Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Finansal piyasalarda zamanlama her şeydir

Finansal piyasalarda zamanlama her şeydirETRAFINIZDA fiyatı değişmeyen herhangi bir tüketim malı, menkul kıymet veya gayrimenkul var mı? Aldığınız gayrimenkulün fiyatının artmasını mı istersiniz, yoksa belli bir seviyede yıllarca sabit kalmasını mı? Tüketim malı olarak kullandığımız, ev eşyalarını, giysileri veya arabayı en ucuza mı almak istersiniz yoksa belli bir sabit fiyattan mı almak daha iyi? Burada insanların genel eğilimi (kalite, marka, moda gibi diğer bütün şartlar aynı kaldığında) alırken her zaman en ucuza almak, satarken en yüksek fiyata satmak.

Finansal piyasalarda zamanlama

Bütün tüketim malları ve yatırım ürünlerinin fiyatının dalgalanmasında arz ve talep etkilidir. Arz artarsa fiyatlar düşer, talep artarsa fiyatlar artar. Enflasyon, faiz oranlan, döviz fiyatları, büyüme, nüfus artışı, hukuksal düzenlemeler, teknoloji düzeyi gibi birçok farklı unsurun bileşimi fiyatlar üzerinde artış veya azalış yönünde baskı yapar. Örneğin, son 10 yıllık dönemde ucuz Çin mallarının bütün dünya piyasalarına girmesi (arz artışı) yerli üretim yapan firmaların da fiyatlarını aşağı yönde baskılayarak enflasyon rakamlarım düşürdü.

Portföy yapısı esnek olmalı

Piyasalarda zamanlama nedir? Zamanlama neden her şeydir? Hisse senetleri piyasaları, döviz piyasaları, altın, faiz piyasaları, endeksler ve bir sürü gösterge, rakam, rakam, rakam… Bu rakamların içerisinden hangisini alıp hangisini satmak gerekir? Bu kararı verirken nelerden faydalanmak gerekir? Bireysel emeklilik yatırımcısı bunlarla ilgilenmek zorunda mı? Sözleşmesini yaptı, portföyünü oluşturdu, bir daha değiştirmese olmaz mı? Bunun cevabı kocaman bir HAYIR’dır. Çünkü sizin portföyünüz de piyasadaki dalgalanmalara uyum sağlayacak bir esnekliğe sahip olmalıdır. Trendlerle birlikte hareket etmelidir. Eğer portföyünüzün yapısı ve trend uyumlu olmaz ise zarar edersiniz veya en iyi olasılıkla kâr elde edemezsiniz.
Zamanlama tam da burada öne çıkıyor. Portföyünüzü trendlere uygun hale getirmek, trendlerle birlikte yol almasını sağlamak. Hangi yatırım aracı yükselişte, hangi yatırım aracı düşüşte bunu tespit etmek ve yatırımları yönlendirmek önemli. Zamanlama konusunda piyasalarda kullanılan en önemli yardımcı, teknik analiz programlarıdır. Teknik analiz programları sayesinde hisse senetlerinin, faizlerin, dövizlerin, kıymetli madenlerin, enerji fiyatlarının, endekslerin, uluslararası piyasaların hangi yöne gittiğini çok hızlı ve pratik bir şekilde algılayabilmek mümkün. Piyasaların globalleşmesiyle artık iç içe geçen dünya borsaları arasındaki ilişki, piyasalar arasındaki korelasyon görülebilir, birbiriyle aynı yönde giden piyasalar arasında portföy dağılımı yapılabilir. Veya birbirine ters giden piyasalar arasındaki ilişki gözlenerek, bir piyasadaki yatırım aracı satılıp, diğer piyasadaki yatırım aracı portföye dâhil edilebilir.

  Sakin borsadaki heyecanlı hisseler

BES’te teknik analiz önemli

Evet, teknik analiz, piyasalarda yüzde yüz başarı şansı vermez. Vade kısaldıkça başarısızlık oranları daha da yükselebilir. Ancak bireysel emeklilik gibi uzun vadeli yatırımlarda teknik analizden faydalanılabilir. Çünkü alırken de satarken de zirveyi veya dibi yakalama şansı yoktur. Zaten bireysel emeklilikte aylık ödeme yapan katılımcı her fiyat seviyesinden alım yapma fırsatı bulur. Eğer portföyünde değişiklik yapmaz ise piyasa yükselirken de düşerken de her fiyat seviyesinden alım yapılmış olur. Dolayısıyla piyasa yükselirken elde edilen kâr, portföy değişikliğine gidilmez ise piyasa düşerken geri verilir.

Hisse senetleri piyasaları büyüme dönemlerinde değer kazanır. Bu piyasalarda hisse senetleri işlem gören şirketler yatırımcılarına temettü dağıtır. Tek tek hisse senetleri ve sektörlerin birbiriyle ilişkisi nedir, birlikte veya ters yöne hareket eden hisseler neler? Hisse senetlerinin faiz oranlarına ve döviz fiyatlarına duyarlılığı nedir? Bunları teknik analiz grafikleri üzerinde çalışmak, aradaki bağlantıları ortaya çıkarmak mümkün. Faiz piyasalarında ise süreç tersine işler. Faiz oranları yükselirken faize dayalı yatırım enstrümanları değer kaybeder. Faiz düşerken ise değer kazanır. Öyleyse faizli yatırım araçları, faiz oranları dip seviyelerdeyken satılmalı, faiz oranları yüksekken alınmalı.

Altın alış-satışında zamanlama

Türk halkının geleneksel yatırım aracı olan altın çok uzun yıllar dolar bazında yatay bir hareket içindeyken 2000’li yıllardan sonra yükseliş trendine girdi ve ons bazında bin 800 dolar seviyelerini gördü. Yani artık, altın alış-sa-tışmda da zamanlama önem kazandı.

Döviz piyasaları ise tamamıyla uluslararası piyasalarda yatırımcıların döviz arz ve talebiyle oluşan fiyatlamalarla oluşuyor. Üstelik döviz fiyatlarındaki hızlı değişimler bütün dengeleri bozabiliyor. Bu nedenle dövize dayalı yatırım araçları sadece bu araçların getirisi ve götürüşü olarak değil, diğer piyasalarda oluşturacağı etkiler açısmdan da değerlendirilmelidir.

MURAT GEYLANİ AKTAŞ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir