Anasayfa / Şirket Haberleri / Ford Otosan 332 Milyon Lira Kâr Etti

Ford Otosan 332 Milyon Lira Kâr Etti

Ford Otosan, bu yılın ilk yarısında, önceki yılın aynı dönemine göre yurt içi satış adetlerini yüzde 49, ihracat adetlerini yüzde 29 oranında artırarak toplam satış cirosunda yüzde 52 oranında büyüme sağladı. Şirketin net karı 332 milyon lira olarak gerçekleşti.

Ford Otosan’dan 2011 yılı ilk yarı finansal sonuçlarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şirketin net karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69 artışla 332 milyon liraya yükseldi. İhracat gelirleri yüzde 43 artışla 2 milyar 815 milyon liraya ulaşan Ford Otosan, ilk altı ayda ihracat geliri açısından ”Türkiye’nin en büyük” otomotiv ihracatçısı oldu.

Yurt içi gelirleri yüzde 66’lık artışla 2 milyar 180 milyon lira olarak gerçekleşen Ford Otosan’ın toplam satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36’lık artışla 179 bin 54 adet oldu. Üretim ise geçen yılın ilk yarısına oranla yüzde 32 artarak 149 bin 433 adede ulaştı.Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, yıl sonu toplam satış beklentisinin 351 bin adet olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

”2011’i ticari araç yılı ilan ederek toplamda 1 milyar dolara ulaşacak yatırım harcamasına başladığımız bu döneme, çok güçlü bir finansal yapıyla giriyoruz. Artan ihracat talebini karşılamak amacıyla Haziran ayında başlattığımız üçüncü vardiya ile üretim hacmimizi artırdık. Yılın ikinci yarısında da ihracat adetlerimizin rekor seviyeye ulaşacağını öngörüyoruz. Avrupa pazarlarında ticari araçtaki güçlü konumumuz ve en son New York şehri taksisi olarak seçilen ve pek çok büyük eyalette taksi olarak da kullanılan Transit Connect aracımızın Kuzey Amerika’ya bu yıl 36 bin adetlik ihracatı bu başarıya katkı sağlayacak.”

Hem yurt içi talep hem de ihracata bağlı olarak artan üretim adedi sayesinde istihdamı da artırdıklarını vurgulayan Otay, ihracatın yanı sıra istihdamda da tüm zamanların en yüksek oranına ulaştıklarını bildirdi.

Otay, şunları kaydetti:

”Haziran sonu itibarıyla Ford Otosan’da 7 bin 831 mavi yaka, 2 bin 8 beyaz yaka çalışanımızla birlikte toplam 9 bin 839 kişilik istihdam sağlamış bulunuyoruz. 905 kişilik Ar-Ge mühendis kadrosuyla Ford Otosan, yeni ürün yatırımları çerçevesinde üreteceği araçların geliştirilmesinde önemli rol oynayacak ve Ar-Ge konusuna verdiği önemi bu alanda istihdam yaratmaya devam ederek gösterecektir.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir