Anasayfa / Şirket Haberleri / Garanti Emeklilik ‘Kalem Tutan Eller’ Projesi

Garanti Emeklilik ‘Kalem Tutan Eller’ Projesi
Garanti Emeklilik Kalem Tutan Eller Projesi

Garanti Emeklilik’in, Milli Eğitim Bakanlığı ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi iş birliği ile çalışan ilköğretim öğrencilerinin okula karşı tutumlarını değiştirmek ve çalıştıkları işlerden ayrılarak sadece eğitimlerine devam etmelerini sağlamak hedefleriyle 2010 yılının Mart ayında hayata geçirdiği ‘Kalem Tutan Eller’ projesinin Ekim – Ocak aylarını kapsayan 2. eğitim/öğretim dönemi tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile 2010 yılı Mart ayında hayata geçirilen ‘Kalem Tutan Eller’ projesinin amacı, çalışan ilköğretim öğrencilerinin ellerinden tutarak onlara okulu yeniden sevdirmek, okuldaki başarılarını artırırken devamsızlıklarını azaltarak çocukların tamamen okula dönmelerini sağlamak. İlk döneminin Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Sultangazi ve Ümraniye ilçelerinde başlatıldığı ve 48 çocuğun çalışmayı bırakmasının sağlandığı ‘Kalem Tutan Eller’ projesinin 2. döneminde, çocukların yoğun olarak çalıştığı Beyoğlu ilçesi de diğer 5 ilçeye dahil edildi.

Projenin 2. döneminde de, okul müdürleri ve rehber öğretmen toplantıları, eğitici ve gönüllü eğitimleri, veli görüşmeleri, kurs eğitimleri ve okullardaki diğer öğretmenlere yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Okul müdürü ve rehber öğretmen toplantılarında projedeki son gelişmeler hakkında bilgi verilirken, rehber ve kurs öğretmenlerine yönelik eğitimlerde projede üstlerine düşen görevler kendilerine aktarıldı.

100 rehber danışman ve kurs öğretmeninin görev aldığı proje kapsamında çocuklar, kendi okullarında hafta içi ve hafta sonu birer gün olmak üzere her hafta toplam iki gün, okul başarılarını ve okula bağlılıklarını artırmaya yönelik eğitim almaya devam ettiler. Ayrıca, öğretmenleri ile kendilerini sokakta bekleyen tehditler ve geleceklerine yönelik görüşmeler yaptılar.Veliler çocuklarının okula devam etmesinin önemi konusunda bilgilendirildiler…
Her iki proje döneminde de rehber öğretmenler, çocukların aileleri ile görüşmeler yaparak, onları mutlu geleceğin iyi bir eğitimden geçtiği, aile geçiminin çocuğun görevi olmadığı, bu görevin kendilerine ait olduğu ve çocukların okula devam etmesinin önemi konularında bilinçlendirdiler.

Garanti Emeklilik gönüllülerinden Kalem Tutan Eller’e büyük destek…
‘Çocuklarla iletişim’ üzerine özel eğitim alan yaklaşık 100 Garanti Emeklilik gönüllüsü de bireysel olarak projeye destek olmaya devam etti. Garanti Emeklilik gönüllüleri, okullarda yürütülen çalışmalara hafta sonları katılarak, temel yabancı dil eğitimi ve diğer derslere destek olma gibi eğitsel çalışmaların yanı sıra çocuklarla, tiyatro, dans, resim, fotoğrafçılık, satranç gibi kişisel gelişime yönelik birçok etkinlik de gerçekleştirdiler.

Projeye katılan çocukların okul başarıları arttı, devamsızlıkları azaldı…
Kalem Tutan Eller projesinin hayata geçmesi ile birlikte, öğrencilerin not ortalamalarında artış, devamsızlıklarında azalma gözlenirken, okula ve öğretmenlere karşı olan tutumlarında ve velilerin okula bakış açılarında olumlu yönde değişiklikler görüldü. Bu çalışmalar sonucunda toplam 79 çocuğumuz çalışmayı tamamen bıraktı. Garanti Emeklilik, Şubat ayında başlayacak projenin 3. döneminde, daha fazla çocuğun çalışmayı bırakarak tamamen okula dönmelerini ve derslerine odaklanmalarını sağlamayı hedefliyor.

Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. Hakkında:

Garanti Emeklilik, tamamlanmış olan altyapı çalışmalarıyla hayat sigortalarının yanısıra bireysel emeklilik konusunda da kaliteli hizmet veren şirketlerden biri olmaya adaydır. Garanti Emeklilik, Türkiye’nin en büyük özel sektör bankalarından olan Garanti Bankası’nın iştirakidir. 1992 yılında Fransız AGF Şirketi ile Doğuş Holding’ in ortaklığı olarak AGF Garanti Hayat Sigorta olarak kurulmuş olan şirket 1999 yılında AGF şirketinin tüm dünyada Allianz tarafından satın alınması sonucu tamamen Doğuş Grubuna geçmiş ve adı Garanti Hayat Sigorta olarak değiştirilmiştir. 18 Aralık 2002 tarihinde Hazine Müsteşarlığı’ndan Emeklilik Şirketi’ne dönüşme iznini almış ve Garanti Hayat Sigorta A.Ş. olan ismini Garanti Emeklilik A.Ş. olarak değiştirmiştir. Şirket, hayat sigortacılığının yanısıra Bireysel Emeklilik alanında da faaliyet göstermektedir.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir