırma gerçekleştiren global piyasaların lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, ‘Esnek Yan Haklar Araştırması 2012’nin sonuçlarını açıkladı. Mercer’ın Avrupa’da 12 ülkede gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, firmaların %60’ı çalışan tercihlerine öncelik verecek şekilde Esnek Yan Haklar uygulamalarını kullanıyor.

Mercer’ın Avrupa’da 12 ülkede gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, firmaların %60’ı çalışan tercihlerine öncelik verecek şekilde Esnek Yan Haklar uygulamalarını kullanıyor.
Lider insan kaynakları danışmanlık firması Mercer, ‘Esnek Yan Haklar Araştırması 2012’nin sonuçlarını açıkladı. Avrupa’da 12 ülkede gerçekleşen araştırmanın sonuçlarına göre, firmaların %60’ı Esnek Yan Haklar uygulamasını aktif bir şekilde kullanırken; %30’u ise uygulamaya geçmeyi hedefliyor. İşverenlerin Esnek Yan Haklar uygulamalarını tercih etme sebepleri ise yüzde 58 ile rekabet üstünlüğü yaratmak, yüzde 54 ile çalışan bağlılığını artırmak ve yine yüzde 54 oranla yetenekli personeli elinde tutmak olarak sıralanıyor.

Ekonomik olumsuzluklara rağmen Esnek Yan Haklara devam

Avrupa’daki olumsuz ekonomik koşullara rağmen firmalar, Esnek Yan Haklar uygulamalarına kayıtsız kalmadı ve çalışanların ilgi alanlarına göre programları geliştirme yönüne gitti. 2009 yılında gerçekleşen Esnek Yan Haklar Araştırması’nda, programları uygulamanın firmalar açısından karmaşık (%58) ve maliyetli (%53) olmasına ilişkin kaygı oranları, bu yılki araştırmada yüzde 40’ın altına düştü. Firmaların %62’si ekonomik krizin Esnek Yan Haklar stratejilerini etkilemediğini belirtirken, %13’ü ise bu sistemi daha fazla geliştirmek ve opsiyon eklemek üzere çalışma yaptıklarını açıkladı. Araştırmada diğer dikkat çeken bir durum ise, Esnek Yan Haklar uygulamasının firmaların %36’sında maliyeti azaltan bir etkisinin olması ve % 46’sında ekstra bir maliyet ortaya çıkarmaması.Çokuluslu firmalar ülkelere özel yasal farklılıklar nedeniyle zorlanıyorlar

Çokuluslu firmalar, Esnek Yan Haklar konusunda en çok ülkeler arasındaki vergilendirme ve yasalardaki farklılıklar ile uygulamaların kültürel olarak ülkeye adapte edilmesi noktasında sıkıntı yaşıyorlar. Ancak araştırma sonuçlarına göre, çokuluslu firmaların %30’u bu uygulamaya geçmeyi planlıyor. Bu oran, 2009 Esnek Yan Haklar Araştırması sonuçlarına göre, %5’lik bir artışı ifade ediyor. Global stratejilerinde ‘Esnek Yan Haklar programlarını uygulamaya hazırız’ diyen firmaların oranında da %18’lik bir artış görülüyor. Esnek Yan Haklar uygulamaları, en yaygın biçimde İngiltere’de uygulanıyor. İngiltere’deki firmaların %48’i çalışanlarına bu fırsatı sunuyor.

Çalışanların yüzde 75’i sistemden memnun

Araştırmaya göre, insan kaynakları stratejisi, kurum kültürü, değerleri, maliyet yönetimi ilkeleri, çalışan demografik yapısının özelliklerine göre farklılaşabilen Esnek Yan Hakları paketlerini uygulayan firmaların çalışanlarının %75’i bu uygulamaları memnuniyetle karşılıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir