Şirket Haberleri

Gedik İlk Yerli Üretim Toz Altı Kaynak Tozunu Piyasaya Sundu

Gedik Kaynak, bugüne kadar ülkemizde üretilmeyen ve toz altı kaynak teknolojisi ile üretim yapan tüm sektörlerin ihtiyacı olan ‘Tozaltı Kaynak Tozu’ nu Türkiye’de ilk kez üreten firma oldu. 2010 Kasım ayı başında test aşamasını bitiren yeni toz üretim hattı sayesinde şimdiye kadar yurt dışından getirilen kaynak tozları, artık Gedik tesislerinde ‘GeKa Flux’ markasıyla üretilecek. Yurt dışına bağımlılığı azaltacak bu yeni yatırım, ülke ekonomisine de katkı sağlayacak.

Gedik Kaynak Genel Müdürü Edib Saracoğlu konu ile ilgili olarak ‘Tozaltı kaynak tekniğinde tozaltı kaynak telleri ve tozları, tel-toz kombinasyonu şeklinde kullanılmaktadır. Bu kombinasyon sırasında ana metala uygun ilave metalin hem kimyasal kompozisyon açısından hem de istenen mekanik değerler açısından elde edilecek sonuçları son derece önemlidir ve sürekli üretici firmanın sorumluluğunda olmak zorundadır. Gedik olarak Türkiye’de ilk kez tüm kullanıcıların her türlü taleplerine karşılık verecek şekilde tozaltı kaynak tozu üretim hattımızı yapılandırdık’ dedi.
Gedik Kaynak yeni üretim hattında rutil tip (alüminat rutil), bazik tip (alüminat bazik ve florid bazik), mangan silikat, sert dolgu telleri ve paslanmaz tozaltı telleri için tozaltı kaynak tozu üretiyor. Ayrıca ARGE çalışmalarıyla müşterilerin farklı istekleri doğrultusunda yeni ürünlerin geliştirilmesiyle ürün çeşitliliği her geçen gün artıyor.

İhracat da hedefleniyor
5000 ton/ yıl kapasite ile üretime başlayan tozaltı kaynak tozu üretim hattının kapasitesinin ilerleyen dönemde üç katına çıkarılması, böylelikle hem iç piyasanın talebinin karşılanması hem de ilk yerli üretim tozaltı kaynak tozunun ihraç edilmesi planlanıyor.

Bu yatırımla birlikte Gedik Kaynak’ın bir dünya markası olma vizyonu doğrultusunda müşterilerine komple çözümler üretmek konusunda önemli bir adım daha attığını belirten Edib Saracoğlu, projenin başarıya ulaşmasında ARGE bölümünün desteğinin yanı sıra şirketin kalite yapılanmasının ve üstün üretim teknolojisinin büyük katkıları olduğunu söyledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu