Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Filo Kiralamanın Büyüme Potansiyeli Kobi’lerde

Filo Kiralamanın Büyüme Potansiyeli Kobi’lerde5 milyar liralık aktif büyüklüğe ulaşan filo kiralama pazarında 150 hinin üzerinde araç, uzun dönemli kiralanmış durumda. Bu yıl pazarın 160 bine ulaşması bekleniyor. Fakat asıl büyüme potansiyeli KOBİ’lerde. Bunun için tüm oyuncular KOBİ’lere özel yol haritası oluşturuyor.

Uzun dönem filo kiralama pazarı, her yıl istikrarlı büyümesini devam ettiren sektörlerin başında geliyor. Üstelik geçmiş yıllarda filo kiralama hizmetinden ağırlıklı olarak uluslararası ve büyük ölçekli şirketler yararlanırken, artık orta ve küçük ölçekli şirketlerin de radarında filo kiralama var. Hatta sektörün büyümesi KOBî’lerden geçecek dersek de abartmış olmayız.

Sektör temsilcilerine göre, pazarda büyüme daha yeni başlıyor. Anadolu şirketlerinin bu alana yönelmesiyle birlikte önümüzdeki beş yıl içinde pazar büyüklüğünün ikiye katlanması bekleniyor.

FİLO KİRALAMADA ÖNE ÇİKAN TRENDLER

ÖTV artışı yüzünden 3000cc otomobillere talep çok azaldı. Üst düzey yönetici otomobillerin artık neredeyse büyük kısmı 2000cc.

2 Yine ÖTV nedeniyle 2000cc otomobillerden 1600cc otomobillere geçiş çok daha keskin oldu. Daha önce 2000cc otomobil kiralayan orta düzey yöneticilerin tümü 1600ccye geçti.

3 Son yıllarda şirketler daha çok özellik dizel motora ve otomatik şanzımana sahip modelleri tercih ediyor.

4 Elektrikli otomobiller kağıt üzerinde filolar için çok avantajlı bir ürün olsa da, henüz beklenen ilgiyi yakalayabilmiş değil.

5 Maliyetleri düşürmek isteyen şirketle dar kasko kullanımına daha fazla yönelmeye başladı.

6 Henüz yaygınlaşmasa da, gelecekte şirketlerin tek tek çalışanlarına araç tahsis etmek yerine havuz araç mantğına geçmesi de bekleniyor.

150 BİN ARAÇ YOLLARDA
2012 sonu itibariyle yaklaşık 150 bin araç, şirketler tarafından uzun süreli kiralanmış durumda. Bu da kabaca beş milyar liralık aktif büyüklük demek. İçinde bulunduğumuz yıl, operasyonel kiralama pazarında dramatik bir büyüme beklenmiyor. Genel tahminler pazarın 2012’ye kıyasla yüzde 7’lik bir büyümeyle 160 bin civarında uluşacağı yönünde. Önümüzdeki beş yıl içinde pazarın bugünkü seviyesi olan 150 bin adetten, 300 bin adede ulaşması bekleniyor.

  Altın fiyatlarındaki dalgalanma ve altın alım-satım oranları

Aslında potansiyel bunun çok daha ötesinde. Avrupa’da operasyonel kiralamada 10 milyon adede yaklaşan bir araç parkı söz konusu iken, Türkiye’de ise bu sayı henüz 150 bin adet araç seviyelerinde. Ancak ekonominin iyileşmesiyle birlikte Türkiye’de şirketler büyüyor ve filo kiralama ihtiyacı artıyor.

CAZİBENİN NEDENİ

İstatistikler, kiralanabilecek araç parkının şu an yüzde 10’una ancak ulaşılabildiğini ortaya koyuyor. Şirketlerin iştahını da zaten bu kabartıyor. Bilindiği gibi, Türkiye’deki işletmelerin yüzde 95’inden fazlasını KO-Bt’ler oluşturuyor ve bu işletmeler toplam istihdamın yüzde 75’ini sağlıyor.

Türkiye genelinde ticari maksatla kullanılan toplam 2 milyon binek aracın 1.5 milyondan fazlası KOBİ’ler kullanıyor. Ve KOBt’lerin yüzde 43’ünün filo araç kiralama şirketlerinin varlığından haberi bile yok. Kısacası kiralama sektörünün gelişimi KOBİ’lerden geçiyor diyebiliriz.

ÇOK AVANTAJLI

Operasyonel filo kiralamanın işletmelere birçok önemli faydası var. Neler mi?

Öncelikle işletmeler kendi araçlarını satın almadan kiralama yoluna girmiş oluyorlar. Böylece araçlar için işletme sermayesi ayırmak zorunda kalmıyor ve bu kaynaklan, asıl faaliyet alanlarına yönlendirebiliyorlar.

Yine filo kiralama yolunu seçen işletmeler bir taraftan servis, vergi, bakım gibi konularla uğraşmadığı gibi, yedek araç imkanından da faydalanabiliyorlar.

Filo kiralama şirketleri sadece uzman oldukları konu üzerinde yoğunlaşmış bir yapıya sahip, uzman ekiplerden oluşuyor. İşletmeler ise kendi konusu olan iş dalı üzerinde çalışmaya devam ederek ulaştırma gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmıyor. Aslında bu kiralama şirketlerine bir başka bakış açısıyla, yol yardım uzmanı da denilebilir çünkü araçların her türlü sorunları ile tepeden tırnağa dek ilgileniyorlar.

Bunlara örnek vermek gerekirse, periyodik bakım zamanı geldiğinde araç bakıma girer ve personele yedek bir araç verilerek yoluna devam etmesi sağlanır, motorlu taşıtlar vergisi, araç takibi, OGS yönetimi, yakıt tüketim kontrolü ve otomobili birebir ilgilendiren başka birçok konuda destek opearasyonel filo kiralama şirketleri tarafından üstleniliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir