Anasayfa / Şirket Haberleri / Facebook Çalışanları Zengin Oluyor

Facebook Çalışanları Zengin OluyorFacebook’un mevcut ve eski personellerinin elinde bulunan yaklaşık 225 milyon adet ‘sınırlandırılmış hisse’ bugünden itibaren alım-satıma açık hisse senedine dönüşüyor. Bazı personelin yıllardır elinde bulunan sınırlandırılmış hisse senetlerinin toplam değeri yaklaşık 5 milyar dolar.

Ellerinde sınırlandırılmış hisse bulunan çalışanlar bugüne kadar sadece kağıt üzerinde zengindiler. Ancak söz konusu eski ve mevcut personel 29 Ekim’den itibaren ellerindeki hisseleri satma hakkı kazanacak. Bu hisselerle beraber piyasadaki alım-satıma açık Facebook hisselerinin sayısı 234 milyon adet olacak.
Geçtiğimiz ağustos ayında ellerindeki hisseleri ilk defa satma hakkı kazanan bazı Facebook yatırımcıları ve yöneticilerinin çoğunun hisseleri satmasıyla şirket hisse değeri yüzde 6 düşmüştü. Uzmanlar, çalışanların büyük çoğunluğunun önümüzdeki pazartesi ellerindeki hisseleri satmaya karar vermeleri durumunda şirket hisse değerlerinde büyük düşüş yaşanabileceğini belirtti.

New York borsasına kote Facebook hisseleri dünü 23 dolar seviyesinde kapattı. Şirketin hisse değeri, üçüncü çeyrek raporunun açıklanmasının ardından dün yaklaşık yüzde 19 oranında yükseldi. Facebook hisseleri, halka açıldığı Mayıs ayından beri ilk defa bir gün içinde bu seviyede yükseldi.

Öte yandan şirket çalışanları ellerindeki hisseleri satmaları durumunda yüklü bir vergi oranıyla karşılaşacak. Kazançları rahatça milyon dolarlara ulaşabilecek olan çalışanlar en yüksek dilim olan yüzde 35 oranıyla vergilendirilecek. Bununla birlikte Kaliforniya’da yaşayan çalışanların ödeyeceği vergi miktarına, gelirleri 1 milyon doları geçtiği için eyalet kanunlarına göre yüzde 10’ daha eklenecek.

  Çift Çekirdekli Akıllı Cep Telefonu Optimus 3DYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir