Anasayfa / Haberler / Expo 2016 Yeşil Ekonomi için farkındalık yaratacak

Expo 2016 Yeşil Ekonomi için farkındalık yaratacak

Sanayi, tarım, turizm, enerji ve inşaat sektörlerinin ihtiyaç duyduğu dönüşümü sağlayacak en güçlü unsurun yeşil ekonomi” olduğuna dikkat çeken AT S O Başkanı Çetin Osman Budak, Expo 2016’nın yeşil ekonomi için farkındalık yaratacağına inanıyor.

expo antalya“ÇİÇEK ve Çocuk” teması ve EXPO 2016 adıyla Antalya’da gerçekleştirilecek olan Dünya Botanik EXPO’su organizasyonu Türkiye’nin bugüne kadar üstlenmiş olduğu en büyük uluslararası organizasyonlardan birisi olacak. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Expo 2016’nın Antalya ve Türkiye için yaratacağı kazanımları anlattı.

Yeşil Ekonomi

“Büyük ekonomik krizler Schumpeter’in yaratıcı yıkım süreci gibi çalışmaktadır” diyen Budak, “Son küresel krizden çıkışın bir formülü, doğal olarak iklim değişikliği ve enerji kaygılarının da katkısıyla yeşil ekonomiye geçiş olmuştur. Yeşil ekonomi kavramı artık yalnızca yenilenebilir enerjiden ve organik tarımdan ibaret değildir. Geleneksel ekonomiler para-finans merkezli yapılanırken, yeşil ekonomi insan ve çevre odaklı yapılanmakta. Küresel ekonomi yeni ürünler, yeni sektörler, yeni taleplere ihtiyaç duyuyor. Bu yeniliği artık yeşil ekonominin sağlayacağı ve sağlaması gerektiği genel kabul görüyor. Birçok ülke güneş enerjisi yatırımlarına hız veriyor ve çevre standartlarını yeni yatırımları özendirecek biçimde yükseltiyor. Elektrikli otomobil yeşil ekonominin güzel bir örneği. Bu yatırımlar yalnızca ekolojik kaygılarla değil, ekonomiyi dönüştürücü etkisi nedeniyle yapılıyor.

“Hizmet sektörlerine önem vermeliyiz”

Türkiye henüz ağır sanayi ve aşırı fosil yakıt kullanımıyla aşırı ölçüde kirlenmemiş sayılır. Çin’de geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen hava kirliliği sorunu dikkate alınırsa bu saptama gerçekçi. Bununla birlikte toprak ve su kullanımından, maden ve taş ocaklarına, kömüre dayalı termal tesislere kadar birçok alanda daha dikkatli olmamız gereği de açık.

Daha önemli husus ise Türkiye’nin bu aşamadan sonra düşük katma değerli geleneksel sanayiler yerine yüksek katma değerli yeni sanayilere yönelmek zorunda olması. Bir adım daha öteye gidersek, düşük katma değerli sanayi üretime yerine teknoloji üretmeye, tasarıma, marka yaratmaya, küresel lojistik veya dağıtım ağı yönetiminde yer almaya ve elbette turizme, yüksek katma değerli hizmet sektörlerine önem vermeliyiz. Büyük şirketlerimizin, holdinglerimizin önemli kısmının bu yönde kararlar alması boşuna değil, ancak bu gelişmenin yönlendirilmesi, desteklenmesi ve bütünleyici bir stratejiye oturması da gerekiyor” diyor.

“Küresel talebe cevap verebiliriz”Sanayi, tarım, turizm, enerji ve inşaat sektörlerinde artık bir dönüşüm ve modernizasyon zamanının geldiği söyleyen Çetin Osman Budak, “İşte bu dönüşümü sağlayacak en güçlü unsurun yeşil ekonomi olması gerektiğine inanıyorum” dedi. Budak sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü sanayimiz ancak bu çerçevede değişen küresel talebe ve standartlara cevap verebilir. Tarım ihracatımız için bu durum şu anda bile yaşanıyor. Turizmde konaklama, ulaşım ve gıda gibi tüm alanlar giderek artan çevreci standartlarla karşı karşıya kalacak. Enerji ithalatının katkısıyla artan cari açıktan ancak yerli/yenilenebilir kaynaklarla kurtulabiliriz. İnşaat sektörümüz gerek kentsel dönüşümle, gerekse eskimiş-yüksek maliyetli yapı stokunun yenilenmesi gereğiyle büyümenin motoru olacak. Bu rolü en iyi biçimde yeşil binalar oynayabilir. Bu saptamalar temelsiz, lüks ve uzun vade konuları olarak değerlendirilmemeli. Türkiye bu alanda farkındalık yaratmak, yatırım yapmak, bugün daha yüksek maliyete katlanarak yarınlarını düşünmek zorunda. tşte bu farkındalığın yaratılmasında Antalya EXPO 2016 organizasyonunun önemli bir kilometre taşı olabileceğine veya olması gerektiğine inanıyorum.”

“En büyük organizasyonlardan”

ATSO Başkanı Budak, EXPO 2016 Antalya’nın Türkiye’nin bugüne kadar üstlenmiş olduğu en büyük uluslararası organizasyonlardan birisi olduğunu söyledi. Budak, “Çin, 2011 Xi’an Uluslararası Bahçe Bitkileri Sergisi organizasyonunu, 2008 Pekin Olimpiyatlarından ve 2010 Şangay EXPO’dan sonraki en önemli etkinlik olarak tanımladı. Dünyaca ünlü birçok kişi de Xi’an EXPO’sunu hayatlarında gördükleri en güzel şey olarak tanımladılar.

Geçen yıl Hollanda’da Venlo’da açılan Floriade EXPO’sunu CNN, 2012’nin en önemli destinasyonlarından birisi olarak duyurdu. Yaklaşık 100 ülke Ven-lo’daki EXPO’ya özgün bahçe ve evlerle katılarak, geleneksel mimari, özgün bitki ve bahçe kültürlerini sergilediler. EXPO sadece bir kültürel organizasyon, bir bahçe yapımı, çiçek dikimi, sergiler ve toplantılardan ibaret değil. “Çiçek ve Çocuk” ana temalarıyla düzenlenecek olan EXPO tarım, çevre, sağlık, enerji, çevre dostu teknoloji ve sanayi, mimari, eğitim, kültür ve sanat gibi çok sayıda sektör ve alan ile ilgili bir organizasyon.

EXPO’da tarım, yapı, sanayi sektörlerinde, gıda ve, eğitim teknolojilerinde yeni ürün ve konseptler de sergilenecek. EXPO önemli bir tanıtım olayı, ama basit bir tanıtım olayı değil, ülkenin gelecek vizyonunun tanıtımı. EXPO’nun önemi, ülkenin ona biçtiği rol kadardır. Bir uluslararası sergi olarak da düşünülebilir, tarihi bir fırsat olarak da… Çin’in Olimpiyat ve büyük EXPO’dan sonra en önemli organizasyon olarak kabul etmesi boşuna değil. EXPO sadece Antalya değil, tüm Türkiye’nin organizasyonu. EXPO’da Türk kültürü, Türkiye’nin her bölgesi tanıtılacak. EXPO’nun Türkiye’nin dünyaya mesajı olacağının iyi anlaşılması gerekiyor.”

“Altyapı yatırımları tamam”

“EXPO için bir yatırım seferberliği gerekiyor” diyen Çetin Osman Budak, “Hollanda, Venlo EXPO için bölgedeki altyapı yatırımlarını 8-10 yıl öne çekti ki, doğrusu da buydu. 2016 yılında Antalya yaklaşık 25 milyon yerli ve yabancı turisti karşılayacak, hava, kara, hatta hızlı tren ağına, kongre merkezine, Çiçek ve Çocuk temasıyla uyumlu çevresel düzenlemelere, restore edilmiş tarihi mekanlara sahip olmalı, estetik bir kent için “yeşil dönüşümü” başlatmış olmalı. Halen karayolu yatırımları ve EXPO alanı düzenlemeleri konusunda planlama ve çalışmalar başlamış durumda. Ancak yukarıda belirttiğim çerçevede bir konsept için daha kapsamlı bir yaklaşım, planlamalar, yatırımlar ve her şeyden önemlisi ülke çapında farkındalık ve sahiplenme gerekiyor” diye konuştu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir