Anasayfa / Ekonomi-Finans / Ev Alma Hissesini Al

Ev Alma Hissesini AlBu yıl hisse senetlerine yatırım yapmak için iyi bir başlagıç senesi olduğuna inancım devam ediyor. Ocak başında “Ortak Ol, Zengin Ol” hareketini, bu beklentim üzerine oluşturdum ve uygulaması kolay olan ve anlaşılır bir tematik yatırım önerisiyle uzun dönemli hisse senedi yatırımını özendirmek için biriktimeyi hedefleyen stratejiyi yazmaya başladım. Geçen ay yazımın konusu olan bu stratejiyle toplam 100 bin lira değerinde bir hisse senedi portföyü oluşturmayı önerdim. Her ay 10 bin lira tutarında yedi adet hisse senedini satın alacağız ve bunu 10 ay boyunca devam ettireceğiz. Bu tematik yatırımı akılda kolay kalması açısından “Hisseli Harikalar Kumpanyası” olarak adlandırıyorum. İlk kez 3 Mart 1980’de Egemen Bostancı ve Haldun Dormen tarafından İstanbul Şan Sine-ması’nda sahneye konan müzikal, bu defa İMKB’de perde açıyor. Bizim müzikal biraz farklı; yedi adet nota yerine yedi adet hisse senediyle icra ediliyor. İzleyicilerin yerine yatırımcılar var. Bakalım ilk perde nasıl oynanmış.

Önce hisse senetlerini hatırlayalım; Garanti Bankası, Türk Telekom, Türk Hava Yolları, Aselsan, Migros, İş Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı ve Turcas Petrol. Portföyün yarısı, piyasa değeri en yüksek şirketler arasından seçtiğimiz Garanti Bankası ve Türk Telekom ile geri kalan yarısı eşit olarak diğer beş şirket hissesi ile oluştu. Hatırlatmak istiyorum, bu öneri finansal bir tavsiyedir ve kesinlikle yatırım danışmanlığı olarak değerlendirilmemelidir. Aracı kurum temsilcilerinin ve analistlerinin size danışmanlık yapmasını istemelisiniz.

Çok sık olmasa da hisse senetlerindeki değerleme beklentilerime göre portföyde değişiklik yapacağım. Bizim kumpanya bir örnektir ama başarı durumunu test edebilmek için bu örneği beraber takip edeceğiz.

Tarih bazı trendlerin tekrarı ile şekillenir. Bugün bizim kumpanyanın hisse senetlerinin 2004 yılından bugüne olan reel getirisini, gelecek için bir gösterge olarak kabul ediyorum. Tarih ne diyor? 2004 yılım baz alıyorum zira Türk ekonomisinin düşen enflasyon ve istikrar göstermeye başladığı bir dönemde bu tip bir stratejinin başarısını ölçmek daha mantıklı. Aksi durumda her zaman reel faizler öne geçiyor.
2012’DE BİRİKTİREN YATIRIMCI İÇİN YEŞİL IŞIK YANIYOR.

Geçen yıl reel faizler sıfıra yakın seyretti ve 2012 için bundan ötesini beklemiyorum. Eğer 2004 yılında bu yatırımı yapmış olsaydınız, bugüne kadar her yıl ortalama “yüzde 17” reel getiriniz olacaktı. Geçen ay bu getiriyi yüzde 17.2 olarak belirttim. 2011 yıl sonu verileri ile yüzdel7 olarak kesinleşti. 2004 yılında, portföyde Türk Telekom yerine Turk-cell vardı. 2008’de halka arz edilen Türk Telekom, Turkcell yerine portföye dahil edildi. Ayrıca her yıl sonunda portföyün hisse senedi dağılım oranlarında düzeltme yapıldı. Aynı dönemde paranızın mevduat karşılığı reel olarak yüzde 8,2 artış gösterdi.

  Küresel ekonomi durgunluğa direniyor

Gelelim bugüne. Ocak ayında ilk 10 bin liramız yaklaşık yüzde 6 getirmiş durumda. Bizim 10 bin lira, 600 lira arttı! İlk sahne çok neşeli başladı. Yatırıma devam etmek için keyfimiz yerinde. Bu getiriyi ay sonunda güncellemek gerekecek ama şimdilik bir gösterge olması açısından belirtmek istedim. Şimdi ikinci 10 bin lira ile aynı senetleri almaya devam edelim. Hisseli Harikalar Kumpanyası İMKB’de devam ediyor!

Yatırım ortamı destekliyor mu?

2012 için beklentiler hala çok temkinli. Ancak yatırım ortamında iştah biraz daha açıldı. Biriktiren yatırımcı için yeşil ışık yanıyor. Devam edebiliriz.

Şimdi ilk ayın getirdiği cesaretle, “Ortak Ol, Zengin Ol” hareketinde diğer bir tematik yatırım paketini açmak istiyorum. Bu da basit bir gayrimenkul hisse senedi yatırımı önerisi. Yola çıktığız yer hepimizde olan vazgeçilmez bir ev almak isteği. Ev almak isteğiniz, ailenizle yaşamak için değil ama yatırım yapmak amaçlıysa size bir alternatif yatırım önerisi gösterebilirim. Örneğin 250 bin lira değerinde bir ev alacaksınız. Bunun 50 bin lirasını peşinat olarak vereceksiniz, kalanı için kredi kullanacaksınız. Aman dikkat! Türkiye’de yeni konut fiyat endeksi son 12 ay içinde yüzde 9.5 artış kaydetti (REIDIN.com ve GYODER tarafından hazırlanan veridir). Ayrıca banka faizleri son dönemde arttı ve maliyetleri yukarı taşıyor. Buna karşılık İMKB’de işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıklarının endeksi son sekiz ayda yüzde 36 değer kaybetti. Peşinatı ev almak yerine seçtiğimiz gayrimenkul hisse senetlerine yatırmaya ne dersiniz? Ben buna “Ev Alma, Hissesini Al” diyorum. Siz gayrimenkul hisselerine bir göz atın. Benim beş hisse senedi ile oluşan bir seçimim var. Gelecek ay bu paketi açarız.

DİREKT TEMAS – BURÇİN MAVİTUNA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Noel baba rallisinden faydalanabilecek 43 hisse

Aralık ayı yaklaşınca nefesler Noel baba rallisi için tutuldu. Analistler gelinen seviyeler ve mevcut görünüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir