Anasayfa / Emlak Haberleri / Fikritepe Kentsel Dönüşüm İçin Bekliyor

Fikritepe Kentsel Dönüşüm İçin BekliyorFİKİRTEPE, İstanbul’da kentsel dönüşümün ilk başladığı semtlerden biri. Bölgenin hemen her yerinde inşaat firmaları anlaştıkları hak sahiplerinin binalarının duvarına “Proje alanı” tabelalarını astı.

Kadıköy’ün hemen girişinde yer alan, çarpık yapılaşması ve eski binalarıyla dikkat çeken Fikirtepe’de 6 bin civarında irili ufaklı bina bulunuyor. Eğitim, Dumlupınar ve Merdivenköy mahallelerinin bir kısmını da içine alan ve 30 hektarlık bir alana yayılan Fikirtepe’deki 40-50 bin hanede 200 bin kişi yaşıyor. Aslında “yaşıyordu” demek daha doğru olur. Çünkü semtteki binaların bir bölümü tamamen boşaltıldı, Kapıları ve pencereleri sökülmüş birçok bina yıkılmayı bekliyor. Bazı arazilerde de binalar tamamen yıkılmış. Bölgede yaşayanların çoğu Içerenköy Fındıklı’ya ve Kayışdağı’na taşınmış.

ADA SAYISI AZALDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fikirtepe’nin 1/1000’lik imar planlarını hazırlıyor. Bölgeyle ilgili çalışmalar yavaş yavaş şekillense de henüz kimse yeni imar planının nasıl çıkacağını bilmiyor.

Ayrıca, lBB’nin yolları arsalara dahil etme kararından vazgeçtiğini açıkladı. Fikirtepe’nin iç bölgelerinde bazı adalara sadece konut, bazı adalara ise konut artı dükkan şeklinde imar çıkması bekleniyor. Metrobüs yoluna paralel olan Hızırbey Caddesi’nde ise konut artı ticari alan olarak imar çıkacağı belirtiliyor.

Buralarda metrekare fiyatları 6-7 bin TL’yekadar çıkıyor.

İRTİBAT BÜROLARI AÇILMIŞ

Anka Yapı, Maritaş, Sevgili Yapı, Eko Grup (Ekşioğlu Yapı), Palmadoro May lnşaat, Taşyapı, Keleşoğlu Eba, Teknik Yapı, Emay İnşaat, Sefa İnşaat ve Koyuncu inşaat, Islamoğlu İnşaat, Selimoğlu İnşaat, Usta İnşaat, Birleşim İnşaat ve Yazıcı Group, Saka İnşaat, Merttaş Yapı ve Albina İnşaat bölgede hak sahipleriyle anlaşan firmalar.

56 adaya ayrılan Fikirtepe’de dört adadaki hak sahiplerinin tamamıyla mutabakat sağlandığı söylense de hemen her adada ufak tefek pürüzler yaşanıyor. Maritaş, Sevgili Yapı ve Palmadoro May İnşaat gibi bazı inşaat firmaları kendi irtibat bürolarını açmış. Emay İnşaat adına ise 3069, 3070, 3071, 3072 ve 3074 no’lu adalardaki hak sahipleri kendileri irtibat bürosu kurmuş. Sefa İnşaat-Ko-yuncu İnşaat Ortaklığı’nın Kozayaşam şirketiyle anlaşan 3075, 3076,3077,3078, 3079, 3080, 3081 ve 3082 no’lu adalardaki hak sahipleri ise kendilerine eski Fi-kirtepe Murat Bahçe Sineması’nın sahibi Hacı Çayırbora’yı başkan seçmiş.

MUTABAKAT SAĞLANAMIYOR
İrtibat bürolarındaki firma yetkilileri ve hak sahipleriyle yaptığımız görüşmelerde; Maritaş, Emay İnşaat, Anka Yapı ve Teknik Yapı’nın inşa yapacağı arazilerde mutabakat sağlandığını öğrendik. Emay İnşaat’ın bulunduğu adalarda ise imza atmayan tek bir kişi kalmış. Mevcut durumda, inşaat firmalarının işe başlayabilmesi için hak sahiplerinin tamamının imzalaması şart.

Nitekim görüştüğümüz hemen her yetkili ve hak sahibi temsilcisi bu konuda dert yanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı ve deprem riski taşıyan bölgelerin dönüşümünü öngören 3/2 çoğunluk şartını kabul eden tasarı yasalaştı. Ancak yönetmelikler yayınlanmadığı için uygulanamıyor. Bölgede yaşayan ve hak sahibi olan herkesin ortak görüşü ise: “Çoğunluk yasası mutlaka yürürlüğe girmeli.” şeklinde.

  Markalı konutçular yurtdışı atağında

Teknik Yapı, Fikirtepe’de bölgede toplam 2 bin 650 konutluk proje yapacağını açıkladı. Teknik Yapı’nın anlaşma yaptığı 3 adanın toplam alanı 52 bin 500 metrekare. Şirket, toprak tabusu karşılığı anahtar teslim anlaşma yapan hak sahiplerine projeyi 3 yıl içinde bitirme ve proje bitimine kadar da ayda 900 TL kira ödeme sözü verdi.

PROJELER HAZIR KITA AMA…

Hak sahibine yüzde 55 hak vermek üzere anlaşma yapan Emay İnşaat da proje bitene kadar ayda 900 TL kira ödeme garantisi vermiş, Emay lnşaat’ın anlaşma yaptığı adalardaki binaların yüzde 65’i boşaltılmış durumda.

Eğitim Mahallesi’nde Eko Grup’la anlaşılmış. Firma, inşaatı 24 ayda bitirme ve ayda bin TL kira ödeme garantisi vermiş ama hala inşaat başlamamış.

Metrobüs durağının tam karşısındaki 130 parselden 120 hak sahibi Maritaş ln-şaat’la anlaşmış. Maritaş’la yüzde 57 oranıyla anlaşma imzaladıklarını belirten emlak ve gayrimenkul uzmanı Haydar Budak, “Firma proje bitinceye kadar bin TL kira ve bin TL de taşınma parası verecek” diyor. Maritaş İnşaat, hak sahiplerine arazideki vergi borçlarını temizlemeleri için de 5 bin TL dağıtmış.

Fikirtepe’deki eski Murat Bahçe Sine-ması’nm sahibi Hacı Çayırbora, Sefa In-şaat-Koyuncu İnşaat Ortaklığı’nın Koza-yaşam şirketiyle hak sahiplerine yüzde 57’sini vermek üzere anlaşma yaptıklarını anlatıyor. Firma, 2 yıl boyunca ödemesi gereken bin TL’lik kira miktarını peşin ödeme sözü vermiş. Adadaki hissedarların yüzde 93’ü imza atmış ama tamamı imza atmadığı için inşaata başlanamamış.

“İMAR PLANINI BEKLİYORUZ”

1/1000’lik imar planlarının hazırlandığını ama ne zaman çıkacağını bilmediklerini vurgulayan Maritaş İnşaat yetkilisi Selçuk Kırant, bölgedeki gelişmeleri şöyle değerlendiriyor:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fikirtepe’de 5 yıllık süre için 2.07’lik oranı 4.14’e çıkardı.

Kapalı alan oranı iki katına çıktı. Yani 20 metrekarelik yeriniz varsa 60 metrekareye sahip olabileceksiniz. Adalardaki hak sahiplerinin tamamının imzalaması koşuluyla bu oranı verme şartı konuldu. Yani bir kişi bile imzalamazsa bu oranı önce 3.72’ye hatta 2.07’ye kadar indirebilirler.”

Hızırbey Caddesi’nde 30 dönümlük bir adayla ilgilendiklerini doğrulayan Selçuk Kırant, bölgede konut ve ticari alanlar inşa edeceklerini belirtiyor. Adadaki hak sahiplerinin yüzde 90’ıyla anlaşma sağladıklarını açıklayan Kırant, imar planları çıkmadığı için henüz kendilerinin de proje geliştiremediklerini söylüyor.

DEMOGRAFİK YAPI DEĞİŞECEK

Kentsel dönüşüm bölgeleri içinde belki de en şanslısı Fikirtepe. Hak sahipleri aralarında anlaşabilirse ceplerinden hiç para çıkmadan yeni bir ev sahibi olacaklar. Ancak gelişmeleri takip etmek için gittiğimiz Fikirtepe’de görüştüğümüz herkes bölgedeki demografik yapının değişeceği görüşünde. Bölgedeki kentsel dönüşüm tamamlandığında 70 bin dairenin yeni sahiplerine teslim edileceğini belirtelim.

Bülent Ekimci / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir