Anasayfa / Şirket Haberleri / Flormar hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı

Flormar hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı

FlormarGeçen yıl hisselerinin yüzde 51’i Fransızların güçlü kozmetik grubu Yves Rocher tarafından alınan Flormar hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. Ortaklıkla birlikte hedef büyüttüklerim söyleyen Flormar Yönetim Kurulu Üyesi Alp Şenbay, “Mağazalaşmamız hız kazandı. Geçen yıl 321 olan toplam mağaza sayımız 2013 sonunda 385’e çıkacak. 5 yıl sonra 80 ülkede bin mağaza hedefliyoruz” diyor.

Türkiye’nin ilk yerli oje üreticisi olan Flormar, aslında 1970’li yıllarda İtalya’nın Milano kentinde doğmuş bir marka. Sami Şenbay’ın sahibi olduğu Koşan Kozmetik tarafından 1972 yılında satın alınan ve üretimi Türkiye’ye taşınan marka, 1994 krizinde batmanın eşiğine geldi. 1997 yılında yönetime gelen ikinci kuşak ise Flor-mar’ı yeniden ayağa kaldırdı.

Şirket yönetiminde söz sahibi olduklarında 18 ve 20 yaşlarında olan Cem ve Alp Şenbay kardeşler, Flormar’ı perakende alanında da büyütmeyi başardı.

Bugün 111’i Türkiye’de, 210’u, 30’u aşkın ülkede, toplam 321 mağazaya ulaşan Flormar, Ispanya’dan Suudi Arabistan’a geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren bir marka haline geldi.

FRANSIZLAR’I CEZBETTİ

Flormar’ın bu hızlı yükselişi yabancıların da ilgisini çekti. 2012’nin Ağustos ayında Fransız kozmetik devi Yves Rocher, Türkiye renkli kozmetik pazarında adetsel olarak toplamda yüzde 30’luk paya sahip olan Flormar’ın yüzde 51’ini satın aldı. 2.3 miyar Euro’luk cirosu, 2.1 milyar Eu-ro’luk Türkiye kozmetik pazannı aşan 54 yıllık bir geçmişe sahip olan Yves Rocher Grup ortaklığı ile hedef büyüten Flormar, hiçbir Türk markasının bulunmadığı coğrafyalarda bile mağaza açıyor.

Flormar’ı beş yıl sonra çok farklı bir noktada gördüklerini söyleyen Flormar Yönetim Kurulu Üyesi Alp Şenbay, “Beş yıl sonra 80 ülkede olmayı ve 1000 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Geçen yılki 120 milyon dolarlık ciromuzu bu yıl 140 milyon dolara çıkaracağız. 10 yıl sonra ise 1 milyar dolar ciroya ulaşmayı planlıyoruz” diyor.

FİNANSAL SORUN KALMADI

Gerek markalarının uluslararası pazarlarda tanı-nırlığı gerekse ürün pazarlama yöntemlerinin çeşitliliği ve başarısı düşünüldüğünde Yves Rocher Grubu Flormar için çok stratejik bir ortak. Fakat Flormar ile Fransız gaıbun ortak olduğu tüketici tarafından pek bilinmiyor. Çünkü Yves Rocher logosu ne mağazalarda ne de ürünlerde kullanılıyor. Ortaklıkla birlikte şirkette neler değiştiğini sorduğumuz Şenbay, şunları anlatıyor:“Kardeşim ile birlikte eş genel müdür olduk. Yönetim kurulunda bizden başka Yves Rocher’den üç kişi var. Ama onlar üç ayda bir buraya geliyor. Gündemimizi ve entegrasyonumuzu konuşuyoruz. Onun dışında şirkette yönetimsel anlamda hiçbir değişiklik olmadı. Sadece hayatımıza biraz daha kurumsallık girdi. Ortaklıkla birlikte hem pazarlama, hem satış hem de finansman konusunda kafamızda hiçbir soru işareti kalmadı. En düşük faizle Avrupa’dan para bulabiliyoruz. Finansal sorunumuz olmadığı için şirketimizi doğru yönetip işlerimizi daha da büyütmeye odaklanmış durumdayız.”

2013 HEDEFİ 385 MAĞAZA

Ortaklık sonrasında yurt içinde yüzde 40’a varan büyüme gerçekleştiren Flormar, Türkiye genelinde 111 mağazaya ulaşmış durumda. Yıl sonuna kadar bu rakamın 135’e çıkanl-ması planlanıyor. AVM’lere girmeye devam edecek olan marka, artık caddelere de yoğunlaşacak.

Bu yıl büyük şehirlerde 14 cadde mağazası açılacak. Markanın yurt dışındaki büyüme oranı ise yüzde 20 civarında. Şu anda 30’u aşkın ülkede 210 mağazası bulunan Flormar, 2013 sonunda yurt dışında 250 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Markanın en çok mağazası olan ülkelerin başında İspanya geliyor. Ispanya’da 50 olan mağaza sayılarına bu yıl 10 yeni mağaza daha ekleyeceklerini söyleyen Şen-bay, şöyle devam ediyor:

“Ispanya’da kriz olduğu için çok fazla saldırmıyoruz. Mağaza sayısı anlamında büyüdüğümüz diğer bir pazar ise Romanya. Orada 30’un üzerinde mağazamız var. Almanya da iddialı olduğumuz bir ülke. Ispanya ve Almanya’daki yapılanmamız biraz farklı. Flormar İspanya ve Flormar Almanya diye faaliyet gösteriyoruz. Romanya’da ise master franchise’ımız var ve öyle ilerliyoruz.”

YENİ SEGMENTE GİRİYOR

Gelir düzeyi olarak orta gelir grubuna hitap eden Flormar, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde aynı grubu hedefliyor. Yılda iki koleksiyon hazırlayan marka, her ay mağazalarına üç yeni ürün sokuyor.

Makyaj pazarındaki faaliyetlerini artırarak geniş çaptaki ürün yelpazesiyle oje, allık, fondöten, rimel, göz kalemi, ruj, parfüm kişisel bakım ürünlerini tüketiciye ulaştıran Flormar; yeni bir ürün segmentine giriş yapmaya hazırlanıyor, iki yıldır buna yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Şenbay, güzellik segmentine yönelik yeni ürünlerini eylül ayında piyasaya süreceklerini belirtiyor.

CİRONUN YARISI İHRACATTAN

Cirolannın yüzde 40’ının mağazacılıktan, yüzde 60’ının ise toptan satıştan geldiğini söyleyen Şenbay, şunları ekliyor:

“Yıllık 65 milyon adetlik üretim kapasitemiz var. Üretimimizin yüzde 60’ını ihraç ediyoruz. Toplam ciromuzun yüzde 50’si ihracattan geliyor. En çok ‘Snopy Ice’ diye bir göz kalemi satıyoruz. Türkiye’de en çok iş yaptığımız mağaza istiklal Caddesi’ndeki mağazamız. Günde 3 bin kişi giriyor buraya ve bunların yüzde 50’si alışveriş yapıyor. Flormar’ın marka algısı değişti. Yaptırdığımız araştırmaya göre önceden ürünlerimizi çantasından çıkarmayan Türk kadını, artık çıkarıyor.”

ÖZLEM BAY YILMAZ / EKONOMİST
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir