Anasayfa / Ekonomi-Finans / Finans dünyasını seçim heyecanı sardı

Finans dünyasını seçim heyecanı sardı
Sigorta ve bankacılık sektörünü seçim heyecanı sardı. Hafta sonu Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) yeni başkanını seçmeye hazırlanırken, 18 Nisan’da yeni Merkez Bankası Başkanı belli olacak. Son değişim ise Türkiye Bankalar Birliği’nde yaşanacak

Ayfer ARSLAN
12 Haziran’da yapılacak genel seçimlere doğru geri sayım başlarken, bankacılık ve sigorta sektöründe şimdiden seçim telaşı başladı. İlk heyecan dalgası 10 Nisan’da sigorta sektöründe yaşanacak. Sektör şirketlerinin en önemli temsil organı olan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin (TSRŞB) yarın (10 Nisan pazar günü) yapılacak genel kurulunda sektör yeni başkanını seçecek. Mayıs ayında yapılacak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) seçimli genel kurulunun Ersin Özince’nin istifasının ardından daha erken bir tarihe alınması beklenirken, 18 Nisan’da görev süresi dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın yerine kimin atanacağı ise merak konusu. TSRŞB hafta sonu seçimli genel kurula gidiyor. 6 yıldır başkanlık görevini yürüten Hulusi Taşkıran’ın yeniden aday olmayacağını açıklamasıyla birlikte sektörü seçim heyecanı sardı. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, Ak Sigorta Yönetim Kurulu Danışmanı Fahri Altıngöz ve Dubai Group Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya yeni dönemde başkanlığa aday olduklarını açıkladı. Birliğe üye 59 şirketin temsilcilerinin vereceği oylarla yeni yönetim kurulu ve başkan seçilecek. Kulislerde TSRŞB Başkanlığı için en güçlü adayın Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su olduğu konuşuluyor. Çetin Alanya ise 6 yıl önce de başkanlık için adaylığını koymuştu.VAROL CİVİL VEKALETEN YÜRÜTÜYOR
TÜRKİYE Bankalar Birliği (TBB) Başkanlık görevini 11 yıldır yürüten Ersin Özince, 1 Nisan itibarıyla İş Bankası genel müdürlük görevini Adnan Bali’ye bırakınca otomatik olarak TBB’deki görevinden de ayrılmış oldu. Özince, TBB’de ilk defa 1998-2000 tarihleri arasında başkanlık görevini üstlenirken, daha sonra sırasıyla bu görevi Ziraat Bankası ve TEB genel müdürleri devraldı. 3 Haziran 2002 tarihinde yeniden başkanlık koltuğuna oturan Özince, aralıksız tam 9 yıl başkanlık yaptı. Seçime kadar bu görevi TBB Başkan Vekili ve TEB Genel Müdürü Varol Civil yürütecek.

YENİ BAŞKAN KAMUDAN OLABİLİR
TBB Genel Kurulu’nda üye bankaların aktif büyüklüklerine göre oy hakkı bulunuyor. Seçimler sonucunda aktif toplamları en büyük ilk 10 bankadan oluşan gruptan 8 üye, bu bankalardan sonra en büyük olan sekiz bankadan oluşan gruptan 3 üye, geri kalan bankalardan 1 üye, kalkınma ve yatırım bankalarından ise birüye yönetim kuruluna seçilecek. Başkanlık koltuğuna kimin oturacağına gelince, kulislerde kamu bankalarından Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ile Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan’ın ismi dolaşıyor.

BANKALAR BAŞÇI’YI İSTİYOR
MERKEZ Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın görev süresi 18 Nisan’da sona eriyor. Yılmaz’ın 65 yaşına girecek olması nedeniyle onun yeniden başkanlığa atanması pek mümkün görünmüyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da önceki günkü yaptığı açıklamada, görev süresinin uzatılmasının söz konusu olmadığını belirterek bu konudaki tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Ekonomi kulislerinde MB başkanlık koltuğu için 2 kişinin adı geçiyor. Uzun süredir sektörde Merkez Bankası Başkan Vekili Erdem Başçı ve Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan’ın ismi dillendiriliyor. Bir ara kurum dışından da atama yapılabileceği ileri sürülürken, bankacılık sektörünün gönlünden geçen başkan adayı ise Erdem Başçı.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir