Anasayfa / Emlak Haberleri / Fiskobirlik Arsaları Hakkında

Fiskobirlik Arsaları HakkındaFKB arsaları ucuza mı kapatılmak isteniyor?

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar, ”Kimse, ‘FİSKOBİRLİK’in içinde bulunduğu zor durumdan istifade edelim’ gibi yanlış bir düşünceye kapılmasın” dedi.

Bayraktar, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, birlik borçlarının ödenmesi için planlanan Trabzon’daki gayrimenkul satışlarında yaşanan fiyat tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Trabzon’daki gayrimenkul satışlarında küçük bir problem çıktığını ancak bunun giderilemeyecek bir sorun olmadığını söyleyen Bayraktar, ”Trabzon’daki gayrimenkul satışlarımız için yapılan 33 milyon liralık tespit Maliye Bakanlığı’nın tespiti değil. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, bir takım yanlış bilgilendirmeler sonucu söz konusu gayrimenkullerle ilgili 33 milyon gibi bir bedel bildirdi. Söz konusu gayrimenkuller için FİSKOBİRLİK Genel Kurulunca alınmış 44 milyon liralık bir bedel kararı var. Bizim bu karar dışında hareket etme, belirlenen fiyattan aşağıya inmek gibi bir yetkimiz yok” diye konuştu.

Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile referandum çalışmaları kapsamında Trabzon’u ziyareti sırasında FİSKOBİRLİK’in meselelerini görüştüklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

”O süreçte FİSKOBİRLİK’in kurtuluşu ile ilgili bir proje sunmuştuk. O projeyi sayın Başbakanımız kabul etmişti. Bütün bu gelişmeler o proje kapsamında yürütülen işlerdir. En son gelinen noktada, ‘söz konusu araziyi üniversite kamulaştırsın, biz de parayı Maliye’den tahsil edelim’ yaklaşımı çıkmıştı. Bunun üzerine Maliye Bakanlığı sayın Rektörden bir rakam belirlemesini istedi. Rektör bey bir takım yanlış bilgilendirmeler sonucu söz konusu gayrimenkullerle ilgili 33 milyon gibi bir bedel bildirdi. 2005 yılında FİSKOBİRLİK kredi kullanmak üzere ekspertiz değerlendirmesi yapmıştı. Bu herkesin malumudur ki kredi ekspertizleri her zaman ucuz olur. Yüzde 25, yüzde 30 gibi asıl değerinden daha düşük olur. Bunu da bu ekspertizi değerlendiren firma raporunda yazar zaten. Birileri Rektör beyin eline 2005 yılındaki ekspertiz değerlendirmesini tutuşturmuş. Bu rakamların gerçek değeri yansıtmadığını hepimiz bildiğimiz halde bunu doğru kabul edemeyiz. Onun için bugün bu rakamların konuşulması bile mümkün değil.”

  Platform Merter Merter'in Yeni SimgesiGayrimenkul satışlarındaki fiyat anlaşmazlığının mahkeme tespiti ile çözülmesine razı olduklarını belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

”FİSKOBİRLİK olarak elimizde bulunan gayrimenkulü, Başbakan destek veriyor olsa bile, Maliye Bakanı destek veriyor olsa bile kimseye ederinden fazla bir fiyata vermek gibi bir derdimiz yok. O yüzden diyoruz ki, biz mahkemenin fiyat tespitine razıyız. Fiyatla ilgili bir sıkıntı varsa eğer, objektif bir fiyat bulunması anlamında meseleyi yargıya taşımaya hazırız. Mahkemenin vereceği her türlü karara razıyız. Ben biliyorum ki, mahkeme tespiti yapılırsa genel kurulumuzun belirlediği 44 milyondan daha yüksek bir değer belirlenecektir. Çünkü söz konusu gayrimenkuller gerçekten çok değerli.”

Bayraktar, birlik borçlarının ödenmesi için planlanan Trabzon’daki gayrimenkul satışlarının gerçek değeri ile gerçekleşmesi halinde maddi sorunların çözüleceğini vurguladı.

”FİSKOBİRLİK sıkıştı, yangından mal kaçırıyorlar gibi bir mantık birilerini etkiliyorsa bu çok doğru değil. Biz sonuçta hukuki bir prosedür içinde bu işi yürütüyoruz ve bu prosedür bize bu gayrimenkullerin 44 milyon liradan aşağı bir fiyata satma yetkisi vermiyor” diyen Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı:

”Söz konusu gayrimenkullerle ilgili 44 milyon lira olarak bir bildirim yaptığımız halde, üniversiteden 33 milyon liralık bir miktar bildirilirken bize sorulmadı. Bu 33 milyonluk bildiri, herhangi bir resmi, objektif bir bilirkişi değerlendirmesine dayanmıyor. Rektör bey kendi kurumunun söz konusu olduğu bir alışverişte, bir gayrimenkulü pahalı almak istemiyor düşüncesinde olabilir. Biz bunu çok doğal karşılıyoruz. Ancak şunu söylemek istiyorum ki, kimse ‘FİSKOBİRLİK’in içinde bulunduğu zor durumdan istifade edelim’ gibi yanlış bir düşünceye kapılmasın.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir