Anasayfa / Kariyer ve İş / Esnek Yan Hakların Önemi Artacak

Esnek Yan Hakların Önemi Artacak

Esnek Yan Hakların Önemi Artacak, Yan Haklar Araştırması

24 farklı sektörden, sermaye yapıları, çalışan sayısı ve ciro bakımından farklı ölçeklerdeki 111 katılımcı şirket ile gerçekleştirilen “Yan Haklar Araştırması”nın sonuçlarına göre katılımcı kurumların sadece % 4’ü çalışanlarının yan hakları kendi taleplerine göre seçebilmelerine imkân tanıyor.

PwC Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri’nin 24 farklı sektörden, sermaye yapıları, çalışan sayısı ve ciro bakımından farklı ölçeklerdeki 111 katılımcı kurum ile gerçekleştirdiği 2011 yılı “Yan Haklar Araştırması”, mevcut durumla ilgili ilginç sonuçlar verirken, gelecekte “Yan Haklar” ile ilgili beklentilere ilişkin değerlendirmeleri de içeriyor.

PwC Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri’nin, kurumların kendi uygulamalarını başka kurumlardaki uygulamalarla kıyaslayabilmesi ve gelişme alanlarını belirleyebilmesi için veri sağlamayı amaçlayan “Yan Haklar Araştırması” mevcut durum açısından bakıldığında, pozisyon seviyesi ve fonksiyonlar bazında özetle şu sonuçları ortaya koyuyor.

• Katılımcı kurumların sadece %4’ü çalışanlarının yan hakları kendi taleplerine göre seçebilmelerine imkân tanıyan bir esnek yan haklar uygulamasına sahipken diğerleri kendilerinin belirlediği yan haklarda seçim imkanı sağlamıyor.

• Yemek, özel sağlık sigortası ve ulaşım uygulamaları, tüm seviyelerdeki çalışanlar için en yaygın uygulanan yan haklar. Kurumların üst yönetim seviyesinden alt seviyelere doğru gidildikçe bu uygulamaların sağlanma oranı bir miktar düşüyor.• Özellikle müdür altı seviyelerde satış & pazarlama ve tanıtım gibi zamanın çoğunu ofiste geçirme olasılığı yüksek çalışanlar için şirket aracı uygulamasının sağlanma oranı artıyor.

• Özel sağlık sigortasının kurum tarafından karşılanma oranları yatarak tedavi için %100, ayakta tedavi %80’lerde yoğunlaşıyor. Diş tedavisi, gözlük & lens ve check-up uygulamaları ise pek yaygın değil. Doğum ise katılımcı şirketlerin yaklaşık yarısı tarafından sağlık sigortası kapsamına eklenmiş durumda.

• Cep telefonu / Blackberry ve dizüstü bilgisayar uygulamalarının üst yönetim seviyesinden alt seviyelere doğru gidildikçe uygulanma sıklığı en çok düşen yan haklar. Ayrıca, satış & pazarlama ve tanıtım grupları diğer çalışan gruplarına kıyasla bu uygulamalardan daha çok yararlanıyor.

• Fazla mesai uygulamasının yönetim seviyesinden alt seviyelere doğru artıyor.

• Hayat sigortası ve bireysel emeklik sigortası uygulamaları yaygın değil. Kurumların yarıya yakınının tepe yönetim seviyeleri için hayat sigortası uyguladığı görülüyor. Fakat alt seviyelere inildikçe, bu oran %30’un altına düşüyor. Bireysel emeklik sigortası ise genel olarak 5 katılımcı kurumdan sadece 1’inin uyguladığı bir yan hak.

• Esnek çalışma saatleri katılımcılar arasında yaygın bir uygulama değil.

• Doğum, evlilik ve ölüm yardımlarının en çok uygulanan sosyal yardımlar.

“Yan Haklar”, farklılık yaratabilecek önemli bir uygulama alanı olacak

Türkiye’de en eski uygulaması 2009 tarihine kadar uzanan “Yan Haklar Araştırması” sonuçlarını değerlendiren araştırmanın yöneticisi PwC Türkiye İK Hizmetleri Kıdemli Müdürü Murat Karakaş’a göre, önümüzdeki dönemde yan haklar konusu şirketler için önemli bir stratejik uygulama alanı oluşturabilecek. Artık standart hale gelmiş yemek, ulaşım, sağlık sigortası gibi uygulamaların ötesinde esnek çalışma, fazla mesai ücretlendirme, yurtdışı görevlendirme ve elbette fark yaratacak sosyal olanaklar üzerine düşünmek, yoğun rekabet ortamında şirketler için bir zorunluluk haline gelmeye başlıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir