Anasayfa / Haberler / Etohum yatırımcı ağını büyütüyor

Etohum yatırımcı ağını büyütüyor

Girişimciler ve yatırımcıların vergi muafiyeti desteği nedeniyle merakla beklediği Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği, Hazine Müsteşarlığı tarafından yürürlüğe girdi. Bunun ardından, internet girişimcilerini ve yatırımcılarını buluşturan Etohum, 2008’den bu yana yürüttüğü Yatırımcı Kulübü’nü Lisanslı Yatırımcı Ağı’na dönüştürme kararı aldı.

etohumTürkiye’deki internet ekosisteminin yaratılması ve gelişmesi adına girişimciler ile yatırımcılar için pazar yeri oluşturma hedefiyle kurulan Etohum, Hazine Müsteşarlığımın hazırladığı yeni yönetmelik çerçevesinde Lisanslı Yatırımcı Ağı’nı hayata geçiriyor.

2008’den bu yana Yatırımcı Kulübü’nü oluşturan 30 yatırımcı ile internet projelerine erken aşama yatırım fonu desteği veren Etohum, yeni yasal düzenlemeyle birlikte, Antalya Rixos Downtown Otel’de gerçekleştirilen Etohum ‘Startup Turkey’ kampında ilk adımı attı ve Lisanslı Yatırımcı Ağı sıfatıyla yeni bireysel kurumsal yatırımcıların katılımına açıldı.

Yeni yönetmelik ne diyor?

Lisanslı yatırımcılar, yeni yönetmelik çerçevesinde Hazine Müsteşarlığıma başvuru yaptıkları takdirde, yıl içinde doğrudan lisans alabilecek. Girişimci şirkete sermaye aktarımı aşamasında devreye giren Maliye Bakanlığı ise, bu aşamada yatırımcılara vergi muafiyeti şansı tanıyacak. Bu muafiyet, ilgili yıl vergi beyannamesinde dikkate alınacak ve kullanılamayan indirimler, sonraki yıllara da yansıtabilecek.Ancak Hazine Müsteşarlığı, bu doğrultuda kurulacak olan yatırımcı ağları ile başlayan süreçte gelecek yıl doğrudan lisanslı kişilerin bireysel olarak yatırım yapmasına izin vermeyecek ve ancak bu ağlar üzerinden başvuranları yatırımcı olarak kabul edecek.

Etik ve standartlar oluşacak

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, oluşturulan yönetmelik ekseninde devlet kontrolünde gerçekleştirilecek bu uygulama ile lisanslı yatırımcı ağlarının düzenli olarak yapılan yatırımlarla ilgili rapor vereceklerini ve yatırımların Hazine Müsteşarlığımın çizdiği çerçeve içerisinde kalmasının sağlanacağını söylüyor. Büyükdemir, “Tüm bu süreç boyunca uygulanacak kriterler, sektörde belirli standartların oluşmasını ve etik yaklaşımların yerleşmesini sağlayacak. Hedefimiz, yıl sonunda 100 yatırımcıya ulaşarak çok daha fazla girişimciye destek platformu sağlayabilmek’’ diyor.

Organizasyon yapısı

Etohum, yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir organizasyon. Başvuru yapanlar arasından seçilecek 15 girişim, Etohum kampına davet ediliyor, her konuda uzman akıl hocaları işlerini başlatırken bu girişimcilere koçluk ve danışmanlık yapıyorlar. Seçilen girişimlere Etohum fonundan yatırım yapılıyor, ofis ve diğer imkânlar sağlanıyor. İnternet konusunda yeni iş fikri olan henüz şirketini kurmamış, iş fikrini gerçekleştirmek için şirketini kurmak üzere olan, internet şirketini/yeni girişimi kurmuş, sermaye, yönetim, pazarlama ve diğer desteğe ihtiyacı olan herkes Etohum’a başvuru yapabiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir