Anasayfa / Kariyer ve İş / Evden Çalışma İş Hızını ve Kalitesini Düşürürmü?

Evden Çalışma İş Hızını ve Kalitesini Düşürürmü?Ofiste çalışmak yerine evde çalışmak faydalımıdır. Türkiyede pek uygulanmasa da yurtdışında uygulanan ülkelerde faydaları ve zararları çoktan tartışılmaya başlanmış bile.

evden calismakYahoo’nun CEO’su Marissa Mayer’in evden çalışma uygulamasını bitirip çalışanlarını ofise çağırması tartışmalara neden olmuştu. Bazıları bu karara karşı çıkarken evden çalışmanın iş hızı ve kalitesini düşürdüğünü savunanlar da oldu. Bu sistem Türkiye’de henüz çok yaygın değil. Ama yine de kullanılıyor. Esnek çalışma imkanı sunan şirketlerin İK müdürleri, Türkiye’deki uygulamalarını anlattı.

Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer’in evden çalışma uygulamasını bitirmesi çalışanlar arasında tartışmaya neden olmuştu. Hatta Hürriyet’te Razi Canıklıgil’in yaptığı habere göre, karara en çok kadın çalışanlar tepki gösterdi. Kadınlar, Mayer’in işe bebeği ile gelebildiğini, aynı imkanı diğer kadın çalışanlara sağlamadığını söylemişti. Yahoo’nun İnsan Kaynakları Direktörü Jackie Reses ise, evden çalışmanın iş hızı ve kalitesini düşürdüğünü belirtti.

Ofiste sabit masa yok

Peki Türkiye’de işler ne durumda? Evden çalışma daha çok kurumsal ve Türkiye’de yer alan yabancı şirketlerde görülüyor. HP Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü İdil Tinaz, firmanın kararını kendi koşulları içinde değerlendirmenin doğru olacağı görüşünde. HP’de farklı esnek çalışma modelleri uygulanıyor. Mobil çalışma, evden çalışma, esnek çalışma saatleri gibi. HP Türkiye’de 10 yıldır bu uygulama sürüyor. Özellikle satış kadroları için mobil çalışmaya uygun altyapı sağlanıyor. Tinaz, çalışan verimliliği ve iş yaşam dengesi açısından bu uygulamadan memnun olduklarını belirtiyor. HP’de küçük bir grup tamamen evden çalışıyor. Bu kişiler, genelde bölge için çalışan ve HP Türkiye ofisine sürekli gelmeleri gerekmeyen kişiler. Satış kadroları mobil çalışıyor, ofiste sabit masaları yok, ofise geldiklerinde mobil çalışanlar için ayrılmış masalarda çalışıyorlar. Mobil çalışabilmeleri için gerekli alt yapı, laptop, cep telefonu, modem ile sağlanıyor; uzaktan ofise erişilebiliyor. Bunun için de gerekli güvenlik ortamı sağlanıyor. Ayrıca ofiste sabit masası olanlar da dönem dönem evden çalışabiliyor. İş-yaşam dengesi daha sağlıklı kurulabiliyor.

Yüz yüze toplantı avantajı kaybediliyor

Tamamen evden çalışıldığında trafik derdi olmadığını belirten Tinaz, ancak çok uzun saatler telefonda görüşülmesi gerekebildiğini söylüyor ve ekliyor: “Yüz yüze toplantı avantajını kaybediyorsunuz ancak genelde tamamen evden çalışanlar ofise de gelse işlerinin yüzde 80-90’ı farklı ülkelerden kişilerle olduğundan ofise gelmeleri avantaj sağlamıyor. Yine de ofise gelmek, bir bütünün parçası olarak hissetmek ve aidiyet hissi önemli. Ofise gelmek takım olabilmek için önemli. Bu sebeple mobil çalışanların haftanın belli günleri ofiste toplantılarla yüz yüze iletişimi korumaları gerekiyor.”
Teknolojinin gelişmesiyle ileride ofislerde çalışmak diye bir kavramın kalmayacağından bahsediliyor. Tinaz, bu fikre tamamen katılmıyor. Gitgide daha fazla firmanın mobil ve esnek çalışmayı benimseyeceğini düşünen Tinaz, evden çalışıldığında verimin arttığının doğru olduğunu ancak bunun bir iç disiplin ve iş disiplini gerektirdiğini söylüyor: “Bazen insanlar ofiste 12-13 saat kalsa da, gerçekten verimli çalıştığı zaman süresi 3-5 saati geçmeyebilir. Bu nedenle nerede çalıştığınızdan ziyade nasıl çalıştığınız ve bu çalışmanın sonuçlara nasıl yansıdığı önemli.”

  Burdur Belediyesinden Engellilere Meslek Edindirme Kursu

“Değişimlerin sebeplerine bakıldığında her şeyin zaman, organizasyon ve çalışanların ihtiyaçları, değişen pazar koşullarıyla ilişkili olduğunu görüyoruz.” Bu sözler Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. İK Direktörü Nurer Yüksel’e ait.

İhtiyaçlara göre düzenlenmeli

Yüksel, geçmişte açık ofislerde separatörlü çalışma ortamları kurmak, toplantı odalarında fiziksel olarak buluşarak konuları tartışmak ve buna göre yapılanmak ne kadar doğru idiyse, bugün de güncel ihtiyaçlara göre yeniden düzenlemenin, hatta belki de önümüzdeki yıllarda çalışma alanlarını tekrar başka şekilde planlama ihtiyacı duymanın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor:

“Dikkat edilmesi gereken konu, organizasyonların bu yenilenme ve gereksinimleri kendi yapısına ve kültürüne göre yapma zorunlulukları. Trafik, büyük şehirlerde henüz arzu edilen seviyede olmayan altyapı, taşımacılık, ofislerin metrekare fiyatları, maliyetlerin artması gibi nedenlerle çalışma düzenimizi yeniden şekillendirmeye başladık. Çalışanlarımızı tamamen evden çalışmaya yönlendirmeyi veya ofisleri tamamen kaldırmayı hiç düşünmedik. Aslında en basit ifadeyle, iş tanımı uygunsa çalışanın, sabah gelip iş gününü geçirdiği sabit masasını kaldırdık ve modern çalışma istasyonları yarattık. Merkez ofis alanlarını küçültüp yerine şehrin farklı alanlarında ihtiyaça uygun şehir ofisleri kurmayı hedefledik. Siemens çalışanı, işi gereği olması gereken yerde, bazen müşterisinin yanında, bazen seyahatte, bazen de bu modern yeni ofislerde kendisine bir çalışma ortamı yaratabiliyor. 20 yıl önce çalışmaya başladığım Siemens’te, ofise yarım saat geç geldiğimde saatine bakıp geç kaldığımı ifade eden İK Müdürü, bugün öğlene doğru ofise gelenleri, erken çıkanları, uzaktan çalışanları görse ne düşünürdü acaba? diye kendime soruyorum. Dünü ve bugünü gören bir İK yöneticisi olarak gelecekte karşılaşacağımız yenilikleri düşündüğümde sabırsızlandığımı söylemeliyim.”

Esnek çalışma verimliliği artırıyor

Microsoft Türkiye İK Müdürü Cavidan Özdemir ise personel çalışma alanlarının yaratıcılığa ve özgüvene açık olması için ellerinden gelen şartları oluşturduklarını söylüyor: “Esnek çalışma koşullarıyla çalışanlarımızın verimlilik, performans ve yaratıcılıklarının arttığını gözlemliyoruz. Microsoft’ta, WPS (Workplace Advantage) programı takip ediliyor. Çalışanların daha çok sosyalleşerek çalışmasını, çalışanlara daha çok ortak alan yaratılmasını öngören tasarım ve uygulamalar hayata geçiriliyor. Ofiste de bu süreçler, takip edilip uygulanıyor. Örneğin Microsoft Türkiye ofisimizde geniş kafe alanları var. Ofisin teras katında geniş bir alan yarattık. Bu alanlarda çalışanlarımız hem işlerini takip edebiliyor hem de müşteri ve iş ortaklarımızla görüşüp, toplantılara katılabiliyor.”

Hürriyet İK – Zeynep MENGİ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşinizde ilk gününüz

Diyelim ki, yeni bir işteki ilk gününüz. Ato/ davranmalı, neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir