Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Faizsiz Hayvancılık Kredileri

Faizsiz Hayvancılık Kredileri

Faizsiz Hayvancılık Kredileri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçen yıl başlattığı faizsiz hayvancılık kredilerinden bugüne kadar toplam 34 bin yatırımcı faydalanarak, 5 milyar liralık kredi kullandı.

Et üretimini artırma maksatlı kredi 1 Ağustos 2010′da başlatıldı. Ziraat Bankası aracılığıyla yatırım ve işletmelere verilen kredi, 1 Ağustos 2011′de sona erdi. Bu ay başından önce başvurusu kabul edilen yatırımcılar, süre bitiminden etkilenmeyecek. Faizsiz kredinin toplamı küçük işletmecilere verilen söz konusu 5 milyar liralık kredinin 2,2 milyar lirasını, süt hayvancılığına yatırım yapan işletme sahipleri aldı. Bakanlık, yeni yatırımları teşvik etmek için kredi üst limitlerini de yüksek tutmuştu. Yatırım kredilerinde üst limit 7 milyon 500 bin, işletme kredilerinde ise 3 milyon lira olarak belirlenmişti. Proje açıklandığında, ülke ekonomisine yıllık katkısının 4,8 milyar lira olacağı ve 35 bin kişiye iş imkânı sağlayacağı belirtilmişti.Faizsiz kredi sayesinde son bir yılda çok sayıda işletme kuruldu, 1 milyon 100 bini süt hayvanı olmak üzere 1 milyon 800 bin baş hayvan desteklendi. Bir yılda 35 bin yeni yatırımcı sektöre girdi. Bu da 1 milyonu aşkın damızlık hayvanın süt üretimine katılması anlamına geliyor. Yeni damızlık hayvanlar, süt üretimini artırdı. 12 milyon ton olduğu söylenen üretim miktarının, 15 milyon tona ulaştığı tahmin ediliyor. Kredininse süt üretiminin artması gerekçesiyle durdurulduğu belirtiliyor. Ziraat Bankası, yapacağı tahsilatla yıl sonuna kadar diğer kredileri finanse etmeyi sürdürecek. Bankanın damızlık sığır yetiştiricileri birlikleriyle yaptığı sözleşme çerçevesinde, ‘İşletmemi Büyütüyorum’ kredisi devam edecek. Proje kapsamında birkaç ineği olan çok sayıda hayvancının, toplam 170 milyon lira krediyle en az 10 inekle üretime devam etmesi sağlanıyor.

Kaynak: Zaman
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. tamamen aldatmaca yalan dolan hersey mevcut bu kredide adı ustunde sıfır faiz ama senelik 1500 tl gibi fiyata hayat sigortası mecburiyeti ve cektigin paranın vergisini senden alıyorlar tabi krediyi kullanırken bunların hicbirinden sizin haberiniz olmuyor

  2. merhabalar devleti bu teşviklerden dolayı tebrik ederim zamanında bende devletten teşvik alarak bir yarıeım yaptım 100 binlik yumurta cifligi 40 binlik etlik tavuk cifligi yaptım 10 yıldan beri çalışıyorum ama artık yaşlılıktan dolayı bu is yerimi satmayı düşünüyorum binalarım ruhsatlı olup gerektiğinde 300 buyuk bs cifliginede cevrilebilr 2600 m2 kapalı alanı mevcut böyle bir işletmeyi ihtiyacı olana devir edebilirim su an bu kredilerden de faydalanabilirsını binalarım krediye cok uygun sahibinden satılık 05309508307

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir