Anasayfa / Şirket Haberleri / Foreks Piyasasının En Kârlı Şirketi Ulukartal Holding

Foreks Piyasasının En Kârlı Şirketi Ulukartal Holding

Kartal Makarna’yı Pastavilia’ya çevirip Koç Holding’e satan, sonra finansa yönelip foreks piyasasının en karlı şirketine sahip olan Ulukartal Holding, şimdi de enerji, inşaat ve reklam sektörlerine girmeyi planlıyor. İntegral‘in halka açılması da gündemde…

Integral-Menkul-DegerlerİZMİRLİ Ulukartal ailesinin makarna üretiminden finans sektörüne uzanan ilginç bir geçmişi var. 1927 yılından itibaren gıda sektöründe faaliyet gösteren ailenin adı, özellikle İsmail Hakkı Ulukartal’ın İzmir Kemeraltı’nda “Kartal” makarnaları üretimine başlamasıyla ‘ duyuluyor.

Zaman içinde şirketin yönetimi İsmail Hakkı Ulukartal ’ ın oğulları Önder ve Ali’ye geçiyor, iki kardeş 1990’ların başında “Kartal Makarnacın adını “Pastavilla”ya çeviriyor. Marka olarak İtalyan lisanslı olmasına rağmen Türk malı bir ürün olan Pastavilla, aileyi makarnada iddialı bir konuma taşıyor. Nitekim Koç Holding, 1995 yılında bu şirketin hisselerinin tamamını satın alıyor…

1998’de ailede üçüncü kuşağı temsil eden Sabri Hakkı ve Cenk Ulukartal, Ulukartal Kıymetli Madenler’i kurarak finans sektörüne adım atıyorlar. Ardından da diğer aracı kurumlar açılmaya başlıyor. Bunlardan Integral Menkul Değerler, adını foreks piyasalarındaki başarısıyla duyuruyor. Kısaca dövize, mala ve kıymetli madenlere dayalı kaldıraçlı alım satım işlemleri olarak tanımlanan foreks piyasalarında halen 20 aracı kurum faaliyet gösteriyor. Integral Menkul Değerler ise bunlar arasında karlılık açısından lider konumda.

Foreks piyasasının oluşmasında ve yasal altyapısının hazırlanmasında önemli rol oynayan, ancak bu yıl vefat eden Sabri Hakkı Ulukartal’ın ardından Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devralan kardeşi Cenk Ulukartal ile holdingin faaliyetlerini ve yeni hedeflerini konuştuk…

Önce bize kısaca Ulukartal Holding hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ulukartal Holding, 2008 yılında kuruldu.

Bünyesinde Ulukartal Kapital Vadeli işlemler Aracılık, Integral Menkul Değerler, Optimal Menkul Değerler ve Ulukartal Kıymetli Madenler Ticaret olmak üzere birden fazla aracı kurum bulunuyor. Ulukartal Kıymetli Madenler, Dubai Altın Borsası üyesi. Bugün sadece VOB işlemleri yapan Ulukartal Kapital’e Optimal’in aracı kurum lisansını devredip farklı bir isimle aracı kurum haline getirmeyi planlıyoruz.

Integral Menkul Değerler ise foreks ağırlıklı olmak üzere sektörde VOB ve IMKB dahil tüm aracılık işlemlerini gerçekleştiriyor.

Kamuoyu sizi Kartal Makarna ve sonrasında Pastavilla markasıyla tanımıştı. Nasıl oldu da gıda sektöründen foreks piyasalarına geçiş yaptınız?

Ağabeyim (Sabri Hakkı Ulukartal)ile eğitimimizi yurtdışında tamamladık. Ağabeyimin küçük yaşlardan beri para piyasalarına merakı vardı. İkimiz de bu işin çok büyük bir pazar olduğuna ve ileride çok büyüyeceğine inanıyorduk. Fikir Eylül 1991’de başlamıştı. Ancak hayata geçirmek için 1998’e kadar bekledik ve o tarihte adım attık. Bugün Türkiye’nin finansal piyasalarına yeni bir bakış açısı ve enstrüman olarak gelen foreks, holdingimizin iştiraklerinden Integral Menkul’ün en iyi bildiği iş alanı oldu.

Faaliyet alanınızı para piyasalarıyla mı kısıtladınız?Hayır. Holdingin ana konularından biri, yeni iş alanlarını keşfetmek ve şirketler arasında koordinasyon sağlamak. Bu kapsamda enerji piyasasına, inşaat ve reklam işine girmeyi planlıyoruz. Enerji konusunda hazır lisansları almak amacıyla görüşmelerimiz sürüyor. İnşaatta İran, Tacikistan gibi ülkelerde taahhüt işlerimiz oldu. Yurtiçin-de ise Ankara, İstanbul ve Eskişehir’de çeşitli kuramların sosyal tesisleriyle bazı sendikaların misafirhanelerini yaptık. Bu tecrübelerimizi daha kapsamlı bir şekilde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Reklam konusu için de tamamen inovasyon (yaratıcı yenilik) diyebilirim. Bugün IntegraPin büyük bir reklam departmanı var. Çok ciddi bir ciroya sahip. Onu dışarıya alıp yeni bir marka yaratmayı öngörüyoruz.

Foreks piyasasına dönecek olursak… Bu piyasanın dünya ve Türkiye işlem hacmi nedir? 2013 yılında nasıl bir foreks piyasası bekliyorsunuz?

Foreks piyasasının günlük global işlem hacmi 5 trilyon dolar. Dünyanın en büyük finansal piyasası. Ingiltere, günlük 2 trilyon doları aşkın işlem hacmiyle bu piyasanın lideri. Türkiye’deki aylık işlem hacmi ise sadece 100-150 milyar dolar. Türkiye’nin sadece Ingiltere’ye ulaşması bile çok uzun bir süre alabilir. Ancak regülasyon sonrasında bizde de işlem hacminin kademeli olarak arttığını görüyoruz. Gelişmeler, Türkiye’deki işlem hacminin 2013’te aylık 250 milyar dolar civarına çıkacağını gösteriyor. Nitekim 2012’de Türkiye’de işlem hacmi yüzde 350 artarken, dünyada işlem hacmi sabit kaldı. Bugün Türkiye’de 20 aracı kurum foreks piyasalarında lisanslı olarak işlem yapıyor. 2013’te bu sayı en az 30 olacaktır.

Bu 20 aracı kurum içinde karlılık lideri olmanızı neye bağlıyorsunuz?

Öncelikle market maker (piyasa yapıcı) konumundayız. Ayrıca piyasaya ilk giren aktörüz, iyi bir ekibimiz var ve yüksek teknolojiye sahibiz. Tüm bunlar bizim kalitemizi ve rekabet gücümüzü artırıyor. Nitekim bu yılın 9 aylık döneminde 10 milyon 500 bin TL sermayeyle sadece foreks işlemlerinde 27 milyon 934 bin TL gelir elde ettik. Karımızsa 15 milyon TL. Bu piyasada kayıtlı 10-11 bin yatırımcı var. Ancak bunların 5-6 bini aktif. Aktif bölümün de yüzde 30-35’i bizimle çalışıyor. Pazar payında da İş Yatırım’dan sonra yüzde 27’yle ikinci sıradayız…

Holding bünyesinde halka açmayı düşündüğünüz bir şirket var mı?

Gerekli olan verileri topladıktan sonra neden olmasın. Bu kapsamda da en karlı şirketimiz olan Integral Menkul Değerler’i 2013 yılında halka açmayı planlıyoruz.

Sizce bu piyasada kimlerin işlem yapması uygun? Genel müşteri portföyünüz nedir?

Bu piyasaya eğitim almış, küresel piyasaları takip edip yonımlayabilen, iyi analiz edebilen bilinçli yatırımcılar girmeli. Diğer bir deyişle bu yatırımcıların mali disiplini olmalı. Çünkü bu piyasada trende göre hareket edilir. Burada arbitraj, hedge ve spekülatif işlem yapanlar olmak üzere üç tip yatırımcı var. Tercih edilense foreksin hedge amaçlı kullanılması. Çünkü hedge yapanlar fiyat hareketlerine karşı kendilerini koruyabilir. Öte yandan piyasada en düşük 100 dolara işlem açtığımızı da belirtelim.

Foreks piyasasına Türkiye’de de yatırımcıların yoğun ilgisi olduğunu biliyoruz. Ancak bu piyasa biraz riskli değil mi?

SPK regülasyonu öncesinde bu piyasada işlem yapmak oldukça riskliydi. Şimdi bu risk indirildi. Mesela eskiden l’e 400 kaldıraçlar kullanılabiliyordu. Şimdi maksimum l’e 100 olarak belirlendi. Getirilen bir diğer zorunluluk da marjın seviyesi (yüzde 50). Paranız marjın seviyesinin yarısına düşünce sistem en zararlı pozisyondan başlayarak kapatmaya başlıyor. Yani paranızın tamamını kaybetmek gibi bir durum yok.

Bu piyasada pozisyon almak isteyenlere neler önerirsiniz?

Burada işlem yapmak isteyenler öncelikle paralarının yarısıyla pozisyon açmalı. Ayrıca pozisyonlarında mutlaka stop loss belirleyerek hırs yapmamalılar. Ekonomik konjonktürü iyi bilmeleri, verileri iyi takip etmeleri, trendleri görmeleri ve teknik olarak iyi değillerse pozisyon açmadan önce aracı kuramların analiz departmanlarından teknik seviyeleri öğrenmeleri gerekir.

Türkiye’de en çok işlem yapılan pariteler neler?

Türkiye’de lot cinsinden en çok işlem gören pariteler sırasıyla euro/TL, dolar/TL, euro/lsviçre Frangı. Hacimde ise lider pariteler yüzde 46 ile euro/dolar, 27 ile altın, 7 ile de petrol olarak sıralanıyor.

2013’te yeni şube açılışları planlıyor musunuz?

Merkezimiz İstanbul’da. Ankara’da irtibat büromuz var. Müşteri portföyümüzü yakın takipte tutuyoruz. Bu kapsamda 3 ayda bir verilerimizi yeniliyoruz. Müşteri talebinin artmasına paralel olarak Antalya ve Gaziantep’te de irtibat bürosu açmak üzere başvurduk. SPK’dan izin bekliyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. gerçekten doğru bu adama inanmayı bu cenk ulukartal benimde
    çeklerimi ödemedi o bahsi geçen binanın havalandırma sistemini ben yapmiştim

  2. ÖNEMLİ ÇOK ÖNEMLİ:
    KADİR CENK ULUKARTAL ULUKARTAL İNŞAAT LTD ŞTİ.KURUCUSU
    BU ŞİRKET İSTANBUL PENDİK TE TÜRK METAL SENDİKASININ SOSYAL TESİS İNŞATININ MÜTEAHİDİ BURDA İŞÇİLİK. TAŞERON,MALZEMECİ,
    NALBURUN İSMİ GEÇEN KİŞİLERE VERDİĞİ ULUKARTAL İNŞAATIN ÇEKLERİNİ ÖDEMEDEN HERKESİ PERİŞAN EDİP KAÇTI ULUKARTAL İNŞAATIN MALVARLIĞI OLMADIĞI İÇİN HERKES İCRAYA VERDİĞİ ÇEKLERİN KARŞILIĞINDAN HİÇ BİRŞEY ALAMADILAR ADAMLAR PERİŞAN CENK BEY EKONOMİYE YÖN VERMEYE ÇALIŞIYOR AMAN DİKKAT………?….!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir