Anasayfa / Haberler / Gaziantepte 1 Milyon Metrekarelik Güneş Enerji Tarlası Kurulacak

Gaziantepte 1 Milyon Metrekarelik Güneş Enerji Tarlası Kurulacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 1 milyon metrekarelik alana güneş enerji panelleri kuracak. Beş yılda kendisini amorti edecek ‘Güneş Tarlası’ projesi için Avrupa Kalkınma Bankası’ndan finans desteği sağlanması gündemde…

gaziantepte gunes tarlasi

KÜLTÜR ve tarihi alandaki çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çevreci ve yenilenebilir projeleriyle dikkat çekiyor. Enerji verimliliği, alternatif enerji kaynakları, geri dönüşüm konularında yeni yeni projeler üreten Gaziantep Büyükşehir Belediye-si’nin son projelerinden biri de ülkemizin en sıcak bölgesi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde güneş enerjisinden yararlanma üzerine. 1 milyon metrekarelik alana güneş enerji panelleri kurarak, çöpten sonra yeni bir enerji kaynağı oluşturmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında Belediye Başkanı Asım Güzelbey’le görüştük…

Enerji verimliliği projelerine ağırlık vermeye başladınız, neden?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak enerji verimliliği politikalarına ve alternatif, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına çok önem veriyoruz. Enerji verimliliğini nasıl optimum hale getiririz diye düşünürken gerekli önlemleri alıyoruz ve yatırımları da yapıyoruz. Bütün, yenilenebilir ve alternatif enerji kaynakları değerlendirilerek bunların biran önce kullanılması için yatırımlar yapıyoruz. 1. Arıtma Tesisi’nde kurulan sistemle elde edilen enerji tesisin kendi enerji ihtiyaçlarını karşılıyor, enerji maliyetlerini sıfıra indiriyor. Katı Atık Düzenleme ve Depolama Sahası’nın işletme maliyetini de buradan kazanılan yenilenebilir eneıji sayesinde karşılıyoruz. Gaziantep, faal beş organize sanayi bölgesi ile üreten, üretirken de çok hızlı büyüyen bir kent. Üretim için enerji ihtiyacı günden güne artan bir kent.

Avrupa’da bulunan Energy Cities net-vvork’iine üyeyiz. Avrupa Birliği (AB) ve Energy Cities tarafından desteklenen 3 bin 800 civarında üyesi bulunan Covenant of Mayors’un da üyesi olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, AB’nin 2020 yılında hedeflediği karbon ayak izine ulaşma yönünde bir deklarasyon hazırladı. Kendi şehrinde böyle bir hedefe ulaşma sözü veren kentimiz, İklim Eylem Planı ile birlikte 2023’ü hedef edinerek kişi başına kullanılan elektrik miktarını ve karbon şahmını yüzde 20 azaltmayı amaçlıyor. Türkiye’de böyle hedefler koyan bir başka yerel yönetim daha yok. Dünyada karbon salımı hızı en yüksek ülke olarak ilk sırada bulunan ülkemiz, enerji verimliliğinde ve karbon şahmında standartları yakaladığı takdirde sürdürülebilir kalkınmayı da sağlamış olacak.

Enerji ile ilgili olarak sürekli yeni projeler üretiyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde 1 milyon metrekarelik alan üzerinde güneş panelleri ile “Güneş Tarlası” yapmayı planlıyoruz. Eskiden maliyetleri çok yüksekti ancak son yıllarda ilerleyen teknoloji bu alanda yatırımları cazip hale getirdi. Bu tür sistemler ortalama beş yılda kendisini amorti edebiliyor. Bir yandan pilot projeler üzerinde çalışıyoruz bir yandan da finansman imkanlarını araştırıyoruz. Avrupa Kalkınma Bankası ile yapılan görüşmeler şu an sürdürülüyor. Bunun neticesinde bir pilot çalışma planlanıyor. Kurulacak küçük bir tesis ile güneş enerjisinin potansiyeli ölçülecek, elde edilecek verime göre büyük yatırımın yapılması planlanacak. Elde edilecek enerjiyi öncelikle belediyenin kendi enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanmayı, fazlasını da şebekeye vermeyi hedefliyoruz.

Gaziantep, Dünya Bankası tarafından “Kentsel Enerji Verimliliği Artırma” projesi konusunda pilot il seçildi. Bu projeyle özellikle enerji verimliliği alanında ne tür kazanımlar hedefleniyor?Kentsel Enerji Verimliliğini Artırma projesi tamamlandı. Bu proje kapsamında kent içi ulaşım, aydınlatma, içme suyu gibi konularda kentin verimliliği değerlendirilip, artırılması ile ilgili önerilerde bulunuldu. Bu projenin devamı olarak yeni bir proje başladı, bunun da adı “Sürdürülebilir Şehirler Eylem Planı”. Dünya Kalkınma Bankası tarafından finansmanı sağlanan bu projede de Gaziantep yine pilot il seçildi. Sürdürülebilir Şehir Eylem Planı içerisinde, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliğinin yanı sıra çevresel konular da yer alıyor. Metan gazı, karbon ayak izinin azaltılması, iklim eylem planı gibi konuların yanı sıra tarihi değerlerin korunması, istihdam yaratılması, yani insanların daha iyi işlerde daha iyi ortamlarda daha verimli çalışması gibi konuları da hu plana dâhil ediyoruz. Sürdürülebilir şehirler konusunda yine pilot il olduk. Bunun sonunda elde edeceğimiz bir Eylem Planımız olacak. Daha sonra bu projeye katılmak isteyen bütün şehirler de aynı eylem planını hazırlayacak.

Son aylarda “Ekolojik Kent” projesini de çok gündeme getiriyorsunuz. Proje ile enerji alanında ne tür kazanımlar sağlanacak?

Toplam 32 milyon metrekareyi kapsayan bir alanda gerçekleşecek olan Ekolojik Kent projesi, Türkiye’de enerji verimliliği alanında yapılmış en büyük ölçekli projedir. Gerçekleştireceğimiz gri su arıtma sistemleri, yeşil çatı uygulamaları, binaların iyi izole edilmesi, katı atık yönetimi, toplu ulaşım sistemlerinin yaygınlaştırılması ve benzeri birçok sistem ile enerji alanında ciddi kazanımlar sağlamayı ve bu projenin örnek bir proje olmasını hedefliyoruz. Ekolojik kent projesinde şu an 1/5000 ve 1/1000 ölçekli çalışmalarımız yapıldı, bölge hakkında kentsel tasarım rehberimiz hazırlandı. Belediyemiz tarafından 60 dönümlük bir alanda inşa edilecek 300 konut için ihale yapılacak. Ekolojik Kent projesi hem ulusal hem de uluslararası toplantılarda şu an gündemde ve örnek gösterilen bir proje haline geldi.

Çevre alanındaki çalışmalarınız da dikkat çekiyor. Enerji üretiminde çöpleri kullanıyorsunuz. Bu alanda başka çalışmalarınız var mı?

tklim Eylem Planı ışığında başarılı projelere imza atan Belediyemiz, atık suların arıtılması, tıbbi atıkların sterilizas-yonu ve bertaraf edilmesi ile çöpten enerji elde etmek amacıyla kurduğu tesislerle ses getirecek çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Bugün, Türkiye’nin birçok belediyesinde bir tanesi bulunmazken, üç atık su arıtma tesisi ile kentin atık sularının yüzde 97’lik kısmını arıtmayı başardık. Gaziantep’in köyleri dâhil bütün nüfusu kapsayan üç atık su arıtma tesisi ile önemli miktarda su arıtarak, çıkan arıtma çamuru oranını da asgariye indirerek belediyenin bütçesine para kazandırmaya başladık.

Atık su arıtma tesislerinin en büyüğünden günde 180 ile 200 ton çamur elde ediyoruz. Çamurun içerisindeki gazı alıp enerji santrali ile günlük 1,6 Megavat kapasitesinde elektrik üretiyoruz. Ürettiğimiz elektrikle atık su artıma tesisinin enerji ihtiyacını karşılıyoruz. Arıtma çamurunun bertaraf edilmesi için yapmış olduğumuz ikinci tesis 10 milyon dolara mal oldu.

Çamuru önce kurutup daha sonra bin ile bin 200 derece arasında yakıyoruz. Oluşan günlük 180 ile 200 ton çamurun miktarını 5 tona, yani yüzde 4 ile 5 seviyesine düşürmek için çalışıyoruz. Bu proje tamamlandı. Şimdi deneme üretimi için çalışmalar yapılıyor. Evlerden kanalizasyonla atılan atıkları bu şekilde değerlendireceğiz. Baca gazından çıkan atık ısıyla da hesaplarımıza göre 2 megavatlık bir elektrik üretimi gerçekleştireceğiz.

Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde ülkemizi temsil ettiniz. Bunda iklim Eylem Planı mı etkili oldu?

İklim Eylem Planı işin ilk adımı. İklim Eylem Planı için bütüncül bir yaklaşım gerekiyor. Ondan sonra alt birimler ne yaparsa onu kullanıyorlar, ona katkı sağlıyorlar. Belediyelerde bu konudaki bilinç çok önemli. Bu tür projelerin esası ise belediye başkanlarının vizyonuna dayanıyor. Vizyon çok önemli, yeni projelere dinç ve dinamik yaklaşma büyük önem arz ediyor. Belediyelerin de bir enerji politikasının olması gerekiyor. Yeniliğe açık olan ekibimiz daha çok uluslararası toplantılarda ve sempozyumlarda bu bilinci kazandı. Ve dünyadaki sempozyumlara ve panellere ülkemizden İklim Eylem Planına sahip tek yerel yönetim olarak katılıyoruz. Her ülkeye gittik. Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’ne ise Türkiye’den katılan tek yerel yönetimdik. Birleşmiş Milletler platformunda konuşmacı olarak yer aldık. Çevre Bakanlığı ve 11 Çevre Müdürlükleri emisyon konusunu çok sıkı takip ediyor, özellikle sanayi kuruluşları bu konuda sıkı takip ediliyor. Fakat kentlerde bu konuda geniş çaplı bir çalışma yok. Emisyon azaltıcı hedefler konulması durumunda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması artacaktır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir