Anasayfa / Haberler / Finansbank’tan İnşaat Sektörüne Özel Ürün: Yap/Sat Kredisi

Finansbank’tan İnşaat Sektörüne Özel Ürün: Yap/Sat Kredisi
Finansbank KOBİ Bankacılığı ve İstanbul İnşaatçılar Derneği, konut sektörünün yapısal değişimi ve gelecek vizyonunun ele alındığı bir toplantı düzenledi. Toplantı, sektör temsilcilerinin katılımı ile İstanbul Dedeman Oteli’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda, inşaat sektörü için yeni finansman dinamikleri ve Finansbank’ın yeni ürünü ile ilgili bilgi veren Finansbank Kobi Segment Yönetimi Grup Yöneticisi Özhan Örge, ‘İnşaat sektörü krizle birlikte yara almış olsa da gayrimenkul yatırımının önemi kriz ortamı ile birlikte daha da arttı. Finansbank olarak sektöre özel geliştirdiğimiz yeni ürünümüz YAP/SAT Kredisi ile konut piyasasında yaşanan durgunluğu bozup, piyasanın yeniden hareketlenmesine destek olmayı hedefliyoruz’ dedi.

YAP/SAT modelinde inşaat yatırımının proje tamamlanmışlık düzeyine göre aşamalı olarak kredilendirildiğini belirten Örge sözlerine şöyle devam etti: ‘Projenin bitişini takiben gerçekleşen konut satışları ile kredi kendiliğinden kapanıyor. Bu model, projedeki nakit akışını dikkate alarak müteahhit firmayı doğru zamanda, doğru oranda borçlanmaya yönlendirirken, geri ödemelerini de yine nakit döngüsüne uygun bir şekilde, kolaylıkla yapabileceği bir çözüm sunuyor.’YAP/SAT Kredisi kapsamında müteahhit firmaya 3 milyon TL’ye kadar kredi tahsis edilebiliyor. Bir konut projesinin YAP/SAT kapsamında kredilendirilebilmesi için proje kapsamındaki konut alanının minimum 1.500 m² – maximum 10.000 m² kapalı alan ile sınırlı olması, konut adedinin ise 10 konuttan az ve 50 konuttan fazla olmaması gerekiyor.

Finansbank A.Ş. Hakkında:

Türkiye’nin önde gelen bankacılarından Hüsnü Özyeğin öncülüğünde kurulan Finansbank, 26 Ekim 1987 tarihinde faaliyete geçti. 2009 yıl sonu itibariyle 461 şube ve 10.107 çalışanıyla faaliyet gösteren Finansbank bankacılık hizmetlerini Türkiye’de yaygın olarak yürütmektedir. 2000 yılında Finans Portföy Yönetimi Şirketi ile Finans Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nı faaliyete geçiren Finansbank aynı yıl, sürekli artış gösteren bireysel müşterilerine sunduğu hizmet yelpazesine İnternet ve Çağrı Merkezi bankacılığını ekledi. İnternet ve telefon bankacılığı işlemlerini artırarak sürdüren Finansbank Telefon Bankacılığı, European Call Center Awards 2003 Yarışması’nda Avrupa’nın En İyi Çağrı Merkezi seçildi. 2001 yılında Commercial Union Sigorta ve Commercial Union Hayat Sigorta’daki hisselerini CGU International Insurance PLC’ye satan Finansbank, aynı yıl Finans Sigorta A.Ş.’yi kurdu.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir