Anasayfa / Şirket Haberleri / Facebook, Yine Dava Edildi

Facebook, Yine Dava EdildiFacebook legal sıkıntılardan kurtuldu derken, eski bir dava daha yüzüstüne çıktı. Winklevoss ikizleriyle olan davasını sonuca daha yeni vardıran Zuckerberg, şimdi de eski ortağı Paul Ceglia ile yeniden davalık oluyor.

Geçtiğimiz Temmuz, Ceglia 2003’de daha Facebook kurulmamışken imzalanan bir anlaşmayı ortaya çıkardı. Bu anlaşmada Ceglia’nın Zuckerberg’e yaptığı iki ödeme görülüyor. Bu ödemelerin birine dair imzalanan anlaşmada “the face book” sitesinin yüzde 50 hakkının Ceglia’ya geçtiği yazıyor. Fakat Ceglia’nın ödeme yaptığını iddia ettiği çeklerin iptal edildiği de söyleniyor.

Ceglia’nın iddiası aradan geçen zaman dolayısıyla baştan beri zayıf görüldü. Ceglia, dava açmak için yedi sene beklemesinin sebebi olarak, anlaşma yaptıklarını unuttuğunu, eski dokümanlara bakarken anlaşmayı bulduğunu söyledi.
Ceglia şimdi yeni avukatlar ve kanıtlarla iddiasını güçlendirmeye başlıyor. 2003 2004 yılları arasında Zuckerberg ile e-posta yazışmalarını da kanıt olarak ortaya koyan Ceglia, “the face book” adını kendi bulduğunu belirtiyor. Ceglia’nın iddialarına göre, Zuckerberg siteyi yapmak konusunda yavaş davranıyordu ve siteyi ilk yayına açtığında Zuckerberg sosyal ağdan çok fazla kar edemediğini bildirerek Ceglia’ya yatırımını geri ödemeyi teklif etti. Fakat bu sürede Zuckerberg siteye yeni yatırımcılar bulmuştu. Ceglia-Zuckerberg yazışmalarında, Zuckerberg’in Winklevoss ikizlerinin tasarladığı benzer sitenin fikrini “yürütmeye” yeltendiğinden de bahsediliyor.

Ceglia, e-postaların ve ortaya koyduğu anlaşmanın ışığında Zuckerberg’i sitenin başarısını saklamakla ve kendisini kandırmakla suçluyor ve 2003’deki anlaşmadaki gibi sosyal ağdaki yüzde 50 hissesini talep ediyor.

Zuckerberg’in avukatları e-postaların sahte olduğunu belirtirken, Ceglia’nın avukatları yazışmaları ve anlaşmayı incelediklerini ve gerçek olduklarına inandıklarını söylüyor.

Eğer Ceglia’nın dokümanları yasalsa, Facebook’un başı büyük bir derde girecek.

  Ürettiği battaniyeleri artık kendisi satacakYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir