Anasayfa / Haberler / Faktoring Uzmanlık Sertifikası Alma Şansı

Faktoring Uzmanlık Sertifikası Alma Şansı

Faktoring uzmanlık sertifikası

Faktoring Derneği’nin öncülük ettiği ‘Faktoring Uzmanlık Programı’ üniversite sertifikası ile akredite hale gelecek. Programla üç bin kişiye eğitim verilecek. Faktoring Derneği, Türkiye’de hızla büyüyen bir sektör. Bu da önümüzdeki dönemde istihdam açısından önemli bir kaynak olacağını ortaya koyuyor. Faktoring şirketleri de bunun farkında ve sektörün büyümesini karşılayabilecek insan kaynağı ihtiyacına yönelik eğitim programları geliştiriyor. Faktoring konusunda deneyimli profesyoneller, uzmanlar ve eğitmenlerle yola çıkan Faktoring Derneği, Faktoring Uzmanlık Eğitim Programı’nı oluşturdu. Üç binin üzerinde elemana “meslek içi” eğitim vermek için insan kaynaklarına yatırım yapmayı planlayan dernek, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sermaye Piyasaları Programı ile işbirliği yapmış. Üç buçuk aylık sürece yayılan ve toplam 55 saatten oluşan program sonunda katılımcılara üniversite düzeyinde sertifikaları verilecek.2010 yılının dokuzuncu ayı itibariyle sektördeki işlem hacminin 37 milyar dolara ulaştığını belirten Faktoring Derneği Program Direktörü Sevilay Işılay, bu rakamların hızlı bir büyümeye işaret ettiği, ancak hala potansiyelin çok altında olduğuna dikkat çekiyor. Son beş yılın personel ve şirket sayısı incelendiğinde azalan şirket sayısına ve kriz yılında duraksama yaşanmasına rağmen personel sayısında artış gözlendiğini vurgulayan Işılay’a göre sektörün büyüme trendinin devam edeceği düşünüldüğünde aynı paralelde personel sayısı da artacak. Şu an 3 bin 500’e yakın personelin sektörde istihdam edildiğini söyleyen Işılay, bu eğitim programında önceliğin sektöre yeni girmiş gençlere verileceğini ifade ediyor ve ekliyor: “Yeni girenlere ‘temel uzmanlık sertifikası’, daha üst seviyelerdeki çalışanlara da ‘uzmanlık sertifikası’ alma şansı sunuyoruz. Ancak daha sonra sektöre girmek isteyen kişiler de bu programdan yararlanabilir. Eğitimin temel amacı her faktoring elemanının müşterisi için aynı zamanda bir finans danışmanı gibi çalışmasını sağlamak.”

Eğitimciler sektörden
Faktoring sektöründe çalışanların büyük bir çoğunluğunu üniversitelerin ekonomi ve işletme bölümlerinde eğitim almış kişiler oluşturuyor. Ancak mühendislik dallarında okumuş kişilerin de sektöre büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Sevilay Işılay, ekonomiyi bilen bir kitle olsa da faktoring alanında bilgi sahibi olmadıklarını vurguluyor. Bu yüzden dernek olarak eğitim programı ile sektörde bu eksiği tamamlamak amacında olduklarını söyleyen Işılay, eğitmenleri de eğitim verme yeteneğine sahip sektör yöneticilerinden seçtiklerini anlatıyor. “Bu da bize özellikle yaşanmış örneklemelerle eğitimi renklendirmeyi ve interaktif hale getirmeyi imkân sağladı.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir