Ekonomi Haberleri

Findeks platformuna olan talep de artıyor

Findeks kredi notu ve bankalardaki borç/limit bilgisi

KREDİ Kayıt Bürosu’nun hayata geçirdiği, Findeks platformu artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bugün ev veya araç satın alırken, taksitli alışveriş yaparken, bankadan kredi çekerken, hatta ev kiralarken bile artık kredi notuna bakılıyor. Kullanım alanı ve önemi arttıkça da Findeks platformuna olan talep de artıyor. Ancak artık bireysel Findeks platformu size sadece kredi notunuz hakkında bilgi vermiyor. Aynı zamanda notunuzun yönetimi, borçlarınızın takibi, uyarı sistemleriyle de an be an finansal durumunuz hakkında bilgi aktarılıyor. Hatta Findeks Mobil’in yenilenmesiyle kullanıcılar artık tüm finansal bilgilerini günlük olarak takip edebiliyor. Yine platforma ek olarak hayata geçirilen, notun korunması ve yükseltilmesine yönelik kişiye özel tavsiyeler sunan “Not Danışmanım” ve kullanıcılar için adeta bir finansal asistan gibi konumlanan “Uyarı” hizmeti de veriliyor.

PAKETLERDE NE VAR?

Findeks çatısı altında sunulan bu ürünlerin temel amacı, kullanıcıların finansal hayatlarını yakından takip edip, borçlarını ve ödeme düzenlerini yönetmelerini sağlamak. Bu nedenle, finansal durumdan bağımsız olarak kredi veya kredi kartı sahibi olan, düzenli ödemesi olan tüm kullanıcıların bu platforma üye olması gerektiği belirtiliyor. Hali hazırda Klasik, Gold ve Premium olmak üzere üç farklı bireysel Findeks paketi var. Klasik pakette Findeks kredi notu, risk raporu, izleme ve uyarı hizmetleri var. Gold pakette Klasik pakete ek olarak not danışmanlığı bulunuyor. En üst paket olan ve tüm hizmetleri içinde barındıran Premium’da ise Klasik pakete ek olarak not danışmanlığı ve takipçi hizmetleri var.Özellikle Gold Danışmanlık paketi ile tüm ürünleri bir arada barındıran Premium pakete yoğun ilgi olduğu belirtiliyor. Hali hazırda bu paketlere sahip olan kişiler Findeks Mobil’den kredi notunu ve bankalardaki borç/limit bilgisini günlük olarak takip edebiliyorlar. Ayrıca paketlerin içinde yer alan “Not Danışmanım” hizmetiyle de kişiler Findeks Kredi Notu’nun gelişimi için öneriler alarak finansal hayatlarını sağlıklı yönetebiliyorlar.

AYLIK 7-19 TL ARASINDA

Findeks paketlerinin ücretleri ise içerdikleri hizmete göre değişiklik gösteriyor. Paketlerin ödemesi yıllık tek seferde yapılırken, aylık maliyeti yaklaşık 7 ile 19 TL arasında değişiyor. Bireyler bu paketlere Findeks platformu içinde Findeks Mobil, Findeks İnternet Şubesi veya 444 45 52 Findeks Müşteri İletişim Merkezi üzerinden sahip olabiliyor. Ek olarak, bankalar aracılığıyla da Gold Danışmanlık ve Premium paketleri satın alınabiliyor.

Bugün bu hizmetleri Kredi Kayıt Bürosu’nun yanı sıra Yapı Kredi, İş Bankası, Albaraka, TEB, Denizbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası müşterilerine sağlıyor. Bireysel Findeks paketlerine ilginin her yıl arttığına dikkat çeken KKB yetkilileri, bugün 4 milyon kişinin Findeks paketini satın aldığını ve sadece 2019’da kullanıcı sayısının yüzde 250 oranında arttığını belirtiyorlar.

KREDİ KAYIT BÜROSU
4 MİLYON KULLANICI VAR

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bireylere yönelik altı farklı ürün ve dört farklı yıllık paket sunuyor. Bireysel paketlerin 2014’ten bu yana kullanıcılara geliştirilerek aktarıldığını ve giderek artan bir ilgi gördüğünü söyleyen KKB ve Findeks İş Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya, “örneğin, 2019’da hayata geçirdiğimiz yeni Findeks Mobil ile bireysel paket sahibi kullanıcılarımız, bankalardaki kredi kartı, kredi borç ve limitlerini, kredi notlarını tek ekrandan günlük olarak izleyebilirken uygulama içerisindeki “Son Hareketler” bölümünden ise bu bilgilerdeki değişimleri anlık olarak takip edebiliyor” diyor.

KKB verilerine göre temmuz ayı itibarıyla Findeks platformunda 4 milyondan fazla üye yer alıyor. 2019’da sadece Findeks Bireysel Paketlerini kullananların sayısındaki artış ise yüzde 250’ye ulaştı. KKB’nin bu ürünü çıkartmasının temel amacının bireylerin gelir-gider akışlarını daha dengeli yöneterek, ödemelerini aksatmadan yapmaları ve bu sayede ihtiyaç duyduklarında finansmana erişmeleri olduğunu söyleyen Kaya, farklı içeriklere sahip Findeks paketlerine ilişkin şu bilgiyi paylaşıyor:

“Tüm Findeks paketlerinde amacımız, kullanıcıların kredili ürünlerinin borç ve limitlerini, ödeme performanslarını yakından takip etmelerini sağlayarak, finansal hayatlarını daha kolay yönetmelerine yardımcı olmak. Ayrıca kredi notlarını artırmalarını kolaylaştıracak bilgileri sunmayı hedefliyoruz, örneğin, Gold Danışmanlık ve Premium paketlerine sahip üyelerimiz, Findeks Mobil’den Kredi Notlarını, kredi kartı ve kredilerinin borç/ limit bilgilerini günlük olarak takip edebiliyorlar. Kullanıcılar, paketler kapsamında yer alan “Not Danışmanlığı” hizmetiyle, alanında uzman not i danışmanlarımızdan kredi notuna olumlu etki edecek aksiyonlarla ilgili bilgi alabiliyorlar. Bu hizmet kapsamında, kullanıcının ürün kullanım alışkanlıkları ve bilgilerine özel analizler yapılarak, tamamen kendisine özel öneriler sunuluyor. Ek olarak, simülasyon algoritmamızla belirli bir süre sonra notun geleceği seviyeyi de tahmin ederek kullanıcının finansman ihtiyacını doğru zamanda belirlemesine destek sağlıyoruz.

Paketlerimiz kapsamında ücretsiz olarak sunulan Uyarı hizmetiyle, kullanıcılar kredi borç, limit bilgileri, kredi notları için kendilerine alarmlar tanımlayabiliyor. Örneğin, “Bankalardaki borcum 3 bin TL’yi geçtiğinde bilgi almak istiyorum” diyerek SMS veya e-posta aracılığıyla bilgilendirilmek istediğini Uyarı hizmetine tanımlayabiliyor. Bu sayede, borç ve limitlerini, kredi notlarını, ödemelerindeki gecikmeleri yakından takip ederek, finansal hayatlarını bilinçli şekilde yönetebiliyor. Aynı hizmet kapsamında kullanıcılarımız bankalara yapılan kredi başvuruları ve adlarına açılan kredili ürünlerle ilgili de uyarı alabiliyor. Böy-lece bilgisi dahilinde olmayan herhangi bir başvurudan kolayca haberdar olabiliyor.”

ZİRAAT BANKASI
YAKINDA MOBİL’DEN SATILACAK

Ziraat Bankası Findeks paketlerinin satışına 2018’de başladı. 2018’de Ziraat Bankası kanalıyla yaklaşık 75 bin kişi paket aldı. 2019’da ise bu sayıda büyük artış yaşanarak 335 bin kişiye ulaşıldı.

Bu talep artışının büyük ölçüde Bireysel Findeks paketlerinden kaynaklandığını açıklayan Ziraat Bankası şu açıklamayı yaptı: “Karekodlu çek raporu paketi de çek ile çalışan müşterilerimiz tarafından yoğun ilgi gördü. Findeks paketlerinin satışları hali hazırda şubelerimizden yapılıyor. Yakın zamanda Ziraat İnternet Şubesi ve Ziraat Mobil kanallarında da satışa sunulacak. Pandemi döneminde müşterilerimizin şubelerimizi daha az ziyaret etmeleri ve işlemlerini çoğunlukla dijital bankacılık kanallarımızdan gerçekleştirmeleri nedeniyle paket satışlarında bir yavaşlama gözükse de Nisan’dan itibaren satışlar normal seyrine ulaşarak, bu yıl içinde satılan toplam paket sayısı yaklaşık 140 bine ulaştı.

İhtiyaçlara özel hazırlanan Findeks paketleri bireysel müşteriler için risk ve gecikmelere dair kredi notlarını takip etme, hatta kredi notlarını yükseltme konusunda danışmanlık alma imkanı sunuyor. Yıllık olarak kullanılmakta olan Findeks Bireysel paketleri ile müşterilere her ay iletilen kişisel risk raporunun yanı sıra danışmanlık hizmeti ve internet ortamında müşteri bilgilerini takip eden bir uyarı sistemi de var.”

Ziraat Bankası ticari müşteriler için uygulamaya alman paketlerin ise işletmelerin hem finansal risklerini yönetme, hem de ticari ilişkide bulundukları kişi ya da firmaların finansal performanslarına ilişkin bilgi sahibi olma imkanı sağladığına vurgu yapıyor. Tüm müşteriler tarafından kullanılabilen karekodlu çek sistemi ile keşidecilerin çek ödeme alışkanlıklarını içerir rapora ve çek notuna da ulaşılabiliyor.

YAPI KREDİ
YÖNETMENLER BİLGİ VERİYOR

Yapı Kredi, 2017’den bu yana müşterilerine Findeks paketlerini sunuyor. Kredi alımından ev kiralamaya kadar birçok alanda kredi notunun kullanılması yüzünden banka müşterilerinin ürüne olan talebinde artış yaşandığına dikkat çeken Yapı Kredi, Bireysel Findeks paketini özellikle kredi notunu takip etmek, finansal hayatını kontrol altına almak ve danışmanlık desteği alarak kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerce talep edildiği bilgisini paylaşıyor. Banka, bireysel paketlerin yanı sıra reel sektör ve KOBI’lerin ihtiyacına yönelik ticari paketler de sunuyor. Findeks paketlerini 2017’den beri şube, internet ve mobil bankacılık kanalları üzerinden aktif olarak sundukları bilgisini paylaşan Banka yetkilileri, paketlere ilişkin şu bilgiyi verdiler:
“Bireysel müşterilerimiz için tasarladığımız Findeks Gold ve Premium paketleri kapsadıkları hizmetlerle farklılık gösteriyor. ödemeler yıllık olarak tek seferde gerçekleştiriliyor. Maliyetleri ise aylık 7 ile 19 TL arasında değişiyor. Tüm paket detaylarına internet sitemiz üzerinden ulaşılabiliyor. Kredi notu ve kullanım alanlarının artışıyla birlikte bireysel müşterilerimizin Findeks paketlerine olan ilgisi arttı. Bir önceki yıla kıyasla, 2020’da paket satışlarımızda anlamlı artış gözlemledik.”

Yapı Kredi müşterileri arasında Gold veya Premium paketlerine sahip olan kullanıcılar, Findeks Mobil üzerinden kredi notu, bankalardaki kredi borç/limit bilgileri gibi pek çok finansal bilgiyi günlük olarak takip edebiliyor. Not Danışmanım hizmeti ile kredi notlarının gelişimi için uzman danışmanlar özel öneriler de veriyor. Findeks çatısı altında sunulan ürünlerle, kullanıcıların borçlarını ve ödeme düzenlerini dengeli şekilde yönetmelerine imkan sağladıklarını ifade eden Yapı Kredi, müşterilerine sundukları hizmetleri ise şöyle özetliyor: “Şubelerimizde hizmet veren portföy yönetmenlerimiz sürekli olarak aldıkları eğitimlerle her daim en güncel bilgileri müşterilerimize aktarıyor. Dönemsel olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik kampanyalar düzenleyerek bu kampanyaların iletişim çalışmalarını da gerçekleştiriyoruz.”

Paketlerde neler var?

■ Findeks Kredi Notu: Kredi kullanım ve kişinin ödeme alışkanlıklarına göre hesaplanan bir tür finansal değerlendirme puanı. Kredi, kredili mevduat hesabı, kredi kartı veya kefillik gibi bankacılık hizmetlerinden yararlanan tüm kullanıcıların sistemde birer kredi notu bulunuyor. 1-1900 arasında puanlanan kredi notu, kredi araçlarının kullanımı ve ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak her kullanıcıda değişkenlik gösteriyor.

■ Findeks Risk Raporu: Halen aktif, takibe alınmış veya son beş yıl içinde kapanmış olan kredili hizmetlerin ödeme geçmişini detaylı olarak analiz eden bir rapor. Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait limit ve alt limit hareketleri, ödemeler, gecikmiş gün sayısı ve finansal kullanım alışkanlıkları gibi tüm bilgilere tek bir belge üzerinden erişilmesine imkan sağlıyor.

■ Not Danışmanlığı: Kişiye özel sunulan ve finansal sicilinizi korumanıza yardımcı olan bir tür danışmanlık hizmeti. Findeks Çağrı Merkezi’nden kişiye özel danışmanlık desteği alarak kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi, yüksek olan kredi puanınızı nasıl istikrarlı olarak koruyabileceğinizi ve bankacılık hizmetlerinden verimli bir şekilde nasıl yararlanabileceğinizi pratik şekilde öğrenebiliyorsunuz.

■ Uyarı Hizmeti: Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait borç ve limit bilgilerinin kullanıcılara, SMS ya da e-posta ile aylık olarak iletilmesini sağlıyor.

■ İzleme Hizmeti: Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ilişkin borç, limit ve güncel kullanım bilgileri, tek bir rapor üzerinden takip edilebiliyor. Aylık olarak sunulan izleme raporu, SMS veya e-posta ile kullanıcılara iletiliyor.

■ Çek Raporu: Ödenmiş, arkası yazıldıktan sonra ödenmiş ya da halen ödenmemiş tüm çek bilgilerini içeren çek ödeme geçmişini gösteriyor.

Ticaret de şeffaflaştı

Bireysel paketlere ek olarak, ticari hayatta işletmelerin alacak risklerini yönetebilmeleri için hayata geçirilen ürünler de var. Bunlardan Risk ve Çek Raporları ile firmalar onayları dahilinde üçüncü bir kişi ya da firmanın raporunu inceleyerek kendi risk algılarına göre, alacak ilişkisine girip girmeme, ortaklık ilişkisine girip girmeme veya ticari ilişkinin boyutu hakkında kararlarını verebiliyor.

Bu raporlar, oto kiralama sektöründe araç kiralamadan, telekomünikasyon sektöründe cep telefonu alımlarına, taksitli beyaz eşya ve mobilya satımına kadar B2C denilen alanlarda kullanılabiliyor. Reel sektörde bayi ve müşteri yönetimi, inşaat malzemesi, boya sanayi, hızlı gıda tüketimi, akaryakıt gibi çok farklı alanlarda kullanılabiliyor. Karekodlu Çek Raporu ise, sektöründen ve büyüklüğünden bağımsız, çek ile ödeme kabul eden tüm kullanıcılara uygun bir ürün. Kullanıcılar çekini kabul edecekleri keşidecinin geçmiş dönemdeki çek ödeme alışkanlıkları, ileri vadeli çekleri, çeklerin ibraz tarihleri ve Karekodlu Çek Skoru gibi bilgilerle ilgili fikir sahibi olup çeki kabul edip etmeme kararı verebiliyor.

ESİN ÇETİNELBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu