Anasayfa / Ekonomi-Finans / Finansbank 800 milyon dolarlık sendikasyon kredisine imza attı

Finansbank 800 milyon dolarlık sendikasyon kredisine imza attıFinansbank, Standard Chartered Bank koordinatörlüğünde, 15 ülkeden 29 bankanın katıldığı konsorsiyumla 800 milyon dolarlık sendikasyon kredisine imza attı. Sendikasyon kredisinin imza töreni, 29 Kasım Pazartesi günü, Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, Genel Müdürü Temel Güzeloğlu ve uluslararası bankaların temsilcilerinin katılımı ile Swissotel’de gerçekleşti.

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, imza töreninde yaptığı konuşmada, kredinin oldukça geniş bir katılımla temin edildiğini ve Finansbank’ın bugüne kadar aldığı en yüksek montanlı sendikasyon kredisi olduğunu belirtti. Dünya finans sektörü ve piyasalarının zorlu bir dönemden geçtiğini söyleyen Aras, sözlerine şöyle devam etti;

“Kredinin uluslararası güvenilirliğimiz ile hizmetlerimizdeki başarı ve gücümüzün önemli bir göstergesi olduğuna inanıyoruz. Bu kredi; Finansbank’ın Türk finans sektöründeki yükselen konumunun, artan pazar payının dünyanın önde gelen bankaları tarafından teyit edilmesi anlamına geliyor.
Bilançosunun içinde kredi/aktif oranı en yüksek bankalardan biri olarak Finansbank, müşterilerine dış ticaret finansmanında kullandıracağı bu kredi ile reel sektöre olan desteğini artıracak. Bu kredinin sağlanmasında bizleri destekledikleri için sendikasyonumuza katılan tüm muhabir bankalarımıza teşekkür ederiz.”

1 yıl vadeli olarak temin edilen kredi, dış ticaretin finansmanında kullanılacak. 333 milyon Dolar ve 352 milyon Euro olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisinin faiz ve komisyon toplam maliyeti Libor +1.30 olarak gerçekleşti.

Finansbank A.Ş. Hakkında:

Türkiye’nin önde gelen bankacılarından Hüsnü Özyeğin öncülüğünde kurulan Finansbank, 26 Ekim 1987 tarihinde faaliyete geçti. 2009 yıl sonu itibariyle 461 şube ve 10.107 çalışanıyla faaliyet gösteren Finansbank bankacılık hizmetlerini Türkiye’de yaygın olarak yürütmektedir. 2000 yılında Finans Portföy Yönetimi Şirketi ile Finans Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nı faaliyete geçiren Finansbank aynı yıl, sürekli artış gösteren bireysel müşterilerine sunduğu hizmet yelpazesine İnternet ve Çağrı Merkezi bankacılığını ekledi. İnternet ve telefon bankacılığı işlemlerini artırarak sürdüren Finansbank Telefon Bankacılığı, European Call Center Awards 2003 Yarışması’nda Avrupa’nın En İyi Çağrı Merkezi seçildi. 2001 yılında Commercial Union Sigorta ve Commercial Union Hayat Sigorta’daki hisselerini CGU International Insurance PLC’ye satan Finansbank, aynı yıl Finans Sigorta A.Ş.’yi kurdu.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.