Anasayfa / Şirket Haberleri / FG Tekstil, Iğdırda Ekolojik Denim Fabrikası Kurdu

FG Tekstil, Iğdırda Ekolojik Denim Fabrikası KurduDenim sektörünün 16 yıllık şirketi FG Tekstil, İzmir’de başladığı yolculuğuna iki ay önce devreye aldığı İğdır fabrikasıyla öne çıktı. Yeni fabrikada ekolojik denim üretecek olan FG Tekstil, Türkiye’nin yanında Pakistan fabrikası ve Hollanda’daki denim okulu ile alanında zirveye oynuyor. 2012’de 70 milyon Euro’luk ciroya ulaşan FG, İğdır’da ağırlıklı kadınların çahştığı fabrikasından ilk ihracatım Çin’e yaptı.

igdirli kizlarTürkiye, dünya denim pazarının en etkili oyuncularından. Denim kumaş ihracatında dünya İkincisi olan Türkiye’nin pazar payı yüzde 9, denim hazır giyim ihracatındaki sıramız yedincilik ve pazar payı ise yüzde 5. Geçen yıl denim giysi sınıfında yapılan ihracat tutarı 1.6 milyar doları buldu. Gerek üretim ve gerekse tasarımda ortaya koyduğu gücü ile başarıyor bu zor işi. Tabi olarak genç ve bir o kadar da hırslı şirkeüeri sayesinde.

Türkiye’yi alanında dünyanın ön sıralarına taşıyan şirketlerden biri de FG Group. Kuruluşunun üzerinden 16 yıl gibi kısa bir süre geçmesine karşın üç kıtada faaliyet yürütme becerisi gösteren FG Group, en son İğdır’da önemli bir yatırıma imza attı. Grubun başında genç bir isim, Fuat Gözaçan bulunuyor.

Gözaçan’ın yaşamı tam bir başarı öyküsü… Gözaçan, 1972 yılında Almanya’da doğdu, ilkokulu Almanya’da okuduktan sonra, Türkiye’ye geldi ve ortaokul ve lise eğitimini Türkiye’de tamamladı. Turizm meslek yüksekokulunda başladığı üniversite eğitimini yarıda bırakarak iş hayatına atıldı. Tekstil sektörünün farklı şirketlerinde üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 1997 yılında kendi şirketi FG Tekstili kurdu. Yaptığı yatırımlarla sürekli büyüyerek, yurt içinde ve yurt dışında tanınan şirketler topluluğu FG Group’u oluşaırdu.

170 BİNDEN 70 MİLYONA

İzmir’de iki kişilik küçük bir ofiste FG Tekstili kuran Gözaçan, o yılı 170 bin Euro ciroyla kapattı. Bugün, l6’ncı yılını kutlayan FG, denim dünyasının etkin oyuncularından biri haline geldi.

İzmir’deki genel merkez, ana üretim ve paket işlemleri yapıyor. İğdır’daki konfeksiyon fabrikası, İstanbul’daki Ar-Ge merkezi ve kumaş şirketi, Pakistan’daki üretim tesisleri ve Ar-Ge merkezi, Amsterdam’daki denim laboratuvarı ve denim okulu ile birlikte FG, üç kıtada 900’den fazla kişiye istihdam sağlayan bir şirkete dönüştü. Hızla büyüyen şirket 70 milyo Euro’luk bir satış hacmine ulaştı. Son olarak teşvikler nedeniyle İzmir’deki fabrikasını İğdır’a taşıyan FG, ilk etapta 2 milyon Euro’luk yatırım yapılan ve bin kişinin çalışacağı fabrikada ekolojik üretim yapacak.

KADINLAR EVDEN ÇIKACAK

5 kıtada 28 ülkeye ihracat yaptık-lannı söyleyen Gözaçan, Avrupa ağırlıklı olmak üzere 40’a yakın dünya markası için üretim yaptıklarını belirtiyor. Üretimlerinin tamamını ihraç ettiklerini ifade eden Gözaçan, “Yıllık ihracatımız 70 milyon Euro’ya ulaştı” diyor. İğdır’ın 6’ncı bölgede yer almasının yatırımdaki en önemli etkenlerden biri olduğunu bildiren Gözaçan, şunları söylüyor:
“Ancak en az o kadar önemsediğimiz bir diğer husus da bölge insanının bu tür yatırımlara olan ihtiyacı.

Yaptığımız yatırımla birlikte özellikle bölgedeki kızlarımıza ve kadınlarımıza evlerinden çıkma, üretime katkıda bulunma ve maddi anlamda güçlü olma fırsatı vererek fark yaratmak istedik. Başarılı da olduğumuzu kızlarımızın gözlerinde her gün yeniden görüyoruz. Başlangıçta’hata yapınca ağlayan gözler, bugün kendi üretimlerine gururla bakmakla kalmıyor, aynı zamanda eleştirel yaklaşıp, daha iyisini nasıl yaparım, diye de sorguluyor.”

  Türk unu dünya markası olacak

KÜMELENMİŞ ÜRETİM SAHASI

İğdır fabrikası ekolojik yönüyle de oldukça dikkat çeken bir yatınm. Zira, FG Group geliştirdiği ileri teknolojiler sayesinde kot taşlamada robotlar kullanarak insan ölümlerine ve kot yıkama sırasında çevreye olan zararlara son veriyor. Bu teknolojileri tüm dünyaya yaymak ve bu konudaki bilinci artınnak amacıyla dünyada çalışmalar yapan gaip, denim sektörünün kalbinin attığı Amsterdam’da Denim Akademi-si’nde açtığı laboratuvarda yeni nesil ta-sanmcıları bu teknolojilerle tanıştırıyor.

FG Tekstil’in İğdır’daki fabrikası ise dünyanın ilk insana ve çevreye duyarlı üretim yapan denim fabrikası unvanını taşıyor.

“İSTİHDAM ARTIRACAĞIZ”

Ekonomi Bakanlığı, SERKA (Serhat Kalkınma Ajansı) ve İğdır Sanayi ve Ticaret Odası ile oıtak yürüttükleri ‘İnsana ve Çevreye Duyarlı Üretim Sahası’ projesini devreye soktuklarını ifade eden Gözaçan, “Proje kapsamında İğdır’ın yanı sıra, Ağn, Kars ve Ardahan’ın yer alacağı, enerji tasarrufunun üst seviyelerde tutulacağı kümelenmiş bir üretim sahası kunna ça-basındayız. Şehirleri ürün gnıplarına göre ayırdık, diğer yatırımcılarımızla da yapacağımız görüşmeler sonucunda IÇDÜS (insana ve Çevreye Duyarlı Üretim Sahası) dahilinde bölgeye 4 bin 500 kişilik bir istihdam sözümüz var” diyor.

İğdır fabrikası ile birlikte oluşan IÇDÜS projesi kapsamında, İğdır ile birlikte Ağrı, Kars ve Ardahan illerinde yeşil bir bölge oluşturduklarını kaydeden Gözaçan, bu istihdamı sağlarken diğer yatırımcıları bu bölgeye çekmek adına tanıtım faaliyetleri yapacaklarını da bildiriyor.

İLK İHRACAT ÇİN’E

İğdır’daki fabrikada aylık 150 bin adet denim kumaş üretimi hedefleniyor. Fabrikada şu anda 450 kişiye istihdam sağlanıyor. Yıl sonu hedefi ise bu sayıyı bine ulaştırmak. İğdır’dan ilk ihracat Çin’e gerçekleştirilmiş. İğdır fabrikası sayesinde Çin’e üretim yapma fırsatını yakaladıklarını belirten Gözaçan, Avrupa başta olmak üzere, 28 ülkeye İğdır’dan adım adım sevkiyat yapmaya devam edeceklerini vurguluyor. Gözaçan, “Ancak İğdır için başlıca hedefimiz 2016 yılında Hindistan, 2017 yılında ise Afrika’ya ihracat yapmak” diyor.

IDDIALI HEDEFLER

Üretim kapasitesini arttırmaya yönelik çalışmalarının da olduğunu söyleyen Gözaçan, yeni pazar ve müşterilere açılırken, eş zamanlı olarak halihazırda çalıştıkları müşterilerinin Uzakdoğu bütçelerini İğdır’a kaydırmayı hedeflediklerine dikkat çekiyor. Gözaçan, “Fransız bir müşterimiz İğdır’daki bantlardan birini kendilerine bloke etmemizi istedi ve o bandı Bangladeş siparişlerini kaydırmak suretiyle dolduracaklarının sözünü verdi” diyerek İğdır’daki fabrikanın Uzakdoğu için önemine vurgu yapıyor.

Gözaçan, 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23,5 oranında büyüdükleri, bu yıl ise yüzde 50 büyümeyi hedeflediklerini sözlerine ekliyor. Şirketin 2013 yılı ciro hedefi 97,5 milyon Euro. Bu rakamın 2014 yılı sonunda ise 125 milyon Euro’ya ulaşması hedefleniyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir