Anasayfa / Kariyer ve İş / Geleceğin Turizmcilerini Yetiştirmek İçin VIP Akademi

Geleceğin Turizmcilerini Yetiştirmek İçin VIP AkademiDünya turizminde sektöründe ilk üçe girmeyi hedefleyen Türkiye’de, kalifiye eleman sorununa VIP Turizm el attı. VIP Akademi ve BÜYEM işbirliğinde hazırlanan projeyle sektöre nitelikli elemanlar yetiştirilecek

Turizm, Türkiye’de her yıl gelişen sektörlerin başında geliyor. Öyle ki 2011’de 30 milyon turistin ziyaret ettiği ülkemizde toplam turizm geliri yıllık 24 milyar doları aştı. Böylesine hızlı gelişen sektörün en önemli sorunlarından biri de kalifiye eleman bulmak. Bu ihtiyaçtan yola çıkan VIP Turizm, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ortaklığında VIP Akademi markasıyla yeni bir projeye imza attı. Amaç ise ihtiyaçlar doğrultusunda geleceğin turizmcilerini yetiştirmek. VIP Turizm olarak kuruldukları 1968’den bugüne bir okul gibi çalışarak sektöre birçok kaliteli profesyonel kazandırdıklarını vurgulayan VIP Turizm CEO’su Ceylan Pirinçcioğlu, “Her sektörde olduğu gibi nitelikli istihdamın kilit konu olduğu turizmde, ilk şirket akademisini kurduk. Kaliteli ve yenilikçi turizmciler yetiştirmek üzere etkin bir program hazırladık” diyor. İlk eğitim programının 6 Şubat’ta başlayacak olan “Seyahat Acentalığı Programı” olan akademinin amacını ise turizm dünyasında çalışan ve çalışacakların kaliteli ve bilinçli yaklaşımlarla sektöre kazandırmak olarak açıklıyor Pirinçcioğlu.
“Fark yaratan olmak şart”
Akademiye katılacak kişilerin öncelikle sektöre ilgi duyan veya sektörün içinde yer alan gençler olması gerekiyor. “Turizme meraklı ve öğrenmeye, uzmanlaşmaya açık, kendini geliştirmek isteyen gençler öncelikli tercihimiz olacak” diyen Ceylan Pirinçcioğlu, pratikte yaşanılanları güncel örneklerle deneyimlemenin mümkün olduğunu söylüyor. Küreselleşme sürecinin etkilerinin hissedildiği en önemli alanlardan biri de turizm. Hatta turizm sektörünün gerçek anlamda küreselleşmeyle birlikte kurulduğu görüşünde olan Ceylan Pirinçcioğlu, bunun yanında hızlı bir gelişim süreci izleyen turizmin de küreselleşmeyi besleyen sonuçlar doğurduğunu söylüyor. “Farklı kültürlerin birbirleriyle tanışmasını sağlamanın yanında, ülkeye gelen turistlerin ihtiyaç ve taleplerini karşılamak için artık farklı yöntemler söz konusu” diyen Pirinçcioğlu’na göre bu durum yönetim anlayışı ve insan kaynaklarına da yansıyor. Bu yüzden de böyle bir akademinin büyük ihtiyaç olduğu görüşünde olan Pirinçcioğlu konuyla ilgili şunları söylüyor: “Artık global düşünen insan kaynağına ihtiyaç var. İletişim ve müşteri ilişkileri yönetimi ön planda. Çalışanların hizmet eder konumdan çıkıp fark yaratan bireylere dönüşmesi şart. Bunu sadece üniversite eğitiminden beklemek yanlış. Bu nedenle ihtiyaçları birebir hisseden özel sektörün de bu işe el atması ve gençleri doğru yönlendirmesi gerekiyor.” Pirinçcioğlu, dünyanın ilk 10 turizm ülkesi içinde yer alan Türkiye’nin ilk üçe girmeyi hedeflediğini, en önemli gücünün ise insan kaynağı olduğunu vurguluyor.

  Mısır’dan kaçan turist, sezonu uzatacak

Kriz döneminde talep arttı
Peki, şu an sektörde çalışan profili nasıl? Turizm ve otelcilik okuyan gençlerin yüzde 85’inin mezun olduktan sonra turizme yönelmediğini belirten Ceylan Pirinçcioğlu, mezunların başka sektörlerde iş aradığına dikkat çekiyor. “Sadece bir diplomaya sahip olmak ya da ileride ihtiyaç duyarsa bu sektöre girebileceğini bildiği için bu okulu bitiriyor. Geri kalan çalışanlar için istisnalar hep var” diyen Pirinçcioğlu, sektördeki çalışan profilinin son yıllarda olumlu yönde değiştiği, özellikle kriz döneminde çok farklı alanlarda yöneticilik deneyimi olan kişilerin bu sektörde çalışma isteğiyle şirketlerine başvurduğunu vurguluyor. Sektördeki en önemli sorunu ve çözümünü ise şöyle açıklıyor Pirinçcioğlu: “Turizmde mevcut eğitim her geçen gün gelişme gösteriyor. Bunun yanında eğitilmiş elemanlara yönelik talebin oluşturulması için turizm eğitiminde sertifikasyon programları çözüm oluyor. Mesleki eğitimde standardizasyon, değerlendirmenin kamu ve özel sektör tarafından ortaklaşa yapılması bu tarz sertifikalarla mümkün olabilecek.”

2011’de çalışan sayısı yüzde 20 arttı
Sektörü ilgilendiren alanların tamamında geçen yıl çalışan sigortalı sayısının 680 bin olduğunu söyleyen Ceylan Pirinçcioğlu, diğer yandan 2010’da düşüşte olan seyahat acenteliği ve tur operatörlüğü alanındaki kayıtlı istihdamın bu yıl artış gösterdiğini belirtiyor. Pirinçcioğlu ayrıca 2010’da 40 bin olan çalışan sayısının 2011’de yüzde 20 artışla 38 bin 787 olarak gerçekleşti bilgisini veriyor.

Eylem AKTAY
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Sahte Patron Dolandırıcılığı

“Sahte patron dolandırıcılığı” olarak bilinen BEC saldırıları yükselişe geçti. 2019’da bu saldırılarla küresel çapta 15 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir