Anasayfa / Sağlık / Filmlerde Görülecek Sağlık Olayı Yaşandı

Filmlerde Görülecek Sağlık Olayı YaşandıBursa’da, örneği ancak filmlerde görülen bir sağlık olayı yaşandı. Başağrısı şikayetiyle doktora başvuran 37 yaşındaki Mahmut Aydöner’in çekilen röntgen filminde kalp ana damarlarının genişlediği ve damar duvarlarının yarıldığı belirlendi.

Aydöner ailesinin Balıkesir’de başlayan muayene macerası Bursa’da farklı bir tesadüfle noktalandı. Balıkesir’deki tetkiklerinin ardından Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi Eğitim ve araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi’ne gelen inşaatçı Mahmut Aydöner, Loeys-dietz Sendromu olarak bilinen kalp ana damar genişlemesi ve damar yarılması rahatsızlığına yakalandığını öğrendi.

Her şey bundan sonra başladı. 27 Mayıs’ta hastaneye yatan Aydöner, 8 Haziran’da Klinik Şefi Doç. Dr. Ömer Tetik tarafından ameliyat edildi. Aydöner’in göğüs ağrısı sebebiyle kendilerine başvurduğunu ve ardından kendisini tedavi altına aldıklarını belirten Tetik, yaptıkları inceleme sonucunda kalpten çıkan ana damarın genişlediği ve damar duvarının yırtıldığını tespit ettiklerini söyledi. Klinik doktorlarının rapor sonuçlarının ardından uzun süre devam eden hastalığın tedavi edilmesi için ameliyatın şart olduğuna karar verdiklerini belirten Tetik, “Ameliyat başarılı geçti. Uzun süren rahatsızlık kısa bir sürede sonuçlandı. Mahmut kardeşimiz, eski sağlığına tekrar kavuştu” dedi.

ACI TESADÜF

Tetik, ameliyatın ardından hastanede birisinin mutlaka refakatçi kalması gerektiğini aileye söylediklerini anlattı. Mahmut Aydöner’in abisi Mustafa Aydöner’in bir süre refakatçi olduğunu kaydeden Tetik, abisi Aydöner’in de rahatsız olup olmadığını öğrenmek için muayene etti. Muayene esnasında acı bir tesadüfün ortaya çıktığını kaydeden Tetik, abi Aydöner’in de aynı rahatsızlığa yakalandığını söyledi. Bunun üzerine ailede bir hastalık olup olmayacağını anlamak için çocukları da muayene etme kararı aldıklarını dile getiren Tetik, “Abisinde de aynı hastalık çıktı. Hastamızın özgeçmişine baktık. Babası Abdullah Aydöner de aynı rahatsızlıktan dolayı 1990 yılında hayatını kaybettiğini tespit ettik. 2006 yılında hayatını kaybeden ablanın da aynı rahatsızlık sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıktı” diye konuştu.
TÜRKİYE’DE KAYIT ALTINA ALINAN İLK VAKA

Bu hastalığın ölümcül bir doku hastalığı olduğuna dikkat çeken Tetik, ameliyat olmayan hastaların ortalama 37 ila 40 yaşları arasında hayatta kalabileceğinin kanıtlandığını söyledi. Aydöner kardeşlerinin Türkiye’de ilk defa bu hastalığa yakalanan kayıtlı hastalar olduğunu söyleyen Tetik, abi Aydöner’den şüphelenmeyip film çekilmesiydi hastalığın uzun bir süre artarak devam edebileceğini söyledi. Tetik, “Bu rahatsızlık 2005 yılında tespit edildi. Kalpten çıkan ana damarın genişlemesi ve damar içerisinde bulunan yarılarak ikiye bölünmesi sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlık. Aydöner ailesinde bu hastalık 3 kuşaktır sürüyor. Abi Aydöner’i kontrol ettikten sonra bu olay ortaya çıktı. Türkiye’de bu hastalık konusunda henüz bildirilmiş bir vaka yok” şeklinde konuştu.

  Özel Karışımıyla Hem Egzamaya Çare Oldu Hemde Gelir Kaynağı

6 ÇOCUKTAN 4’ÜNDE DE AYNI VAKA

Aydöner kardeşlerinin rahatsızlıklarını yakından takip edeceklerini belirten Tetik, Mustafa ve Mahmut kardeşlerin 6 çocuğundan 4’ünde de olan hastalığın olduğunu söyledi. Bu hastaları yakın takip etmek gerektiğini ifade eden Tetik, “Kemik aromalisi var. Görme bozuklukları var. Bu hastalığı yakından takip etmek gerek. Tansiyon ve röntgen filmi bunlardan birkaçı. Abisini görmeseydik bunlar ortaya çıkmayacaktı. Allah hepsini korudu” şeklinde konuştu.

“HAYATIM DEĞİŞTİ”

37 yaşındaki Mahmut Aydöner, daha önce Balıkesir’in Bandırma ilçesinde tedavi gördüğünü ve Bursa Yüksek İhtisas eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisinin sürmesine karar verildiğini söyledi. Hastalığı duyunca şok olduğunu belirten Aydöner, “Ameliyat olmazsam öleceksin dediler. İlk başta bazı doktorlar beni başından savurdu. Bazıları birkaç ilaç vererek beni gönderdi. Bursa’ya geldiğimde hayatım değişti. Geldiğimize de pişman değiliz. Kimisi kalbin büyümüş dediler, ağrım çoktu. Ameliyat oldum. Herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KARDEŞİNE REFAKAT ETTİ HAYATI DEĞİŞTİ

Kardeşinin ameliyat olmasının ardından refakat ederken ameliyat eden Dr. Ömer Tetik’in kendisini de muayene ettiğini hatırlatan 41 yaşındaki Mustafa Aydöner, “Doktorum bana aynı rahatsızlık var mı diye sordu. Ben de bazı ağrılarım var dedim. Aynı şikayetler bende de vardı. Hocamız beni daha sora takip altına aldı. Benle beraber benim bütün ailemde vaka örnekleri de yaşandı. Şu an bu hastalık ben de var. Benim oğlumda var. Benim 3 tane kızım var. Bunların ikisinde bu hastalık var. Kardeşimin 2 çocuğunda da aynı hastalık var. İkinci bir hayata başlamayı anlatabilir misiniz? Bu anlatılmayacak bir şey. Bu ancak yaşanarak anlaşılır. Doktoruma çok teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Babası Mustafa Aydöner gibi Loeys-dietz sendromuna yakalanan 18 yaşındaki Abdullah Aydöner, “Şu anda doktorumuzun verdiği talimatları uyacağım. Hastalığı yeneceğim. Yeneceğime de inanıyorum. Bu hastalık bizde artık olmayacak. İnşallah bu hastalıktan kurtulacağız” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Türkiye ilaçta nasıl sıçrar?

AİFD Yönetim Kurulu Başkanı ve Pfizer Türkiye Genel Müdürü Elif Aral, ilaç pazarının Türkiye’de bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir