Anasayfa / Haberler / Firmalar Vatandaşa Güven Sağlamak İçin Helal Gıda Sertifikası Alıyor

Firmalar Vatandaşa Güven Sağlamak İçin Helal Gıda Sertifikası AlıyorFirmalar helal gıda sertifikası için sıraya girdi

Vatandaşın aldığı ürünleri şüphe duymadan tüketebilmesi için firmalara helal gıda sertifikası verilmeye başladı.

Türk Standartları Enstitüsü’ne 1 ay gibi kısa sürede 20’nin üzerinde başvuru geldi. Şirketlerin taleplerini sıraya koyan TSE, müftü yardımcılarının da bulunduğu profesyonel ekiplerle imalathaneleri ziyaret ediyor.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) şemsiyesi altında yürütülen Helal Gıda Standardı oluşturma çalışmaları Türkiye’de meyvesini vermeye başladı. Helal Gıda konusundaki hassasiyetin milyarlarca dolarlık bir dış ticaret hacmi potansiyelini harekete geçirmek için Helal Gıda Standardı hazırlandı. Türk Standardları Enstitüsü Irak’a 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren yapılacak olan kırmızı ve beyaz et ile benzer ürünlerin ihracatında da aranacak Helal Gıda Belgesi konusunda ihracatçı firmalara davetiye gönderdi.
ETTEN SÜTE, BALIKTAN MEŞRUBATA KADAR HELAL İZNİ

Helal Gıda Belgelendirmesi kapsamında piyasada oluşan yanlış anlamaları önlemek ve sahte belge düzenlenmesinin önüne geçmek için Diyanet İşleri Başkanlığı ile Helal Gıda Belgelendirmesi’ne 4 Temmuz 2011 Pazartesi günü başladı. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bal, şekerleme, meşrubat, balık ve balık ürünlerine helal damgası vurmak için TSE şirketlerin başta imalathane olmak üzere, üretim bantlarını, paketleme ve depolarını inceliyor.

DİN ADAMLARI KASAPLARI SINAVDAN GEÇİRİYOR

Her ilden müftü yardımcılarının da bulunduğu ekipler, özellikle büyükbaş küçükbaş hayvanların, tavukların İslami usullere göre kesilip kesilmediğini kontrol ediyor. Müftü yardımcıları Kasapların dini bilgilerinin ölçerek, kesimler öncesinde okudukları dualar sorgulanıyor. Hayvanın İslam dinine göre kanın akıtılacağı boğaz bölgesi en ince ayrıntısına kadar kasaplara test ettiriliyor. Bütün bu aşamaları standartlara uygun yapan şirketlere helal gıda sertifikası veriliyor.

Alınan bilgiye göre gelen 20 talebin içinde daha çok et ve et ürünü satan şirketler var. Aytaç başta olmak üzere tavukçular da helal gıda barkodu için gün sayıyor.

  Hayvancılık Haberlerini hayvancilikakademisi.com'da BulabilirsinizYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

2 Yorumlar

  1. Tüketici haklı olarak satın aldığı bir ürünün içeriğini bilmek istediği gibi dini vecibelerine uygun olup olmadığı konusunda da bilgilenmek istemektedir.
    Helal Gıda konusunda da böyle adımların olamsı çok güzel http://www.helalplatform.com

  2. türkiyede pek soran olduğunu sanmıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir