Kariyer ve İş

Fuat Tosyalı Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Bir soba borusundan dünya devi yarattı

fuat tosyaliBaba Şerif Tosyalı’nın 1952 yılında İskenderun’daki 9 metrekarelik dükkânında el emeği soba-boru / kazan-kova imalatıyla temelleri atılan Tosyalı, Türkiye’nin en büyük demir çelik şirketlerinden biri olduysa, bunda oğlu Fuat Tosyalı’nın çok önemli bir rolü var.
Tosyalı Holding’in başardıklan, aynı zamanda bir şehrin kaderinin nasıl değişebileceği sorusunun da en güzel cevabı. Zira 10 yıl önce sadece 85 kişinin çalıştığı Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde Tosyalı’nın yatırımlarıyla birlikte istihdam 11 bini buldu. Son yıllarda peş peşe gerçekleşen yatırımlarla Osmaniye’ye adeta Tosyalı damgası vurulmuş durumda.

Grubun en büyük şirketi olan Tosçelik, başta hassas borular ve sanayi boaıları olmak üzere, çeşitli ebat ve özelliklerde 400 civarında ürün üretiyor. Üç yıl önce 1 milyar dolarlık yatırımla Osmaniye’de entegre demir çelik kompleksi kuran Tosçelik’in bu yatırımı, aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin özel sektör tarafından sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olmuştu. Tosyalı’nın başlayan ve 2015 yılına kadar sürecek yatırımlarıyla ulaşacağı sıvı çelik üretim kapasitesi 5 milyon tonu bulacak.

Osmaniye denilince ilk akla gelen isim haline gelen Fuat Tc>syalı, şehrin momik şimi için de çok önemli adımlar atıyor.

Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi, Tosyalı Eğitim Uygulama Okulu ve Tosyalı Spor Salonu gibi tesisleri şehre kazandırılmış durumda. Ekonomist


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu