Teknoloji İnovasyon

Evde kablosuz sistemler devri

Evde kablosuz sistemler devri

Mobil cihazların yükselişi ile ses, görüntü ve bilgiyi her yere taşıma isteği kablosuz teknolojileri doğurdu. Özellikle ev sistemlerinde yaşanan kablosuz cihaz devrimi yeni ürünleri de beraberinde getirecek. Global pazarda yüzde 30 civarında beklenen büyüme, Türkiye için de dünya devleri büyük bir rekabete soyundu.

evde kablosuz sistemler

Evde kullanılan bilgisayar, telefon, müzik seti, TV derken birçok cihazın kabloları her yeri sarar olmuştu. Ancak mobil teknolojilerin gelişimi ile birlikte internetin cihazları birbirine bağlama ve uzaktan kontrol etme özelliği bize kablosuz bir yaşamı sundu. Şimdi evlerdeki tüm sistemler birbiriyle bağlantılı ve kablosuz olarak haberleşiyor. Buna bağlı olarak günümüzde tüketicilerin TV ve akıllı mobil cihazlara bağlanabilen kablosuz ses sistemleri ve hoparlör ürünlerine yöneldiği görülüyor.

BÜYÜME VAR

Geleneksel ev sinema sistemi pazarı negatif büyüme gösterirken; kablosuz ses sistemleri, akıllı mobil telefon ve tablet satışlarının da etkisi ile, 2012 yılında yüzde 30 oranında büyüme gösterdi. 2013 yılında ise büyümenin yüzde 32 oranında gerçekleşeceği ve toplam pazarın 3.2 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Avrupa pazarında, www.myfikirler.com 2012’de docking hoparlörler yüzde 55’lik bir paya sahipken, kablosuz sistemler yüzde 20’lik bir paya ulaştı. Geleneksel müzik sistemleri ise geriye kalan payı oluşturdu. Türkiye pazarında ise 2012’de adetsel bazda gerçekleşen yüzde 27 büyümenin bu yıl yüzde 30 oranında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.Bu büyüme beklentisi üreticileri de harekete geçiriyor. Birbiri ardına kablosuz ses sistemleri ürünlerinin tanıtımını yapan şirketler önümüzdeki süreçte bu alanda daha da fazla rekabet edecek gibi. Global pazara sunulan ürünler, Türkiye’ye de gelmeye başladı. Dolayısıyla iç pazarda da benzer bir büyüme beklentisi üreticileri heyecanlandırıyor.

YENİ MODELLER GELECEK

Üreticiler kablosuz cihazları pazara sunarken tüketicilerin de bu ürünlere yöneldiğini gördüklerini ifade ediyor. “Samsung olarak dört farklı kablosuz audio dock modeli ile Türkiye pazarına 2012 yılında giriş yaptık. Türkiye’de ürünlerimizin bilinirliği hızla artmaya devam ediyor. Fakat Avrupa pazarını baz alacak olursak ürün algısı ve kullanımının daha düşük seviyelerde olduğunu görüyoruz” diyen Samsung Türkiye Ses ve Görüntü Sistemleri Ürün Müdürü Emrah Anlı, “Soundbar ses sistemlerinde önümüzdeki günlerde üç farklı ürünü daha pazara tanıtacağız. 2013 başından bu yana piyasaya sunduğumuz üç farklı segmentte soundbar modeli TV’lere uyumlu tasarımları ve şıklıklarına ek olarak kablosuz subwoofer (derin basa sahip en geniş hoparlör) ve TV bağlantısı ile de rakiplerinden ayrışıyor” diye ekliyor.

MÜZİK KEYFİ

Philips’in kablosuz hoparlörlerde ürün çeşitliliğinin oldukça fazla olduğunu söyleyen Philips Lifestyle Entertainment Orta Doğu, Afrika, Türkiye Pazarlama Müdürü Sinem Yücel ise, “Piyasada çoğunlukla bulunan AirPlay (kablosuz ağ üzerinden görüntü ve ses aktarımı) özellikli ürünler IOS cihazları ile uyumlu. Bu ürünlerin yanı sıra AW serisi ürünlerimiz ile tüm akıllı cihazlarla uyumlu wi-fi hoparlörleri sunduk. Bu ürünler sayesinde evlerimizin farklı noktalarına yerleştirdiğimiz hoparlörlere modem bağlantısı üzerinden akıllı cihazlar ile erişiliyor” diyor.
Sinem Yücel, gelecekte evlerin oturma odasında veya farklı odalarında aynı anda müzik keyfini daha yaygın yaşayacağımızı ve özellikle docking hoparlörlerinde bluetooth özellik taşıyan modellerin satışlarının artığını gözlemlediğini söylüyor.

DOKUNMATİK AKTARIM

Kablosuz paylaşımda bir diğer yöntem de NFC. NFC sayesinde kullanıcı bu teknolojiye sahip olan mobil cihazlar ile sadece kumandadan kolaylıkla kablosuz bağlantı kurabiliyor. Dolayısıyla mobil cihazlarla ev ses ve görüntü sistemlerine kablosuz bağlantı yoluyla içerik aktarımının daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Sony olarak, 2013 yılı ev eğlence sistemleri ürün stratejilerinde kablosuz teknolojilere büyük önem verdiklerini söyleyen Sony Eurasia A.Ş. Ev içi Eğlence Sistemleri Grup Ürün Müdürü Özgür Orçunus, “Bu bağlamda NFC teknolojisini tüketicileriniz, TV, ev sinema sistemleri, hoparlör, cep telefonu, notebook, tablet PC gibi yeni nesil birçok ürün grubumuzda bu özelliğe sahip çok çeşitli modellerimiz bulunuyor” diyor.

Önümüzdeki dönemde evde kullandığımız cihazlarda daha fazla kontrol, birbiriyle iletişim halinde olma gibi özellikleri görmek mümkün olacak. Özellikle mobil ürünler artıkça bilgi, görüntü ve sesi her yere taşıma ve aktarma eğiliminin süreciği kesin.

Gözde Yeniova / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu