Anasayfa / Haberler / Evsel atıklar gübreye dönüşüyor

Evsel atıklar gübreye dönüşüyorEvsel atıklar gübreye dönüşüyor…

İşinize yaramadığını düşündüğünüz, ‘çöp’ olarak nitelendirdiğiniz evsel atıkların aslında çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Türkiye’de tüm büyük şehir belediyeleri cam, kağıt, plastik, demir gibi geri dönüşüme uygun atıkları tekrar değerlendiriyor. Sadece İstanbul’da günlük 17 bin ton çöp, çöp ayırım tesislerine gidiyor. Çöpe atılan ve ayrıştırılmayan tek atık ise, evsel organik atıklar. Meyve, sebze, yumurta kabuğu gibi atıklar, çöplerde kimyasallarla karıştıkları için tüm organik özelliklerini yitiriyorlar. Aslında bu atıkları değerlendirmek ve organik yaşama destek vermek çok basit. Avrupa’da ve Amerika’da kullanılan KompostBox ile, evlerden çöp olarak atılan sebze, meyve kabuk ve posaları, yumurta kabukları gibi değerli organik atıkları değerlendirerek, yüksek kaliteli ve yüzde yüz organik solucan gübresi üretiliyor. Geri kazanılan bu gübre, balkon, teras ve bahçelerde kullanılabiliyor.

KOMPOSTBOX NEDİR?
KompostBox’ın içinde evsel atıklarınızı yiyerek yüzde yüz organik solucan gübresi üretecek olan, başlangıçta 500 adet vermikompost üretimi için üretilmiş ‘Kırmızı Kaliforniya kültür solucanı’ bulunuyor. Bu mucize evsel dönüşüm canlıları, otobur oldukları için en çok sebze ve meyve kabukları, yaprak, karton, renksiz mürekkepli kağıt gibi şeyler yiyor. En çok sevdikleri ise muz kabuğu ile çay ve kahve posası. Sevmedikleri ve hatta onlar için ölümcül % olan tek şey kimyasal atıklar. Solucanlar  sessiz, sakin bir ortamda, doğru beslendikleri sürece KompostBox’ın içinde sakin bir hayat sürüyor. Siz onları görmeye çalışmadıkça-onların bulundukları ortamdan pek dtşarı çıkma eğilimleri olmüyor. Koku ve sineklenme gibi bir sorun da yok.

Çünkü solucanların vücutlarının üzerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ‘sölom’ sıvısı, evsel atıklarınızın koku, sineklenme yapmasını engelliyor. Solucanların ürettiği bu gübre, organik gübreler içerisinde en güçlü, en etkili gübredir. Amerika Kaliforniya Gıda ve Tarım Birliği’nin yaptırdığı akaden araştırmalara göre, özellikle seb^ ve meyve bitkilerinde yüzde 70’e varan verim artışı gözlenmiş.

  Çılgın Proje Turizmi Nasıl Etkiler?

NASIL GÜBRE ÜRETİYORLAR?

Kağıt, karton ve toprak ile KompostBox’ın en alt haznesine solucanlar için bir ‘yatak’ yapılıyor. Solucanlarla birlikte gönderilen besin karışımları bu yatağa konuyor. Üzerine boş bir kat hazne konduktan sonra evsel atıklar bu hazneye konuyor. Solucanlar konulan atıkları yemek için yukarı hazneye çıkmaya başlıyor. Her kat gübre ile dolduğunda bir üst kata geçiyorlar. En alt katta oluşmuş olan gübreleri alıp, bitkilerinizde gübre olarak kullanabiliyorsunuz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir