Anasayfa / Haberler / Evde elektrik üretmeye belediye şartı!

Evde elektrik üretmeye belediye şartı!Evde elektriğe belediye şartı!

Herkese kendi elektriğini üretme ve fazlasını şebekeye satma imkanı veren 500 kW altı lisanssız elektrik üretme yönetmeliği heyecan yaratmıştı.
Keza ticarethaneler, alışveriş merkezleri ve sanayi kuruluşları gibi tüzel kişiler dışında gerçek kişilere de bu haktan yararlanma yolu açıldı. Nitekim biz de kısa zaman önce evde elektrik üretme konusundaki ilgiyi ve sektöre getirdiği hareketi kapsamlı bir kapak haberiyle okuyucularımıza duyurmuştuk. İşin cazip tarafı, başvuru prosedürünün az olmasıydı. Yani ne ÇED raporu gerekiyordu ne de EPDK’ya lisans başvurusu. Ancak yaklaşık iki hafta önce TEDAŞ tarafından yapılan bir yönetmelik değişikliği sektörün moralini bozdu. Çünkü daha önce kendi elektriğini üretmek isteyen tüzel ya da gerçek kişilerin bağlı oldukları ilin elektrik dağıtım şirketine başvurmaları yeterliydi. Ardından hazırladıkları projeler TEDAŞ tarafından onaylanınca devreye alınıyordu. Yeni değişiklikse projelere belediye onayı da getiriyor. Buna göre ister çatıya kurulacak güneş paneli olsun, ister bahçeye kurulacak rüzgar türbini ya da biyoyakıt santrali belediyelerin onayı gerekiyor. Henüz taslak halinde ama sektörün sesine kulak vermek lazım… Sektör temsilcilerine göre yapılan yönetmelik değişikliğinden belediyelerin haberi yok. Yani kendilerinden böyle bir onay istendiği konusunda ne bilgileri var, ne de bu denetimi yapacak ve onayı verecek teknik kadroları. Ayrıca çatılarda yıllardır görmeye alıştığımız sıcak su kolektörleri için belediye onayı gerekmediğine dikkat çekiliyor. Sektör oyuncularının endişesi belediyelerin hazır olmaması nedeniyle yüzlerce projenin durmak zorunda kalması. Her geçen gün kabaran enerji faturaları karşısında büyük önem arz eden “lisanssız elektrik üretimi” umarız belediyelerin insafına bırakılmaz.

  Dünya plastik sektörü, Plast Eurasia Fuarı’nda buluştuYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir