Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fiyatı Ucuz ve Beklentisi Yüksek Hisseler

Fiyatı Ucuz ve Beklentisi Yüksek HisselerKâr satışlarında “al” veren 11 hisse

Zaman zaman kâr satışlarıyla gerilese de İMKB’deki yükselişin devam etmesi bekleniyor. Analistler bu süreçte hisse almak isteyenlere ise güçlü hikayesi ve beklentisi olan, fiyatı ucuz, prim potansiyeli yüksek hisseleri öneriyor…

SON iki haftadır 67-68 bin aralığında dalgalanan İMKB Ulusal 100 endeksine yönelik beklentiler hala olumlu. Zaman zaman yaşanan kar satışlarına ve global piyasalardaki bozulmalara rağmen endeksin yıl sonuna kadar yükseliş trendini sürdüreceği öngörülüyor.

Siyasi gerginlikler veya petrol fiyatlarındaki yükselişin bile İMKB’yi sınırlı etkilediğini hatırlatan analistlere göre, bunun nedeni Avrupa’da ve ABD’de yaşanan ekonomik sorunlara nazaran Türkiye’nin makro verilerinin çok daha güçlü olması. Faiz düşüşlerinin de İMKB’ye para girişini artırarak yükselişe destek olduğu ifade ediliyor.

Bu arada, Türkiye’nin notunun “yatırım yapılabilir” seviyeye yükseltileceği beklentisi de geçerliliğini koruyor ve lMKB’nin pozitif olarak diğer borsalardan ayrışmasını sağlıyor.

“İMKB OLUMLU AYRIŞIYOR”

Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Yönetmeni Adem özen, Türkiye’nin ABD, Japonya ve Güney Avrupa ülkelerinden düşük borç rasyoları, iç tüketiminin canlı oluşu ve global krize kendi iç dinamikleriyle karşı koyabilmesiyle ayrıştığını düşünüyor. Özen, lMKB’nin bu sadeye diğer borsalardan daha iyi bir performans sergilediğini vurguluyor.

Evet, analistler bütün bu gelişme ve beklentiler doğrultusunda İMKB’deki yükselişin 70 binlerin üzerine doğru de vam edeceğini tahmin ediyor. Ancak artık hisse seçiminde çok daha dikkatli olunması gerektiğine de dikkat çekiyorlar. Çünkü hisse bazında endeksten daha yüksek oranda kazandıranlar var.

Peki yatırımcılar hangi hisseleri seçmeli, seçim yaparken hangi kıstasları göz önünde bulundurmalı? Analistler bu soruya “Fiyatı ucuz ve beklentisi yüksek hisseler” yanıtını veriyor. Bu hafta itibariyle İMKB’de kar satışlarının görüldüğünü hatırlatan Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Serap Kaya, hala değerlemeler açısından potansiyeli yüksek hisseler olduğuna dikkat çekiyor…

Trakya Cam: Düzcam pazarında Türkiye lideri. İnşaat, otomotiv, enerji, beyaz eşya, mobilya ve tarım sektörlerine girdi sağlıyor. Büyüme stratejisi paralelinde rekabet gücünü artırmak isteyen Trakya Cam, pazardaki talebe cevap verecek yeni oto cam kapasitesi yaratmak amacıyla Romanya’da yatırım kararı aldı. Bu doğrultuda Romanya’da şirket alacak olan Trakya Cam, 55 milyon euro’yu aşan yatırım yapacak. Rusya’daki aktivitesinin de hızlanmaya başladığı görülüyor. Ciroda halen yüzde 17 pay alan yurtdışı gelirlerinin hızla artmasını bekliyoruz.

Trakya Cam, yılın ilk yarısında cirosunda küçük bir artış sağlasa da özellikle enerji maliyetlerinin artmasıyla kar marjlarını düşürmüştü. Yılın ikinci yarısında bu maliyetler daha makul seviyelere geldi.

Bu doğrultuda karlılık açısından olumlu beklentimiz var. İMKB’de defter değerinin yüzde 20 altında işlem gören Trakya Cam hisseleri, aynı zamanda cazip F/K oranıyla da dikkat çekiyor.

Olumsuzlukların yeterince fiyatlandığını ve şirketin hem temel hem de teknik analize göre ucuz kaldığını düşünüyoruz. Trakya Cam hisselerinde 3.30 TL hedef fiyatla yüzde 50 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Bank of America ve Unicredit gibi kurumlar da şirket hisseleri için tavsiyelerini “al” yönünde revize ettiler.

Sinpaş GYO: İstanbul, Bursa ve Ankara’da satışı süren 5 projenin yanı sıra İstanbul ve Ankara’da başka yeni projeleri de satışa sunmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar daha çok geniş arazilere yatay konutlar yapan Sinpaş GYO, artık şehir merkezlerindeki değerli arazilerde dikey projelere odaklanacak. Bu konseptte biri İstanbul Bomonti’de, üçü de Ankara’da olmak üzere dört dev kulenin temeli atılacak. Şirket, bu yeni yaklaşımıyla şehirden kopamayan kesime de ulaşarak, karlılığını ve maıjlarını yükseltmeyi hedefliyor. Marmaris’te 600 rezidans, 2 otel ve 48 malikaneden oluşan dev bir proje için de çalışmalar son aşamaya gelmiş durumda. Sinpaş GYO, burada 2013 yılı mart ayında satışa çıkmayı planlanıyor. Yıllık 3 bin adet satış hedefleyen şirket, bu yıl hedefin yüzde 20 üzerinde (3 bin 568) konut satmayı öngörüyor. Ancak bütün bu olumlu gelişmeler şirket hisselerine yeterince yansımadı. 2007’de 1.5 TL’den halka açılan hisseler şu sıralar 1.30 TL civarında işlem görüyor. Şirketin defter değeri ise 1.75 seviyelerinde. Sinpaş GYO hisseleri için 1.80 TL hedef fiyatla yüzde 40 yükseliş potansiyeli öngörüyor ve “alım” tavsiye ediyoruz.

Pınar Et: Yılın ilk yarısında üretimini yüzde 13, brüt satışlarını ise 13.4 artırdı. Yurtiçinde marka bilinirliliği avantajını kullanan Pınar’ın akla gelen ilk işlenmiş et markası olması, paketlenmiş ette beğenilmesi ve AB (Avrupa Birliği) standardında üretim tesisinin bulunması önemli. Sektörel tecrübesi ve kanatlı sektöründe AB’ye ihracatla ilgili ön lisans almış 7 şirketten biri olması da piyasadaki konumunu güçlendiren faktörler. İşlenmiş ette açıktan paketli ürünlere geçişin devam etmesi ve çalışma hayatındaki değişiklikler doğrultusunda çalışanların hızlı tüketim ürünlerine yönelmesi de avantaj oluşturuyor. Pınar Et, paketli ürün pazarında yüzde 18 payla lider konumda. Ürün bazında pazar payı dağılımı ise salamda yüzde 30, sosiste 24, sucukta da yüzde 14 şeklinde. Şirket hisseleri için 6.83 TL hedef fiyatla yüzde 26 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Yatırımcılara önerimiz “kademeli alım” yönünde.

Aksa Akrilik: 308 bin ton/yıl üretim kapasitesiyle Türkiye’nin tek yerel akrilik elyaf üreticisi durumunda. Aynı zamanda dünyada tek çatı altında faaliyet gösteren en büyük akrilik elyaf üreticisi. Aksa Akrilik, 142.5 MW (megavat) kapasiteli enerji üretim lisansına da sahip. Şirketin karbon elyaf üretimi de 3 bin 500 ton/yıl kapasiteyle devam ediyor. Dünya karbon elyaf pazarının büyüklüğü ise 46 bin ton/yıl seviyesinde seyrediyor. Ancak 2020 yılında toplam pazarın 150 bin ton/yıla yükseleceği öngörülüyor. Yakın zamanda CNG ve rüzgar türbini kanatları üretecek firmaların Türkiye’de de artması bekleniyor. Bu beklenti Aksa Akrilik açısından son derece olumlu. Şirket hisseleri için 4.92 TL hedef fiyatla yüzde 6 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.
Aksa Enerji: 2 bin 36 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin büyük özel elektrik üreticisi konumunda. Üretiminin yüzde 91’ini termik, 9’unu yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor. Kaynak dağılımında ağırlığın bir yönde toplanmış olması, üretimin yüzde 56’sının Antalya Doğalgaz Çevrim Santral’inden gelmesi ve yapılmakta olan yatırımlar nedeniyle 1.4 milyar TL tutarındaki net borç pozisyonu dikkat edilmesi gereken unsurlar. Aksa, şu ana kadar yatırımlarını üretim aktivitelerinden gelen nakit akışı ve yabancı kaynaklarla finanse etti.

Ancak bundan sonraki yatırımların sermayesini yarattığı nakit akışından karşılamayı planlıyor. Kalan bölümü ise Türk ve yabancı bankaların finansmanıyla gerçekleştirecek. Bu da şirketin sektördeki ağırlığını artırma doğrultusunda yatırımlarına devam ederken karlılığını korumaya çalışacağını gösteriyor. Şirket hisseleri için 4.50 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

  Türkiyede Eğitim Turizmi Gelişiyor

Anadolu Hayat: 2011 yılını 348 milyon TL prim üretimi ve yüzde 12.9 pazar payıyla Ziraat Hayat’ın ardından ikinci olarak tamamlamıştı. 2012’nin ilk yedi ayında ise prim üretimini 210 milyon TL’ye, pazar payını yüzde 13’e taşıdı. (Geçen yılın aynı döneminde pazar payı yüzde 12 seviyesindeydi.) Hükümetin bireysel emeklilik sistemini teşvik etmek, tasarruf miktarını artırmak, vade yapısını uzatmak ve alternatif finansman çeşitlendirmesi yapmak için çıkardığı kanunun sektörde faaliyet gösteren şirketlere pozitif yansımasını bekliyoruz. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 61’inin 0-35 yaş grubunda bulunması ve son 10 yıllık nüfus artış hızının Avrupa’nın hayli üzerinde (yüzde 1.3) olması da hem sektör hem de Anadolu Hayat açısından bir başka olumlu unsur. Şirket hisseleri için 4.97 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Anadolu Cam: Satışlarının yüzde 68’ini yurtiçine, 32’sini ise Rusya, Ukrayna ve Gürcistan olmak üzere yurtdışına yapıyor. Kurlardaki değerlenme, global ekonomik krizin ihraç pazarlarını tehdit etmesi ve enerji maliyetlerindeki artış tehdidine karşılık Anadolu Cam, cirosunu yılın ilk yarısında yüzde 18.7 oranında artırmayı başardı. Ancak bu ciro artışını brüt kar marjından 5 puanlık ödün vererek elde etti, iş Bankası Grubu şirketlerinden biri olması, yurtiçinde sektörde önemli bir yerinin bulunması, Türkiye’nin genç nüfus yapısı ve nüfus artış hızının sağladığı avantajlarla şirket hisseleri uzun vadeli yatırım amacıyla izlenebilir. Anadolu Cam hisselerinde 2.75 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Selçuk Ecza Deposu: Finansal giderlerine rağmen yılın ikinci çeyreğinde tahminlerimizin üzerinde (42 milyon TL) net kar açıkladı. Eczanelere önerdiği iskontoları düşürünce şirketin ikinci çeyrek net karı, 2011 yılının eş dönemine göre yüzde 29 arttı. Yılın ilk çeyreğinde 8.4 olan brüt kar marjı ise maliyetlerdeki yüzde 7 düşüşün etkisiyle 10.63’e yükseldi. Selçuk Ecza Deposu, Mart deposu a.ş. 2012 sonunda 118 olan depo sayısını 110’a düşürdü. Uluslararası İlaç Araştırma Servisi’nin (IMS) tüketici fiyatlarıyla sunduğu istatistiklere göre, şirketin pazar payı 2012 yılının ilk yarısında TL bazında yüzde 33.75, kutu bazında ise 34.55 oldu. Selçuk Ecza Deposu’nun finansallarındaki iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz. Bu yıl satış gelirlerinin 2011’e oranla yüzde 2 azalarak 4 milyar 981 milyon, FAVÖK’ünün (faiz giderleri, amortisman giderleri, vergi öncesi kar) ise yüzde 41 yükselerek 199 milyon TL olacağını tahmin ediyoruz. 2012 yılı net kar beklentimizse yüzde 15 artışla 159 milyon TL. Selçuk Ecza Deposu hisseleri için 2.46 TL hedef fiyatla yüzde 17 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Hissede beklentimiz “endeks üzeri getiri” şeklinde.

Gübre Fabrikaları: Yılın ikinci çeyreğinde cirosu yüzde 11 artarken, FAVÖK’ü yüzde 94 düşüş gösterdi. Gübre Fabrikalarının Yarımca tesislerinde yapacağı 100 milyon dolarlık yatırım 2013 yılında tamamlandığında mevcut üretim kapasitesi yüzde 45 artarak 985 bin tona çıkacak. Yine Yarımca’da 25 bin tonluk amonyak tankı inşa edilecek. Gübre Fabrikaları, bu bölgedeki üç fabrikadan biri olan NPK1 (kompoze gübre) ünitesini de yeniden yapacak. Bu yatırım kapsamında yıllık 200 bin ton kapasiteye sahip NPK1 hattını yıkıp yerine yıllık kapasitesi 500 bin ton olan yeni bir NPK hattı inşa edecek. Öte yandan Razi Petrokimya Tesisleri’nde 2013’e kadar gerçekleştirilmesi planlanan 1 milyon tonluk üre fabrikası yatırımı bulunuyor. Bu yatırım için tahmini bütçe 150 milyon dolar. ABD’deki kuraklığın da etkisiyle emtia fiyatlarındaki artışın gübre fiyatlarına 2013 yılında olumlu yansımasını bekliyoruz. Yılbaşından bu yana hafif gerilese de gübre fiyatlarının yüksek olması ve talebin artması, şirketin önümüzdeki dönem sonuçlarına olumlu katkı sağlayacak. Gübre Fabrikaları hisselerinde 16.75 TL hedef fiyatla yüzde 31 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Şirket hisseleri için yeni kapasite yatırımlarını da dikkate alarak “al” tavsiyemizi koruyoruz.

TAV Havalimanları Holding: Yılın ikinci çeyreğinde cirosu, 2011’in eş dönemine göre yüzde 10 yükselerek 588 milyon TL oldu. TAV tarafından işletilen Atatürk Havalimanının uluslararası yolcu sayısındaki büyüme sayesinde yılın İlk 6 ayında da ciro yüzde 13 büyümeyle 1 milyar 44 milyon TL’ye ulaştı. TAV’ın ciro artışında yüzde 45 büyüyen yiyecek, içecek gelirleri önemli katkı sağladı. Holdingin toplam faaliyet gelirlerinin yüzde 44’ü havacılık (yer hizmetleri dahil), 56‘sı ise havacılık Tepe Aklen d|Ş’ faaliyetlerden geliyor. Gürcistan Havalimanı’nın pist , inşaatı için anlaşma Havalimanları imzalayan TAV, yaklaşık 65 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Bu havalimanının işletmesi 2037‘ye kadar sürdürülebilecek. Bu arada Havaş’ta, HSBC ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda bulunan yüzde 35 oranındaki hisseler, 80 milyon euro karşılığında satın alındı. Öte yandan 28 Eylül’de İstanbul’un üçüncü havalimanı ihalesinin ilanı yayınlanacak, ilk etabının 2016 yılında açılması beklenen havalimanı ihalesinin yıl sonuna kadar yapılması hedefleniyor. İstanbul’un üçüncü havalimanı, Atatürk Havalimanı’ndaki sıkışıklığı ve yükü hafifletecek. TAV’ın bu projede “varım” demesi önemli. Bütün bu gelişmeler önümüzdeki dönemde holdingi olumlu etkileyecek. TAV Havalimanları Holding’in 2012 yılı satış gelirlerinin 2011’e oranla yüzde 18 yükselerek 2 milyar 398 milyon, FAVÖK’ünün ise yüzde 3 azalarak 718 milyon TL olacağını tahmin ediyoruz. 2012 yılı tahmini rakamlarıyla hesapladığımız piyasa çarpanları 15.6 fiyat/kazanç (F/K), 2.4 piyasa değeri/defter değerine (PD/DD) işaret ediyor. Hisse için 11.2 TL hedef fiyatla yüzde 26 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Hissede beklentimiz “endeks üzeri getiri” şeklinde.

Banvit: Yem maliyetlerindeki artış ve yüksek finansal giderler nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğe göre beklentilerin altında performans gösterdi. Şirketin ikinci çeyrek karı 1.6 milyon TL oldu. Bizim beklentimiz 14 milyon TL’ydi. Beyaz et ihracatında Suudi Arabistan’a uygulanan yasağın kaldırılması, Ortadoğu’ya yapılacak ihracatın önünü önemli ölçüde açtı. Sektör ihracatının yüzde l’ini gerçekleştiren Banvit, Ortadoğu pazarındaki bu fırsatı değerlendirmeyi planlıyor. Bu amaçla Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Jebel Ali serbest bölgesinde 1 milyon Arap Emirlikleri Dinarı (yaklaşık 300 bin dolar) sermayeyle bir şirket B^nVlt kurma kararı aldı. Bu şirketle birlikte Banvit’in ihracat payının ve gelirlerinin yükselerek ciro ve karlılığına önemli katkı yapmasını bekliyoruz.

Yem maliyetlerindeki artışın da tavuk fiyatlarını yukarıda tutacağını düşünüyoruz. Banvit’in 2012 yılı satış gelirlerinin 2011‘e oranla yüzde 12 yükselerek 1 milyar 344 milyon, FAVÖK’ünün ise yüzde 31 yükselerek 130 milyon TL olmasını bekliyoruz. 2012 yılı tahmini rakamlarıyla hesapladığımız piyasa çarpanları 6.3 firma değeri/FAVÖK ve 0.6 firma değeri/satışlar düzeyinde. Banvit hisseleri için 4.5 TL hedef fiyatla yüzde 16.5 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

İdil Taraklı / Para Dergi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir