Anasayfa / Şirket Haberleri / Form Temiz Enerji Güneş Enerjisine Yatırım Yaptı

Form Temiz Enerji Güneş Enerjisine Yatırım YaptıForm Temiz EnerjiGüneş enerjisinde uzun zamandan beri beklenen lisans süreci yatırımcının iştahını her ne kadar kaçırmış olsa da, haziran ayında başlayacak lisans başvuru süreci bu alana yönelik girişimleri de hareketlendirecek. Form Temiz Enerji de bu ışığı görür görmez yatırımlara girişen şirketlerden biri…

Enerji sektörünün son yıllarda en çok yatırım alan tarafı yenilenebilir cephesine oldu. Rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi tarafında pek çok yeni yatırım gündeme geldi. Güneş enerjisinde uzun zamandan beri beklenen lisans süreci yatırımcının iştahını her ne kadar kaçırmış olsa da haziran ayında başlayacak lisans başvuru süreci şüphesiz bu alana yönelik girişimleri de hareketlendirecek.

Göstergelere bakılırsa güneş enerjisinde potansiyel yüksek. Bir güneş ülkesi olmasına rağmen Türkiye’nin 57 bin MW’a ulaşan kurulu gücünün bugün yalnızca 5 MVV’ının güneşten geliyor olması da bu alanda gidilecek çok olduğunu gösteriyor. 2008 yılında gündeme gelen ancak yatırım sürecinin beklenenden uzun ve meşakkatli olması nedeniyle geri plana atılan güneş enerjisine yönelik yatırımlar lisans başvurularına aralanacak kapıyla hareketlenecek.

Güneş enerjisine yönelik önemli bir iş alanı da teknik teçhizatla ilgili. Bu alanada birçok girişimciye yeni kapılar aralayacak teknik alanla ilgilenen firmalardan biri de Form Şirketler Grubu. Bu alana özel kurulan Form Temiz Enerji şirketinin yanı sıra ayrıca kurduğu internet sitesiyle de bir yeniliği hayata geçirdi.

Form Temiz Enerji’nin kurulduğu günden itibaren özellikle endüstriyel ve ticari binalarda güneş enerjisi uygulamalarında lider konumda olduğunu söyleyen Genel Müdür Enis Behar, 20 bin metrekare üzeri binalarda güneş enerjisi kullanımının zorunlu hale getirilmesiyle ciddi bir iş fırsatı oluşacağını belirtiyor. Behar ile güneş enerjisine dönük fırsatları ve girişimleri konuştuk…

KOBİ Girişim: Öncelikle şirketin kuruluş hikayesinden söz eder misiniz?

Form Şirketler Grubu iklimlendirme sektöründe faaliyet göstermek üzere 1965 yılında kuruldu. Geçen süreçte bugün bu alanın en büyük firmalarından biri aslında. Grup olarak 6 farklı firmadan oluşuyoruz. Toplamda ise 200 civarında çalışanımız bulunuyor.

Grup hangi alanlarda faal?

Form Şirketler Grubu bünyesinde kurulan en yeni firmamız bir yıl önce kurulan Form VRF Sistemleri A.Ş’dir. Mitsubishi Heavy Industries firmasının VRF cihazlarının Türkiye’deki tek temsilcisi olarak kısa sürede çok hızlı büyüyen firmanın yanı sıra güneş enerjisine yönelik çözümlerin sunulduğu Form Temiz Enerji Sis. Tic. A.Ş. ise 2009 yılında kuruldu. 2007 yılından itibaren Form Şirketler Grubu içerisinde güneş enerjisi ve diğer temiz enerji kaynakları ile ilgilenmeye başladık. Öncelikle faaliyetlerimiz grubun ana şirketleri içerisinde bir bölüm olarak başladı. Daha sonra da şirket kurma yoluna gittik.

Bu alanda nasıl bir iş potansiyeli var?

2009 yılından itibaren birçok çalışma içerisinde bulunduk, ilk dönemler sadece güneş enerjisi uygulama projeleri yürütüyorduk. Yani güneşten elektrik üretecek sistemlerin kurulu-munu dizayn edip ürün tedariki ve uygulamasını gerçekleştiriyorduk. Ancak bu yıllarda teşvik ve kanunların bir türlü hayata geçmemesi nedeniyle güneş enerjisi ürünleri toptan satışına başladık ve güneş enerjisiyle ilgili her türlü ihtiyacı müşterilerimize tedarik edecek bir yapıya girdik. Kanunların 2011 yılı sonunda netleşmesi ile birlikte halen Türkiye’nin en geniş güneş enerjisi uygulamaları ve tedarik alt yapısına sahip firmasıyız. Bu alanda yeni lisanlarla birlikte ciddi bir dönüşüm yaşanacağı ise kesin. Özellikle ekipman ve uygulama sistemlerinde önemli fırsatlar doğacak.

Güneş enerjisine yönelik girişimlere tavsiyeleriniz neler? Nelere dikkat etmek gerekiyor?
Aslında 2012 yılı güneş enerjisi sistemleri açısından kayıp yıldır. Sektörel performansın çok düşük olduğu bir sene daha yaşadık. Gelişmiş ekonomilerde gördüğümüz proje işlerinin ya teşvikler ya da elektrik fiyatları ile sistem fiyatlarının eşitlendiği zamanlarda atağa geçtiğidir. Türkiye’de maalesef teşviklerin çok düşük olması proje çalışmalarını elektrik fiyatlarının artışına ve sistem fiyatlarının düşüşüne bağlı kalmaya mahkum etmiştir. Bugün itibarıyla halen şebekeye bağlantı konusunda pratikte yaşanan sıkıntılar var. Biz bu sıkıntıların güneş enerjisi kullanımının artmasıyla kısa sürede ortadan kaybolacağını düşünüyoruz. Son bir senedir herkesin ortak bir çaba içerisinde olduğunu görüyorum. Ben inanıyorum ki 2013 yılı Türkiye’de güneş yılı olacak. 2013 yılında 500 kw altı şebekeye bağlı uygulama sayısında ciddi bir artış bekliyoruz. Bu da yeni girişimlere yol açacaktır.

  Türkiye'nin en hızlı büyüyen İskender restoranı, 8 yılda 30 kat büyüdü

Şirketinizle ilgili 2013 yılı hedef ve planlamalarınız hakkında bilgi verir misiniz? Bu alanda yaptığınız yeni bir girişimden de söz eder misiniz?

Form Temiz Enerji kurulduğu günden itibaren özellikle endüstriyel ve ticari binalarda güneş enerjisi uygulamalarında lider konumda. 500 kw altı şebeke bağlantı uygulamalar için sahip olduğumuz tecrübe ile koşumuza devam edeceğiz. 2012 yılı içinde Türkiye ve çevre ülkeler genelindeki solar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri, iyi organize olmuş bir ürün dağıtıcısı kimliği altında sağlamayı amaçladığımız “form-solar.com” sitesini açtık. Site sayesinde firmalar, ihtiyaç duydukları güneşten elektrik enerjisi üreten fotovoltaik ürünlere daha kolay ulaşabilirken, projelendirme ve ürün satışına daha çok odaklanabilme imkanı bulabiliyor. 2013 içerisinde de bu konuda hızlı bir gelişme kaydetmeyi öngörüyoruz. Mesela ölçümleme setlerimizin tamamının satılması sonucunda büyük bir başarı sağladık.

Neden yenilebilir enerjiye dönük çalışmaları üstlendiniz?

Ülkemizin önemli gider kalemlerinden birini enerji harcamaları oluşturuyor. Enerjide büyük oranda dışa bağımlı bir ülkeyiz. Diğer yandan ülkemiz güneş enerjisi gibi çok büyük bir yenilenebilir enerji potansiyeline sahip. Bu durumda bize neden kullanılmadığını soracaksınız. Bu sorunun yanıtını yıllardır arıyoruz. Neden yurt dışına milyarlarca dolar öderken kendi enerji kaynağımızı kullanmıyoruz.

işte Form Temiz Enerji olarak ülkemizin sahip olduğu bu büyük kaynağın verimli ve etkin kullanılmasının ülkemize ve insanlarımıza çok büyük maddi ve çevresel faydaları olacağı inancındayız. Küresel iklim değişikliğinin giderek dünyamızı daha fazla etkilediği bir dönemde yenilenebilir enerjiye yönelik çalışmak bir zorunluluk. Biz Form Temiz Enerji olarak bunun bilincindeyiz.

Türkiye’de yenilenebilir enerji potansiyeli ve geleceğine ilişkin öngörüleriniz nedir?

Türkiye, güneş enerjisi potansiyeli konusunda bulunduğu coğrafi konum nedeniyle çok şanslı. Türkiye güneş enerjisi kaynağına sahip ancak bu kaynağı kullanmayan bir ülkedir. Güneş enerjisinden elektrik üretimi amaçlı olarak maalesef trene son vagondan binmiş bulunuyoruz. Almanya gibi güneş enerjisi kaynağı bize göre oldukça kıt olan bir ülkede toplam kurulu güç 2012 yılı itibarıyla 30 GW’a ulaşmış durumda. Bu uygulamalar şebeke bağlantılı ve tamamen ülkenin elektrik enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik. Türkiye’de ise 2011 yılı sonunda yürürlüğe giren kanun ve yönetmelikler ile ancak önümüzdeki günlerde şebekeye bağlı uygulamalar görmeye başlayacağız. Yani lider Almanya ile aramızda inanılmaz bir açık var. Halen enerji kaynaklarımız arasında elle tutulur bir yüzdeye sahip değiliz.

Güneşle 100 bin kişilik yeni İş gücü gelecek

Güneş enerjisi sektöründe lisans başvurularının başlamasıyla bu alanda yeni girişimler de olacak. Girişimciler için işin finansman ayağından da söz eden Enis Behar, şunları söylüyor: “Finans sektörünün acilen yeşil kredi ve güneş eneıjisi kredisi şeklinde gerçekten düşük maliyetli ve özendirici finansal araçlar yaratması gerekiyor. Güneş enerjisinden faydalanacak kurum ve kişiler için elektrik faturası öder gibi ödeme planlarım destekleyecek finansal yapılara ve vergisel avantajlara ihtiyaç duyuyoruz. Sadece 2 sene için güneş eneıjisi uygulamalarında KDV’nin yüzde 18’den yüzde l’e çekilmesi Türkiye’nin güneş enerjisi konusunda dünyada örnek bir ülke haline gelmesini, 100 bin kişilik yeni iş gücü sağlanmasını, en az 2 bin yeni şirketin kurulmasına yol açar.” Enerji verimliliği kanununda öngörülen 20 bin metrekare üzeri binalarda kullanım konusunun zorunlu hale getirilmesini beklediklerini ifade eden Behar, kendi enerjisini kendi üreten evsel ve endüstriyel binalara bağlantı sürecinin daha pratik olması ve bağlantı altyapısının hızla iyileştirilmesinin de önemli konular olduğuna dikkat çekiyor. Sibel Atik / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir