Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Gel-git politikaları

Gel-git politikalarıİç ve dış politikada gel-gitlerin sıkça yaşandığı bir dönem geçiriyoruz. Ekonomi politikasında ise işsizliğin azalması, enflasyon \e faizlerin düşüş trendinde olması gibi olumlu gelişmeler var. Ancak büyümedeki yavaşlamanın nerede duracağı soru işareti…

İÇ POLİTİKA

■    Son haftaya damgasını vuran en önemli gelişme milletvekilinin kaçırılması oldu. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, terör örgütü tarafından kaçırıldı. 48 saat alıkonulduktan sonra arkasında bıraktığı sorularla serbest bırakıldı.

■    Terör, ayın değil yılın ve hatta 10 yılların değişmeyen gündem konusu olarak artarak devam etti. Şemdinli’de yaşananlar, kulaktan kulağa söylenenler ister istemez mübarek günlerde sıkıntıyı katmerleştirdi.

■    Terörü görüşmek üzere CHP’nin Meclis’i geçen hafta olağanüstü toplantıya çağırması, iktidarla muhalefet arasında çok ciddi sıkıntı yarattı. Bu konuda muhalefet bile bir araya gelemedi. Dolayısıyla CHP’nin atağı yarım ve sonuçsuz kaldı.

■    Bu kadar sıkıntı arasında şimdilerde de muhalefet partilerinin kendi aralarındaki tartışmalar ve söz düellosu işin tadını iyice kaçırdı. CHP ile MHP arasındaki polemik, yazılı ve görsel basında yeteri kadar yer aldı.

■    Dipten dibe kaynayan ve fakat parti disiplini ve liderinin gücü nedeniyle açığa çıkmayan AKP’nin 30 Eylül büyük kongresinin sancıları bilinemiyor…

DIŞ POLİTİKA

■    Dış politikada devam eden klasikler var.

■    Son ayların en önemli sorununun Suriye olduğu malum. Düşürülen uçağımızdan kapılarımızı zorlayan mültecilere kadar bildiğimiz veya pek çoğunu bilemediğimiz sorunlar.

■    Irak tek bir devlet değil; kuzeyiyle güneyiyle veya ortasıyla farklı bir yapı. Kuzey Irak’la ticari ve ekonomik işlerimizi sürdürüyoruz, bir bakıma o bölgeyi inşa ediyoruz.
■    Ancak merkezi Bağdat hükümetiyle bir türlü barışamıyoruz. Hatta zaman zaman nota veya uyarılar alıyoruz. Sanki alıştık gibi.

■    İran’la da gel-gitler yaşadığımız malum. İran, her zamanki tavrını sergiliyor; bizim şaşırmamamız gerekiyor ama şaşırıyoruz.

  Türkiye ekonomisinde “U” dönüşü ve canlanma beklentileri

■    En önemlisi de İsrail. Belki de en ciddi dış politika açmazımız. ABD’de Kızılderililerle serbest ticaret anlaşmasını yapmamızı bile bir hamlede dışlatan bir ülke…

EKONOMİK POLİTİKA

■    En güçlü olduğumuzu söylediğimiz, hissettiğimiz ve bazen de zannettiğimiz ekonomi alanındaki gelişmeler her iki yönlü. Yani hem olumlu ve hem de olumsuz.

■    Örneğin kayıtlara göre işsizliğin düşmeye devam etmesi olumlu bir gelişme.

■    Türkiye’nin değişmez cari açık sorununda bu yıl yaşanan düşüş de görünüşte olumlu bir gelişme.

■    tç tüketimdeki daralmaya bağlı olarak enflasyondaki düşüş iyi; ancak kalıcı değil.

■    Aynı şekilde faizlerin düşmesini de olumlu karşılamak mümkün.

■    Ancak 2012 yılında büyümenin düşmesi kimi çevrelerce ciddi bir sorun olarak algılanıyor.

■    Hatta bu konuda hükümette de farklı görüşler var. Örneğin Ali Babacan yüzde 4 büyümenin de sağlanamayacağını söylerken, başkaları aksi düşünceyle büyümenin devamını arzu edebiliyor.

■    Petrol fiyatlarındaki oynaklık ve yükselme Türkiye için her zaman büyük bir risk. Yılda 50 milyar doların üzerinde petrol faturasını ödeyen bir ülke için gerçekten ciddi bir sorun.

■    Aynı şekilde altın ve diğer temel girdi fiyatlarındaki hareketlilik de bir başka risk konusu.

UCUZ POLİTİKA

Gündemdeki bu artılar ve eksilerin yanı sıra bir de ucuz politika konulan var. İşte birkaç örnek:

■    Kamu işçilerinin aylıklarının erken ödenmesi,

■    Emeklilerin aylıklarının tek ve çift günler olarak bayram öncesinde ödenmesi,

■    Şehiriçi servis otobüslerine bayram boyunca şehirlerarası yolcu taşıma izni verilmesi,

■    Otoyolların ve köprülerin bayram süresince parasız olması,

■    Belediyelerin şehir içi yolcu taşımalarının parasız yapılması…

Vatandaş da bu ucuz politikadan hoşlanıyor. Alan razı veren razı.

Bize ne kalıyor?..

PROF. DR. NEVZAT SAYGILIOĞLU
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir