Güncel Ekonomi Haberleri

FED, Dolar/TL, altın ve borsa…

FED faiz artırım kararını haziran ayında açıklayabilir. Dolar/TL’de haziran ayına kadar 2.65-2.70 seviyeleri görülebilir. Altın fiyatı ve Borsa İstanbul içinse düşüş bekliyorum…FED Başkanı Janet Yellen’in konuşmasında önemli bir mesaj var mıydı?

Elbette, tarihi nitelikte bir mesaj vardı. Artık bardağın boş tarafı kalmadı. Baksanız da bulamazsınız. Konuşma metninde yazılı olan ya da yazılı olmayan çok konu var. Ama en önemlisi FED Başkanı Janet Yellen’in “sabırlı ifadesinin kalkması… anlamına gelmez” cümlesiydi. Kısacası piyasa profesyonelleri ve ekonomik birimlere mart ya da nisan toplantısında “sabırlı” ifadesinin bildiriden çıkarılacağı mesajı verildi. Bildirinden çıkarıldıktan sonraki ilk toplantıda da FED ilk faiz artırımını yapacak.

ilk faiz artırımını FED’in haziran toplantısında beklediğimi daha önce çok kez ifade etmiştim. Görüşüm hala geçerli, iki ay öncesinden de (nisan ayıyla birlikte) dünya borsa endekslerinde FED satışı başlar.

S&P 500 endeksi için 2.125-2.150 bandının zirve olacağı yönündeki beklentimi de koruyorum. Borsalarda yukarı yönlü potansiyel artık çok az.

Piyasa FED’i ne zaman bekliyor?

Piyasa fiyatlamaları FED’in takviminden çok farklı. Gerçi geçen hafta Yellen’in konuşmasından sonra piyasa beklentisi de kısmen değişti. FED’in ilk faiz artırımını daha önce ekim toplantısında bekleyen piyasa profesyonelleri ilk faiz artırımının artık eylül toplantısında olacağını fiyatlıyor.

Bitişikteki grafikte FED funds vadelileri kullanılarak hesaplanan olasılıklar görülebilir. Bu hesaplamalar FED’in 17 Eylül toplantısı için.

Özetle piyasa FED’in takvimine biraz da olsa yaklaştı. ABD 10 yıllık Hazine faizlerinin yüzde 2’nin üzerine yerleşmiş olması da bu beklenti değişimiyle uyumlu.

Dolar/TL nereye gidiyor?

Janet Yellen’m konuşması son günlerde 1.1450’yi bir türlü geçemeyen euro/dolar paritesinde dolar yönlü baskıyı artırdı. Paritede önümüzdeki haftalarda 1.05-1.10 bandı söz konusu olabilir. Ama bu seviyelerin görülebilmesi için ABD 10 yıllık Hazine faizlerinin yüzde 2.60-2.65 bölgesine hareketlenmesi gerekiyor ki bunun da önümüzdeki haftalarda gerçekleşme olasılığı bir hayli yüksek. Dünya genelinde dolar eğiliminin yeniden güçlenmesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın emniyet sübabı olarak gördüğüm tavan faiz indirimiyle de birleşince dolar/TL 2.5270’e tırmanarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Haziran ayma kadar olan vadede kurda 2.65-2.70 bandına doğru hareket olası görülüyor.

Peki ya altın?

Yunanistan ile Avrupa Birliği Maliye Bakanları arasında anlaşma sağlandı. Avrupa Birliği, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) oluşan Troyka Heyeti Yunanistan’ın mevcut kurtarma planım dört ay kadar uzattı. Dünya ekonomisi adeta krizin eşiğinden döndü. Aralık ayından bu yana Yunan halkı 23 milyar euro’ya yakın tasarrufunu bankalardan çekmişti. Yunanistan mart ayının ilk haftası temerrüde düşebilir ve beraberinde Avrupa’da yeni bir bankacılık krizini tetikleyebilirdi.Anlaşmanın detayları henüz belli değil çünkü Yunanistan anlaşma karşılığında uygulamakla yükümlü olacağı reform paketini halen netleştiremedi. Bu noktada bir sıkıntı yaşanmazsa Yunanistan problemi dört aylığına rafa kalktı diyebiliriz.

Bu durumda altın fiyatlarında beklentilerim şöyle:

Haftalardır altında “en kötü”nün geride değil, ileride olduğunu söylemekteyim. Altın için pozitif olan iki faktör de ortadan kalktı. Yunanistan belirsizliği ve Ukrayna-Rusya gerginliği, altın fiyatlarını geride bıraktığımız haftalarda 1.300 dolar bölgesine kadar taşıyabilmişti. Ancak Rusya-Ukrayna arasında ateşkes sağlandı ve Yunanistan’ı kurtarma planı dört ay uzatıldı. Bunlar altın için negatif gelişmeler.

Üstelik bu iki belirsizliğin ortadan kalkması Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) önünü açtı. Dünya ekonomisindeki toparlanmayı negatif etkileyebilecek bu iki risk faktörünün geçici de olsa ortadan kalkmasıyla FED muhtemelen haziran ayında ilk faiz artırımını yapabilecek.

Altın fiyatlarında FED faizi telaşı önümüzdeki haftalarda yoğun bir şekilde hissedilmeye başlar. Altın fiyatları 1.245-1.250 dolar bandının altında kaldığı sürece yön aşağı diyebiliriz. Önümüzdeki aylarda altının sırasıyla 1.180, 1.150,1.160,1.130,1.100 ve 1.000-1.050 dolar bandına geri çekilmesi kuvvetle muhtemel.

BIST-100 endeksi için öngörünüz hala geçerli mi?

Evet. Önümüzdeki aylarda 70.000 hedefim geçerli. Gerekçelerini önceki haftalarda detaylıca işlemiştim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu