Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Full HD’nin Ötesi

Full HD’nin ÖtesiFull HD’nin ötesi

1920 x 1080 piksel bir görüntüleme cihazınız (monitör, televizyon veya projeksiyon cihazı) olabilir, fakat halen son teknolojiden oldukça uzaktasınız.

HD Ready ve Full HD kavramlarından vaktizamanında uzun uzadıya bahsettik. Hatta yeri geldiğinde halen bahsetmeye devam ediyoruz ve bu işin en üst noktasının Full HD olduğunu söyleyip duruyoruz. Gerçekten de günümüzde Full HD bir görüntüleme cihazına sahip olduğunuz zaman çizgiyi yakalamış oluyorsunuz. Diğer taraftan, üreticiler her zaman olduğu gibi “daha da iyisi” için uğraşmaya devam ediyor. Siz Full HD’nin keyfini çıkarırken üç beş sene sonra hayatımıza tam anlamıyla girecek olan ürünler şimdiden belli olmaya başladı, ilk etapta üzerine düşülen noktalar, artırılan çözünürlük ve gerçeğe daha yakın olan görüntüler. Hatta ürünler prototip olmanın ötesine çoktan geçti ve içinde bulunduğumuz yeni yılla birlikte ilk ürünleri -ulaşılamaz derecede fiyatlı olsalar da- göreceğiz.

4k: Dört kat daha fazla piksel

HD Ready’den Full HD’ye geçişle birlikte artık televizyonda dikkat çekici pikselleri unuttuk. Yeni nesil olarak tanımlanan 4k veya başka bir deyişle Quad Full HD’de ise pikseller görünmeyecek kadar küçükler ve detay son derece fazla. 4k alışılması çok zor bir rakam değil çünkü yaklaşık olarak yataydaki 4000 piksel temel alınarak söyleniyor. Basitçe tanımlamak gerekirse 4k’lik bir görüntüleme cihazı veya bir video, yan yana ve alt alta yerleştirilmiş ikişer -yani toplamda dört adet- Full HD videodan oluşuyor. Sıçrayış bu kez çok çok fazla. HD Ready’den Full HD’ye geçişi hatırlayın. Ekrandaki piksel sayısı 1366 x 768’den 1920 x 1080’e, yani iki kat kadar yükselmişti. Şimdiyse 1920 x 1080’den 3840 x 2160’a yükselmekten bahsediyoruz. Tamı tamına dört kat!

Endüstri kabul etmiş durumda

4k için şu an her şey hazır. Gerekli kayıt cihazları ve diğer donanımların kullanımına başlandı. Tam diyaframla yapılan 4k’lik bir çekim 4096 x 3112 piksele sahip oluyor. Yaklaşık 12,7 MP’lik bir görüntüden bahsediyoruz. Full HD çözünürlükteki bir görüntü ise 2 MP’ye yakın. Dijital sinema için 4096 x 1714 çözünürlüğün kullanılması kabul edilmiş durumda. 2.39:1 oranında bu değer kullanılıyor. 1.85:1 oranı içinse 3996 x 2160 tercih edilecek. Bildiğiniz üzere her sinema filmi aynı orana sahip değil. Görüntüleme cihazlarıysa tahmin edebileceğiniz gibi kendilerine özel bir standarda sahip olacaklar. Belirlenen standart 4096 x 2160. Göreceğimiz modeller daha farklı bir çözünürlükte olmayacaklar. Bilgisayarlarda da 4k dendiğinde karşımıza aynı çözünürlük değeri gelecek.

4k’lık video izleyin
Videoların kalitesi durdurduktan sonra yakınlaşma yaparak belli olur. Sıkıştırmadan ötürü bozulan görüntüleri göz ardı etmek durumundayız. Neyse ki güzel bir gelişme var ve dünyaca ünlü video paylaşım platformu YouTube’da 4k’lik görüntüler şimdiden var. Temmuz 2010’dan beri kısıtlı olsa da 4k videoların yüklenmesine izin veriliyor. Merak ediyorsanız http://git.pcnet.com.tr/jt adresinden sizi 4k dünyasına alalım. Öncelikle söylemeliyiz ki buradaki videoları bastığınız gibi izlemeyi hayal etmeyin, ilk sorun internet bağlantısı. 16 Mbit’lik bir internet bağlantısı kullanıyorsanız, YouTube’un videoları barındıran sunucusu o an yoğun değilse ve bağlantınızı tam performansla kullanabiliyorsanız akıcı şekilde izleyebilirsiniz. Test amaçlı indirdiğimiz 2 numaralı video 220 MB büyüklüğünde ve 129 saniye süreye sahip. İndirerek izlemekten başka çaremiz olmadı. Takılmadan izleyebilmek için de test merkezimize konuk olan canavar taşınabilir bilgisayarlardan birini seçtik. Demek istediğimiz, tarayıcı üzerinden izleme şansınız zaten yok. Bilgisayarınız da güçlü değilse baştan kaybetmişsiniz, izleyebilen okuyucularımıza izlerken durdurup yakınlaşmalarını veya ekran görüntüsü alıp detaylı incelemelerini tavsiye ediyoruz.

  Knightscope K5 Güvenlik Görevlilerinin İşini Elinden mi Alacak?

Mücevher gibiler

İnternette yaptığımız araştırmaya göre pek fazla ürün yok. Resmi olmayan fiyatlar var ve o fiyatlar da oldukça uçuk. Eizo, Sharp, Toshiba, Sony ve Panasonic gibi ülkemizde bilinen üreticilerin bazı ürünleri var. Dünya genelindeki başka firmaların da ürünleri var. Profesyonel monitör üreticilerinden biri olan Eizo, 36,4 inç büyüklüğündeki ve 4096 x 2160 piksel çözünürlükteki Dura-Vision FDH3601 modeli için 34.844 USD fiyat biçiyor. Sharp ise 64 inç büyüklükteki ve aynı çözünürlükteki EYE-LCD6400-4K televizyonu için 53.000 USD belirlemiş durumda. Televizyon tarafında tahmin edilen en ılımlı fiyat şimdilik Toshiba’da gibi görünüyor. Regza ailesindeki 55X3’ün fiyatı 11.730 USD. 55 inç büyüklüğündeki televizyonun çözünürlüğü ise 3840 x 2160 piksel. Sony’nin 4096 x 2160 piksel projeksiyon cihazı VPL-VVV1000ES, 25.000 USD’den daha düşük bir fiyat etiketine sahip olacak. Panasonic’in 152 inç büyüklüğündeki yeni efsanesi VIERA TH-152UX1 ise 500.000 USD’si olanları hazırda bekleyecek. Bir an kendimi mücevherlerden bahsediyor gibi hissettim!

Gelişimin önü 4k ile açılacak

Şimdiye dek aslında 4k derken sadece panelin çözünürlüğünden bahsettik. Bir de arka planda görev yapması gereken donanımlar var. Biz kendi test merkezimizde birtakım testler gerçekleştirdik ve videoların şu an bile akıcı şekilde oynatılmasının oldukça zor olduğunu gördük. Kullandığımız makineler Intel’in dört çekirdekli Core İ5 ve Core İ7 gibi modelleri. Elbette en başta sıkıştırılmış görüntü türlerinin açılabilmesi için oldukça güçlü işlemcilerin kullanılması gerekecek. Günümüzün donanımsal video hızlandırma özelliği sunan grafik kartları da pek fayda etmeyecek. Üreticiler kendilerini tamamen 4k’ye göre uyarlayacaklar ve sanıyoruz ki çok çekirdekli grafik işlemciye sahip olan kartların da zamanı böylece gelmiş olacak. Benzer şekilde daha hızlı veri okuyabilen sabit diskler, daha güçlü görüntü işlemcileri ve daha hızlı bellek kartları, daha büyük görüntü algılayıcılar ve aklınıza gelebilecek her şey 4k teknolojisiyle birlikte yeniden şekillenecek. Günümüzde 1080p çözünürlükte uydu yayınlarına bile pek sıcak bakılmadığı düşünülürse 4k’nin akla gelebilecek her şeyi sil baştan ortaya çıkaracağını tahmin etmek pek zor değil.

Bir de 8k var

Sanıyoruz ki Full HD’den biraz soğudunuz. Teknolojinin ucu bucağının olmadığının bir ispatını da şimdi okuyorsunuz. Endüstri şu anda 8k adı verilen daha güçlü bir görüntü teknolojisinin hazırlıklarını yapıyor. 8k da tıpkı 4k’nin isimlendirilmesi gibi yataydaki 8000 piksele işaret ediyor. Standart olarak belirlenen değer 8192 x 4320 ancak yayıncılık tarafında 7680 x 4320 kabul ediliyor. Öncelikle kameraların geliştirilmesi ve sonrasında prototiplerin piyasaya çıkması bekleniyor. Sanıyoruz her eve girmesi en azından 7-8 yılı bulacaktır.

Pamir KIZILTUĞ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir