Haberler

Futurist Shuffle Toplantısında Geleceğin İş Dünyası Konuşuldu

Futurist Shuffle Toplantısında Geleceğin İş Dünyası Konuşuldu, Fütüristler Derneği,Futurist Shuffle,karikatürist Erdil Yaşaroğlu,Etohum Kurucusu Burak ,Silikon Vadisi,Büyükdemir,Bıldırcın neden başarılı olamaz,çoğu girişimin başarısız olma nedenleri,Ufuk Tarhan,Mobil Pazarlama

Fütüristler Derneği tarafından 7 Ekim 2011 tarihinde altıncısı düzenlenen Futurist Shuffle’da, karikatürist Erdil Yaşaroğlu geleceği çizgileriyle yorumlarken, Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir “Bıldırcın neden başarılı olamaz?” diyerek çoğu girişimin başarısız olma nedenlerini anlattı.

Fütüristler Derneği tarafından Microsoft Türkiye’nin ev sahipliğinde geleceği tartışmak, anlamak ve planlayabilmek isteyen fütüristlerin buluştuğu Futurist Shuffle’da, Fütüristler Derneği Başkanı ve M-GEN Gelecek Planlama Merkezi’nin kurucusu Ufuk Tarhan, Türkiye’de fütürist bilincinin giderek yükseldiğini, haklı bir değere ve çoğunluğa ulaştığını söyledi. Futurist Shuffle’la akıllı ve başarılı fütüristlerin bir araya gelmesini sağlamak istediklerini ifade eden Ufuk Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:“Geleceğini aydınlatmak isteyen, geleceğini anlamak isteyen, bilgi, birikim ve tecrübelerini aktarmak isteyen fütüristleri Futurist Shuffle toplantılarında bir araya getiriyoruz. Fütürist olmak artık aranılan bir özellik haline geldi. Bu nedenle “olumlu gelecek tasarımı” konusunda bilinç ve farkındalığın artması için çalışmalarımızı hızlandırdık. 21 Eylül’de 2. Fütüristler Zirvesi’ni düzenleyerek, bine yakın fütüristi dünyaca ünlü fütüristlerle İstanbul’da bir araya getirdik” dedi.

Etkinliğin ev sahipliğini yapan Microsoft’un Yazılım Geliştirme ve Teknoloji Platformu Genel Müdür Yardımcısı Melek Pulatkonak ise Futurist Shuffle toplantılarının geleceğe daha güvenli bakılabilmesini sağlayan büyük bir platform haline geldiğini ve bu durumdan Microsoft olarak gurur duyduklarını ifade etti.

Fütüristler Derneği tarafından altıncısı düzenlenen Futurist Shuffle’ın onur konuğu olan Erdil Yaşaroğlu geleceği karikatürleriyle anlatarak katılımcılara görsel bir şov sunarken, girişimci olmanın, gelişmeleri takip etmenin ve hayatın her döneminin önemli olduğunu vurguladı.
Silikon Vadisinde son yıllarda yaşanan gelişmeleri anlatan Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir ise tüm sektörlerin krizden etkilendiğine dikkat çekerek, sadece internet şirketlerinin değerlerinin artmaya başladığını ifade etti. Büyükdemir, “Büyük şirketlerin farkına varamadıkları ve gözden kaçırdıkları en büyük neden hiçbir şey yapmadan, girişimde bulunmadan hareket etmeleriydi. İnternet şirketlerinin milyarca dolar değere nasıl ulaştığının matematiğini çözmeye ve aynısını kopyalamaya çalışıyorlar. Küçük büyük rakip dinlemeden, hiçbir ticari kural tanımadan hareket ediyorlar. Çalışanlarının ise hiçbir zaman kaygısı olmuyor, yeni girişimcilerle görüşüp kendi iş modellerine uygulamayı etik görüyorlar” diye konuştu.
Küçük girişimcilerin ise büyük bir şirketle işbirliği yapmak veya onları müşterisi haline getirerek büyük bir referans yazmak için uğraş verdiklerini ifade eden Burak Büyükdemir, şirketlerin kendi bünyelerinde üretmedikleri, geliştirmedikleri projelerin başarılı olmayacağını söyledi.

Vodafone Mobil Pazarlama Kıdemli Müdürü Emre Kanaat ise başarı için tüm kişi ve kurumların teknolojiyi, bilimi ve tüm gelişmeleri takip etmesi gerektiğini söyledi. Emre Kanaat, “Başarmak için teknolojiyi nasıl kullanacağımızı artık çok iyi biliyoruz. Yaşadığımız bu iletişim çağında insanoğlunun gelecekte nelere ihtiyacı olacağını araştırıyor, bu paralelde de ürün ve hizmet geliştiriyoruz. Geçen zaman bizim aleyhimize işlemeden, biz gelecek planlarımızı yapıyoruz. Vodafone olarak geleceğe yönelik şimdiden planlı hareket ediyoruz ve şimdi olduğu gibi gelecekte de birçok başarılı çalışmaya imza atacağız” dedi.

Dünyanın ilk ‘çalarken dinlet’ ürününü geliştiren 4play Digital Workshop Kurucusu Refik Çağlayan da önümüzdeki dönemde teknoloji ile daha iç içe yaşayacaklarını söyledi. Çağlayan, “4play Digital’i 2007 yılında kurduk ve bir GSM operatörü için geliştirdiğimiz ‘Çalarken Dinlet’ ürünümüz sayesinde, yurtdışı organizasyonlarından bir çok özel ödül aldık. Türkiye pazarında ürüne karşı talep ve farkındalık arttı. Böylece hem ürün gelişti hem de firmamız büyüdü. Şu an Türkiye’nin dört bir yanından milyonlara ulaşan bir üye profilimiz var. Önümüzdeki dönemlerde teknoloji ile daha iç içe yaşayacağız ve sürekli ürün geliştirerek yeni pazarlar yaratacağız” şeklinde konuştu.

Microsoft Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, yaptığı sunumda şirketlerin ürün ve hizmetlerini tüketicilerle buluştururken artık geleneksel yöntemler yerine yepyeni deneyimler yaşatmayı hedeflediklerini vurguladı. Youtholding Başkanı Emrah Kaya, Youtholding’in Türkiye’nin gençlikle beslenen ve gençliği besleyen tek holding olduğunu belirterek, Türkiye ve dünyada teknoloji ile birlikte gençler için yeni iş olanaklarının arttığını ifade etti. Sosyal medya yönetimi Sharister hakkında bilgi veren Kaya, Sharetise.com’u kurarak bir sosyal medya tanıtım platformu oluşturduklarını anlattı. Sharetise.com ile firmaların tanıtımlarının sosyal medyada ölçülebilir şekilde yayılmasının sağlandığını ifade eden Emrah Kaya, bunun için firmaların sosyal medyada aktif olarak paylaşım yapan internet kullanıcılarından (sharister) yardım alabildiklerini anlattı.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu