Anasayfa / Kariyer ve İş / Geleceğin Önemli Meslekleri

Geleceğin Önemli Meslekleri

Geçmişte de olduğu gibi günümüz gençleri hayallerindeki mesleğe ulaşmak için çeşidi epey fazla sınavlara girecek.Neredeyse her gencin hayallerini süsleyen, mezun olduktan sonra yüksek gelirli iş imkanları sağlayan gelişmiş üniversiteleri gözlemlersek; geleceğe dönük, yani günümüz tabiriyle önü açık mesleklerin bölümlerine girmenin daha zor olduğunu görebiliriz.Peki bu mesleklerin avantajları neler ve gençler bu avantajları nereden ve neye göre değerlendiriyor?
Gelişmesi ve ihtiyaç duyulması adeta sınırsız olan gıda sektörü,güvenlik ve savunma sanayi ve bu sektörlerin vazgeçilmez kaynağı teknolojinin can damarı elektronik günümüzde olduğu gibi gelecek yıllarda da insanoğlunun vazgeçilmez kaynağı olacak.Toplumun düzenini,insanların kişisel özgürlüğünü,hijyeni,sağlığı konu alan mesleklerin de önü açık görünüyor.Uluslar arası hukuk,ürün geliştirme, Ar-Ge,Genetik,Endüstri Mühendisliği gibi meslekler hem maddi açıdan hem de toplumsal açıdan önem sarf edecek meslekler arasında.Tabi ki önemi artan bu sektörlerle birlikte rekabet de artacak.İlerleyen yıllarda gerek hijyen, gerekse tüketim kolaylığı açısından üçüncü nesil tarım ürünlerine ihtiyaç duyulacak.Geçmişte çok fazla teknoloji ihtiyacı duymayan gıda sektörü endüstri,gen mühendisliği,üretim sanayii gibi bir çok sektörü yakından etkileyecek ve maddi kaynağının büyük kısmını oluşturacak.
Gelişmesinin önünü alamadığımız,artık insanların vazgeçilmez ürünü olan iletişim araçlarını (telefon,bilgisayar,televizyon….)konu alan elktronik de önü açık meslekler arasında.

İnsanların ulaşımının,yaşama kolaylığının,sağlık sektörünün hatta eğlence sektörünün vazgeçilmez kaynağı enerji gelecekte de ülklerin rekabet aracı olacak. Gelişecek iletişim teknolojisi ile daha çok bilinçlenecek insanoğlunun düzenini sağlayacak hukuk,işletme gibi iş alanları daha da gelişecek.

Şimdiden gençler arasında sıkı bir rekabet oluşturan bu meslek yolculuğunu, gençlerin hayali olan önemli üniversiteler üzerinden araştıran araştırmacıların gözlem ve sonuçlarına göre; elektronik,gıda,endüstri, genetik, enerji sanayii,bilimsel araştırmalar,ulaşım hukuk,uluslararası ilişkiler,işletme,sağlık,haberleşme ve ev teknolojileri en çok önem sarf edecek meslekerin başında geliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir