Sağlık Haberleri

Estetikte Yeni Moda

ESTETİKTE YENİ MODA

Gelişmiş ülkelerde kadınlarda vajina, erkeklerde göğüs küçültme en fazla yaptırılan estetik operasyon türü. Türkiye henüz o kadar ‘gelişmiş’ değil, ama arayı kapatıyor.

GÖĞÜSLERİNİN SARKIK olmasından şikâyet eden bir erkeğe ya da genital bölgesinin görünümü konusunda yakınan bir kadına rastlarsanız şaşırmayın. Çünkü dünyada kadın ve erkekler arasında erojen bölgelere yapılan estetik ameliyatları giderek popülerleşiyor. Modern dünya ideolojisi, iç güzellikten ziyade dış güzelliğe önem verdiği için erojen bölgelere yönelik estetik kaygı da fazla şaşırtıcı değil aslında. Verilere göre erkeklerin sarkan veya biçimsiz bir şekle sahip olan göğüslerinin üstüne yağ eııjekte ederek yaptırdıkları göğüs dirileştirme ya da göğüs küçültme ameliyatlarında yüzde 7’lik bir artış var. Kadınlarda ise genital bölgeye yapılan ameliyatların sayısı giderek artıyor. Amerikan Kozmetik Plastik Cerrahi Araştırma Derneği’nin araştırmasına göre ABD’de geçen yıl 1 milyondan fazla kişi estetik operasyonu yaptırdı. Amerikan Estetik Cerrahları Derneği’nin verilerine göre ise, 2()K)’da ABD’li kadınlar estetik ameliyatlara 6,8 milyar dolar harcadı. Ingiltere’de ise bu ameliyatlara talep 10 yıl öncesine göre yüzde 70 arttı.

Çocuk doğuranlar talep ediyor

Türkiye’de de en çok yaptırılan ameliyatlar arasında yağ aldırma (liposuction) ön sıralarda yer alıyor. Dünyadaki gelişmelerin tersine Türkiye’de genital bölge estetiği en çok yaptırılan operasyonların başında gelmiyor, ama erojen bölge ameliyatlarına talep giderek artıyor Ünlü estetik cerrahlardan Estetik Plastik Cerrah Prof. Dr. İsmail Kuran Türk kadınlarının da bu konuda bilinçlenmeye başladıklarını ifade ediyor. Özel kliniklerde ve hastanelerde yapılan genital bölge estetiğinin maliyeti ameliyat türüne göre 2 biıı-15 bin TL arasında değişiyor. Bu ameliyatları hem plastik cerrahlar hem de jinekologlar yapabiliyor. Bu ameliyatlara talep sanıldığı gibi sadece büyük şehirlerden gelmiyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi üç büyük şehirden gelenler azınlıkta. Daha çok çocuk doğurma eğiliminin hala yaygın olduğu Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’dan gelen kadınlar bu tip ameliyatlara başvuruyor.
İstanbul’da yaklaşık 40 merkezde bu tip ameliyatlar gerçekleştiriliyor. Doğum sonrası vajinanın genişlemesine bağlı vajina daraltma ya da yapısal uzunlukları düzeltmek için labiaplast ameliyatları yaygın olarak yapılıyor.

Estetik yaptıranlar nevrotik mi?

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 70’i estetik yaptırmak istiyor. Türk erkeklerinin yüzde 30’u estetik operasyona başvursa da aslında estetik yaptırmaya Türk erkekleri de hevesli. Uzmanlarda erkekler arasında vakumla yağ aldırma ve göğüs küçültme ameliyatlarının yaygınlaştığını anlatıyor.

Psikolog Dr. Halis Özerk, estetiğin kadınlar arasında yaygın olarak yapılmasını kadınların fark edilme ihtiyacına bağlıyor. Özellikle doğu toplumlarında kadının yerinin olmadığını söyleyen Özerk, insanların doğduğu andan itibaren dokunulma açlığı hissettiklerini, bu ihtiyacı karşılamak için de özellikle kadınların fark edilme oyunu oynadıklarını ifade ediyor.

İki cins tarafından da yoğun bir şekilde uygulanmaya başlayan bu estetik akımını ise bireylerin hayvani dürtülerinin ağır basmasına bağlıyor. Ona göre kendisini gerçekleştirmeye yarayan şeyleri bir kenara atan birey, kişiliğini sadece cinsel özellikleri üzerinden var etmeye başlıyor. Yani güzel ve çekici görünmek adına bu tür ameliyatların kadınlar arasında yaygınlık gösterdiğini belirtiyor. Özerk, estetik yaptıran bireylerin çoğunun nevrotik bir kişiliğe sahip olduğuna inanıyor. Çünkü psikologa göre, ortada patolojik bir durum söz konusu olmadan yapılan her müdahale nevrotik kişilik yapısının göstergesi. Özerk, ‘Şimdi ve burada yı yaşayamayan bireylerin geleceğe ya da geçmişe özlem duymasının sağlıklı bir durum olmadığını ifade ediyor.

Dünyada erojen bölgeye yönelik estetik ameliyatların artması bir nebze olsa da Türkiye’de yansıdığını söylemek mümkün. Hal böyle olunca ileriki yıllarda bu tip operasyonlarda Türkiye’nin adını üst sıralarda görmek içten bile değil.

TURK KADINLARI YAĞ ALDIRIYOR

Türkiye’de kadınlar arasında en sık yapılan estetik operasyonların başında yaş gruplarına göre değişmekle birlikte vakumla yağ aldırma geliyor. Burun estetiği ise yaygın olarak gençler arasında yapılıyor. Bu operasyondan sonra göğüs büyütme ameliyatı yaptıranların sayısı ise azımsanmayacak ölçüde. 40’lı yaşlar arasında kadınlar ise göz kapağı kaldırma estetiğinde ciddi talep var. 50’li yaşlarda kadınlar yüz gençleştirme ameliyatlarına başvuruyor.

TÜRKİYE 9’UNCU…

ISAPS’in (Dünya Estetik Plastik Cerrahi Derneği) 2010 verilerine göre dünya üzerinde plastik cerrahinin en çok uygulandığı ilk 25 ülke sıralamasında Türkiye dokuzuncu sırada yer alıyor. ABD ilk sırayı hiçbir ülkeye kaptırmıyor.

DR. HALİS ÖZERK
Psikolog Doktor
Birey kendi kişilik gelişimini değişmeyen özellikler üzerine yapılandırmalı. Çünkü bireyin sahip olduğu fiziksel özellikler her an için değişme yaşayabilir.

PROF. DR. İSMAİL KURAN
Estetik Plastik Cerrahı
Türkiye’de bir insanın estetik ameliyatları için harcayacağı para bir lüks arabanın maliyeti üzerinde değil. Bu yüzden estetik ameliyatı sanıldığı gibi lüks değil.

CANDEĞER MURADOĞLU


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu