Ekonomi Haberleri

Faizlerin gerilemesi borsanın yükselişi için önemli

Dolar faiz artırımı ihtimalinin azalması ve içerideki pozitif gelişmelerle 2.9400’e geriledi. Gerileme 2.9250-2.9000 bölgesine devam edebilir. BlST-100’ün yükseliş potansiyeli için gösterge faizin yüzde 9.00’lara geri çekilmesi beklenmeli…VERİ açısından sakin geçen hafta, yurtiçinden gelişmelerle birlikte canlandı. İçeride siyasi kesimde yaşanan ılıman havanın etkisi, Moody’s’in not görünümünü pas geçmesi ile birlikte pozitif havayı destekledi. Ayrıca TCMB’nın yurtiçinde hükümetin büyümeye yönelik hamlelerini de desteklediğini gördük. Geçen hafta itibariyle TL varlıkların değer kazandığı piyasalarda, küresel ekonomide artan risk iştahı da dikkatleri çekerken gelişen ülke para birimlerinde görülen değerlenme oldukça önemliydi.

faiz

ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI İNDİRİLDİ

TCMB zorunlu karşılık oranlarını hali hazırda yüzde 11.5’den 11’e düşürdü. Uygulama yurtiçinde likitideyi bollaştıracak ve bankaların maliyetlerini azaltarak kredi verebilirliği-ni artıracak. TCMB aynı zamanda rezerv opsiyon katsayısını artırarak hem döviz bolluğu yaratmak, hem de rezervlerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda söz konusu değişiklikler ile finan-sal sisteme yaklaşık 1.1 milyar TL ve 600 milyon dolar ilave likidite sağlamak amaçlanıyor. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki atılan bu hamlenin enflasyonist etkiyi artırma ihtimali yüksek. İçeride yaşanan TL bolluğu ve kredi talebinin artışı iç talebi canlandırıp enflasyonu yeniden şiddetlendirebilir.

RUSYA İLE İLİŞKİLER DÜZELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin bira-raya gelerek gerilimi sona erdirdiler ve geleceğe yönelik oldukça önemli pozitif sinyaller verdiler. Kararın etkilerinin dış ticaret, turizm ve eneıji sektörü bakımından oldukça yararlı olabileceğini söylemek mümkün. Yaz ayının sonuna geldiğimiz bugünlerde görüşmenin olumlu sonuçlanması bir anda turizm sektörünü can-landırmayacaktır ancak ilerleyen dönemlere dair beklentilerimizi pozitif yönde etkileyecektir. Rusya ile Türkiye üzerinden AB’ye doğalgaz teslimatını hedefleyen ‘Türk Akım’ projesi eğer belirtilen şekilde yeniden canlandırılabilirse, ithal edilen enerji fiyatlarında indirim görebiliriz. Ancak gıda enflasyonu Rusya krizi sonrası bir miktar zayıflamıştı. Rusya ile olan ilişkilerin yeniden canlanması hem gıda enflasyonunun artmasına, hem de hizmet enflasyonunda yükselişe de neden olabileceğini söyleyebiliriz. Son gelen cari açık verisi 4.94 milyar dolar ile tehlike sinyalleri verdi. Yapılan düzenlemeler ve sağlanan ekonomik ortam yılın ikinci yarısında ciddi anlamda zorlu geçebileceğini gösteriyor. Bu nedenle TCMB’nin fiyat istikrarı-cari açık ve büyüme sınavı arasında oluşabilecek dönemeç oldukça zor bir denklemi beraberinde getiriyor.

ABD’DE VERİLER BOZULUYOR MU?

ABD’de Cuma günü açıklanan üretici fiyat endeksi ve perakende satışlarının beklentilerin altında kalması, doların tüm para birimlerine karşı değer kaybetmesine sebep oldu. ABD’de temel göstergeler sağlam olmasına karşın özellikle eneıji fiyatlarının zayıf seyri bu ay, üretici fiyatlarının gerilemesine sebep oldu. Perakende satışlarda ise son aylarda yakalanan ivmenin bu ay korunamadığını görüyoruz. Perakende satışlar Temmuz ayında yüzde 0.3’lük artış beklentisine karşın değişim göstermedi. Otomobil hariç perakende satışlar ise Haziran ayma göre yüzde 0.3 geriledi. Beklentilerin altında kalan ABD verileri, faiz artırımı sürecinde negatif katkı yaparken, küresel belirsizlikler ve verilerde görülen bozulmalar Eylül ayı faiz artırım ihtimallerini iyice potadan kaldırdı. Dolar hem faiz artırımı ihtimallerinin azalması, hem de içeride yaşanan pozitif gelişmelerin etkisi ile 2.9400’e geriledi. Bu noktanın önümüzdeki haftada önemli bir destek olabileceğini, kırılmalar ile 2.9250-2.9000 bölgesine doğru gerilemenin devam etme potansiyeli olduğunu belirtelim. 2.9850 yukarıda önemli olacak. BIST-100 tarafı ise 80 bine yakın zirve yaparken, içeride gösterge faiz yüzde 9.10’lara kadar geriledi. Pozitif havanın devamı için yüzde 9.00’lara doğru geri çekilmenin devamı BIST-lOO’ün yükseliş potansiyeli için önemli olacak.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu