Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Gebze’den İzmir’e arsalar 2’ye katlandı

Gebze-İzmir Otoyolu Projesi’nde sona yaklaşılıyor. Mart 2016’da Körfez Köprüsü ayağının açılacağı proje, bölgedeki gayrimenkulleri ve arazilerin değerini neredeyse ikiye katladı. 433 knı’lik yol boyunca önce konut ardından arsa fiyatları yükseldi. Proje tamamlanınca özellikle Gebze ve Dilovası’ndaki fabrika arazilerinin değerleneceği öngörülüyor.Türkiye’de Üçüncü Havalimanı veya Üçüncü Köprü kadar ön planda olmasa da bir büyük kamu projesi daha faaliyete geçmek için gün sayıyor. İstanbul İzmir arası mesafeyi 3,5 saate indireceği iddia edilen otoyolun ilk etabı önümüzdeki mart ayında devreye girecek. Projenin Körfez Köprüsü ayağı gelecek yılın ilk çeyreği ile birlikte hizmet vermeye başlayacak.

İlk açıklandığı andan itibaren geçeceği bölgelerde arsa ve konut fiyatlarını yüzde 100’lere varan oranda hareketlendiren proje kapsamında yapılan İzmit Körfez Asma Köprüsü, Dilovası’ndan Altınova’ya geçişi sağlayacak. Ekim ayında açılması planlanan ancak teknik aksaklıklar yaşanan köprünün açılışı Mart 20l6’ya ertelenmişti. Körfez Köprüsü, İzmit Körfezi’ni dolaşmadan Yalova’ya ve devamında Bursa ve İzmir’e direkt geçiş sağlaması bakımından önem taşıyor. Proje, Marmara’yı ring olarak do-lanabilmeyi içeren büyük Marmara projesinin de ilk ayağını oluşturuyor.

2019’DA TAMAMLANACAK

Gebze Dilovası, Yalova, Bursa Orhangazi, Bursa Karacabey, Susurluk, Balıkesir, Kırkağaç, Manisa ve İzmir, proje kapsamında en çok değer kazanan ve önümüzdeki yıllarda değer kazanmaya devam etmesi beklenen bölgeler arasında yer alıyor.Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişim Grubu tarafından Yap-Işlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan ve toplam maliyeti 9 milyar dolar olan Körfez Geçiş Köprüsü’nü, daha önce Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerini de yapan Japon IHI firması inşa ediyor. Dilovası ile Hersek arasında uzanan asma köprü, YİD modeliyle yapılan dünyanın en büyük projesi olma özelliğini taşıyor. Bin 550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre uzunluğu ile köprü, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise dördüncü en büyük asma köprüsü olacak. Köprünün 2016 yılı mart ayında tamamlanması, tüm projenin ise 2019’da tamamlanıp Istanbul-Izmir arasının karayoluyla 3,5 saate inmesi planlanıyor.

FİYATLAR NEDEN ARTACAK?

Dilovası’ndan İzmir’e kadar olan Gebze-izmir Otoyolu güzergahında yer alan bölgelerin yeni yapılacak yan otoyol ile birlikte daha da değerlenmesi bekleniyor. Bu hat boyunca yol üstünde yapılacak olan konaklama tesisleri ve alışveriş alanlarının da bu bölgelerin ekonomisine katkı sağlaması öngörülüyor. Özellikle köprü projesine yakın kesimlerin orta vadede yüzde 20-30’lar seviyesinde değer kazanması, geri kalan bölgelerin de daha az da olsa değerlenmeleri bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu