Ekonomi Haberleri

Faiz indirimi güç olacağına geç olsun

FAİZLERDE düşüş beklediğini söyleyen Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Asıl soru bence, yeterince hızlı inecek mi inmeyecek mi?” dedi. İtalya’da düzenlenen ve üç yıldır sponsorluğunu üstlendiği “CEV DenizBank Kadınlar Şampiyonlar Ligi Dörtlü Final” maçları öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hakan Ateş, “Merkez Bankası enflasyonun düşeceğini öngördüğü zaman zaten faizlerde indirime gidecektir. Varsayalım, Merkez Bankası faiz indiriminde ipin ucunu biraz kaçırsın ve dolar kuru yükselsin. Kur karşısında ekonominin kırılganlığının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Geçmişte de bunu gördük. Faiz indirimi güç olacağına geç olsun” dedi.

cev

50 milyona yakın vatandaşın kimlik verilerinin sızdırılması karşısında bankacılık sektörünün ne tip önlemler alacağına ilişkin bir soruya ise Ateş şu yanıtı verdi: “Büyük bir talihsizlik ve güvenlik açısından bir tehdit unsuru oluşturuyor. Ancak günümüzde buna önlem alınması imkansız değil. Bu konuda biz ve bankacılık sektörü bir takım çözümler düşünüyor ve bir kısmını hayata geçiriyoruz. Yeni kimliklerin devreye girmesi de işimizi biraz kolaylaştırıyor.”Güvenlik nedeniyle bankaların üstünde çalıştığı tedbirleri açıklamaktan kaçınan Ateş, anne kızlık soyadı gibi kişiye özel başka sorular üzerine çalışıldığını söylemekle yetindi. Edindiğimiz bilgiye göre, bankacılık sektörü ilkokul öğretmeninin adı, ilkokulunun adı gibi çok daha kişisel ve ulaşılabilirliği daha zor güvenlik sorguları konusunda hazırlık yapıyor. Spor kulüplerinin finansmanında lider banka olan Denizbank, sporu desteklemeye kararlı. Bugün spor kulüplerinin kullandığı kredilerin yüzde 70-75’inin Denizbank tarafından verildiğini söyleyen Ateş, şu değerlendirmede bulundu: “Spora 415 milyon dolarlık finansman sağlıyoruz. Sadece Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor değil diğer Anadolu takımlarına da desteğimiz var. İstanbul’un üç büyük takımının her yıl yaklaşık 150 milyon dolar geliri var. Böyle bir gelir varken zarar edilmesi nasıl olabiliyor. Bence kulüpler finansal açıdan daha iyi yönetilebilir.”

Denizbank bu yıl üçüncü kez CEV Denizbank Voleybol Şampiyonası Ligi’nin sponsorluğunu üstlendi. Bu konuda özellikle yurtdışından ve muhabir bankalardan çok olumlu tepkiler aldıklarını söyleyen Ateş, “Önümüzdeki yıllarda da sponsorluğumuzu sürdürmek istediğimizi Avrupa Voleybol Konfederasyonu’na (CEV) ilettik. Kararlarını bekliyoruz” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu