Anasayfa / Kariyer ve İş / Geleceğin yedi mesleği

Geleceğin yedi mesleği

Hayatımızdaki her şey hızla değişirken bu duruma meslekler de ayak uydurdu. Gençler artık illa tıp ya da hukuk fakültesini seçmek zorunda değil; Avrupa Birliği uzmanlığı ya da internet arkeologluğu eğitimi alarak da geleceğin aranan elemanlarından biri olabilirler.

ŞU zamana kadar size uygun olduğunu düşündüğünüz bölümün hedeflerinizle gerçekten uyumlu olduğundan emin misiniz?

Şimdi durun ve bir daha düşünün. Hedefleriniz neler? 5-10 yıl sonra kendinizi nerede görmek istiyoruz? Tercih kitapçığını biraz dikkatli incelerseniz daha önce hiç aklınıza gelmeyen birçok bölüm göreceksiniz. Üstelik bunların bazısı tam size göre!

Sürekli gelişim yaşanan günümüzde ihtiyaçlar da değişiyor. Hemen her sektör teknoloji ve bilişim alanında istihdama önem veriyor. Bu da yeni mesleklerle beraber daha önce bilmediğimiz bölümlerin kapılarını açıyor. Gelecek vaat eden mesleklere adım atmak için konuyla ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmakta fayda var.

Aslında her meslek hakkıyla yapıldığı sürece gelecek vaat etse de değişen dünya düzeni bazı meslekleri biraz daha öne çıkarıyor. Avrupa Birliği uzmanlığı, moleküler biyoloji ve genetik uzmanlığı, finansal analist, strateji planlama yöneticisi, borsa uzmanı, reklamcılık, görsel tasarım, mekatro-nik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, yazılım mühendisliği, psikologluk, sermaye piyasası uzmanlığı gelecek vaat eden mesleklerin başında geliyor. Yabancısı olduğumuz bölümlerin bazılarını inceledik. İşte geleceğin meslekleri

MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ
Mekatronik mühendisi, mekanik, elektrik, elektronik, bilgisayar ve bilgi teknolojilerinin bir arada kullanılarak endüstriyel ürünlerin tasarımı ve üretimini planlıyor. Mekatronik mühendisliği mezunları ürün tasarımında ve imalatında yardımcı eleman olarak kolayca iş bulabiliyor. Elektrik, elektronik ve bilgisayar konusunda verilen yeterli teknik eğitim sayesinde bakım, onarım gibi destek konularında da iş alanları mevcut.AVRUPA BİRLİĞİ UZMANLIĞI
Avrupa Birliği ile ilişkiler devam ettiği sürece bu alanda bilgi sahibi eleman ihtiyacını da karşılamak gerekecek elbette. Üstelik Avrupa Birliği uzmanları sadece devlet daireleri ve dış işlerinde değil, Avrupa ile iş yapan bir çok özel sektör kuruluşunda da kolayca istihdam edilebilecek.

PSİKOLOJİ
Psikoloji dünyada önemli bir yere sahip olsa da ülkemizde yeni yeni gelişen bir meslek dalı. Psikoloji mezunları bağımsız çalıştıkları gibi hemen her alanda faaliyet gösteren büyük şirketlerde ve kamu kuruluşlarında kolaylıkla iş bulabiliyor.

STRATEJİ PLANLAMA YÖNETİCİSİ
Stratejik planlama bütün dünyada en çok kullanılan yönetim araçları arasında yer alıyor. Stratejik planlama, kuruluşların bulunduğu nokta ile ulaşmayı arzu ettiği durum arasındaki yolu tarif ediyor. Yani; şirketlerin, kurumların şu andaki ve gelecekteki muhtemel durumlarını analiz eden, mevcut stratejinin değişme ve / veya düzeltilmesini öneren, gelecekte “ne” ve “nasıl” yapılmasına karar vermeyi sağlayan ve alanında uzmanlaşmış bireyler iş bulma konusunda zorluk çekmeyecekler.

YENİ MEDYA
Gelişen çağın teknolojileriyle birlikte alışılagelmiş bir çok meslek gibi gazetecilik mesleği de yeni bir boyut kazanıyor. Yeni gazetecilik anlayışına göre doğru ve hızlı haber için internetin önemi tartışılmaz. İnternet gazeteciliği ve yayıncılığı mezunları gazetelerde, ajanslarda, haber sitelerinde, radyo ve televizyonlarda çalışma olanakları bulunuyor.

İNTERNET ARKEOLOGLUĞU
Geleceğin ilginç mesleklerinden olan internet arkeologluğu birçok gencin ilgisini çekecek nitelikte. İnternetteki bilgi çokluğu ve kirliliği içinde, aranılan bilgiye ulaşmak, hayati önem taşıyor. Zamanla bilgi kirliliğinin hızla artacağı düşünülürse doğru bilgiye ulaşmak daha da değerli olacak. İnternet arkeologları, tam bu noktada devreye girip ihtiyacınız olan bilgiyi, gereksiz bilgi yığınlarının içinden, hasar vermeden, ince bir işçilikle çıkarıp sunacaklar.

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK
Devlet Planlama Teşkilatı’nın 5 yıllık kalkınma planlarında öncelikli alanlar arasında tanımlanan moleküler biyoloji ve genetik bilimlerini listenize almanızda fayda var. Canlıların biyolojik ve genetik özelliklerini moleküler düzeyde incelerken aynı zamanda gen mühendisliği teknikleri ile yeni ufuklara yelken açabilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir