Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Gelecek elektrikli değil, hibrit araçlarda

Gelecek elektrikli değil, hibrit araçlardaGelecek elektrikli değil, hibrit araçlarda

İkinci hibrit modeli Yaris Hybrid’i eylül ayında satışa çıkarmaya hazırlanan Toyota, 2020’ye kadar tüm modellerinin hibrit versiyonlarım Türkiye ’ye getirmeyi hedefliyor. Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt, geleceğin elektrikli araçlarda değil, hibrit araçlarda olduğunu söylüyor.

Otomotiv pazarında satışlar, beklenildiği gibi küçülüyor. Geçen yılı rekorla kapatan sektör, bu yılın ilk yarısında yüzde 19 daraldı. İkinci yarıda yaşanacak toparlanmayla toplam küçülmenin yüzde 10 dolaylarında olması bekleniyor. Bu durumda dahi 2012 tüm zamanların en yüksek ikinci satış rakamı ile kapanmış olacak.

Kısa bir süre önce yen spor aracı GT86’yı satışa sunan Toyota, bu yılı 35 bin adetle kapatmayı planlıyor. Şirketin 2014 hedefi ise 50 bin barajını geçmek. Türkiye’de Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt, şirketin hedeflerini anlattı.

Nasıl bir yıl geçiriyorsunuz?

Geçen yılı 38 bin adetle kapatmıştık. Bu yıl planladığımız gibi gidiyoruz diyebilirim. Yılbaşında 35 bin civarında bir satış hedeflemiştik. Aşağı yukarı bu rakamı tutturacağız gibi duruyor. Japonya’daki depremin etkisinin sona ermesiyle istediğimiz adetleri yeni yeni almaya başladık. Hedefimiz 20l4’te 50 bin satışa ulaşmak. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Özellikle bayi teşkilatımızı geliştirmek için çalışmalarımız var.

Önümüzdeki dönemde büyüme istediğiniz segmentler hangileri?

Bizim şu an lokomotifimiz C segmenti, yani Corolla ile Auris modellerimiz. Fakat biz B ve D segmentlerinde de büyümeyi arzuluyoruz. Yeni Yaris, değişen tasarımıyla Toyota’nın değişen yüzünün ilk örneği oldu. Daha dinamik ve spor bir araç. Eylül sonunda Yaris’in hibrid modelinin de satışı başlayacak. Hibrid ile birlikte Ya-ris’in satışlarının da büyüyeceğini bekliyoruz. Normalde Yaris adetlerimizi 6-8 bin bandında tutmaya çalışıyoruz ama en büyük sıkıntımız araç temininde yaşanıyor.

Yaris Hybrid’ten kaç adet satmayı planlıyorsunuz?

Bu yıl Yaris Hybrid’ten 150 tane getirebileceğiz. Ne kadar getirsek o kadar satarız ama üretim dünya talebini karşılamaya yetmiyor. Bu yüzden çok fazla araç temin edemiyoruz. Yaris Hybrid’in henüz fiyatı belli değil ama dizel modelimizden biraz daha pahalı olacak. Yani oldukça agresif bir fiyat politikasıyla pazara çıkıyoruz. En büyük avantajımız tabii 1.5 motorumuz. Bu sayede vergi bariyerine de çarpmamış oluyoruz. 100 beygir gücündeki motorumuz 100 kilometrede 3.1 litre tüketiyor. Bu ekonomiyle eminim araç çok yoğun talep görecek.
Yaris Hibrid, ikinci hibrid aracınız olacak. Totoya olarak Türkiye’deki hibrit pazarını nasıl görüyorsunuz?

Yaris Hybrid ile birlikte Türkiye’de iki hibrit modeli satan ilk şirket olacağız. Toyota hibrit teknolojisine en çok yatırım yapan marka durumunda. Bizim düşüncemiz, kısa ve oıta vadede geleceğin hibrit araçlarda olacağı şeklinde. Toyota 14 yıldır hibrit araç satıyor. 2020 yılına kadar da tüm modellerin hibritlerini çıkannayı hedefliyor. Bizde tüm bu modelleri Türkiye’ye birer birer getireceğiz. Toyota olarak elektrikli araçlara kıyasla hibritin kısa ve orta vadede daha başarılı olacağını düşiinüyonız.

  Samsung’un Yeni İnternet Tableti Tamam: Galaxy Tab 2

Peki elektrikli araçlarla ilgili düşünceniz nedir?

Şurası kesin, önümüzdeki 10-15 yıla hibrit teknolojileri damga vuracak. Elektrik teknolojisi henüz beklenen seviyede değil. Bildiğiniz gibi elektrikli araçlarda en büyük sorun menzil. Aküyü şarj ettiğinizde ortalama 100 km gidiyor. Bu yeterli bü- menzil değil. Bu sonın çözülmedikçe elektrikli araçlara çok fazla talep olmaz. Hibrit araçlarda böyle bir sıkıntı yok. Hibrit teknolojisinde araçlar yolda giderken kendi kendini şarj ediyor, bunun için bir istasyona gerek yok. Elektrikli otomobilde aracınızı şarj edip yola çıkmak zorundasınız.

Hükümetin açıkladığı teşvik paketine bakışınız nasıl?

Teşvik paketinin üzerinde çalışıyoruz. İleriye dönük planlarla nasıl ör-tüşüyor ona bakılıyor. Doğru okunduğunda fena olmayan bir paket açıklandığını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde biz dahil birçok şirketin bu konuda girişimlerinin olacağına inanıyorum.

Yıl sonu pazar beklentisinde bir sürpriz olacak mı?

Aslında ne tahmin ediyorsak öyle bir yıl yaşıyoruz. Ne çok iyi ne de çok kötü bir yıl oluyor. Pazarda korkmamıza neden olacak bir düşüş yok. kapanacak. Böyle devam ederse, geçen yıla göre yüzde 10 daha düşük bir pazar olacak. 800 bin adetlik bir pazara kötü demek haksızlık olur. Öyle ya da böyle 2012 tüm zamanların en yüksek ikinci satış rakamı ile kapanacak. Tabii gerçek potansiyel aslında bu değil. Soğutma önlemleri alınmasaydı geçen yıl 1 milyonu rahat geçerdik.

YUKSEK VERGİ YATIRIMI ENGELLİYOR

Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz ekim ayında cari açığı düşürme tedbirleri kapsamında 2000 cc’ye kadar araçlarda ÖTV yüzde 60’tan 80’e, 2000cc üzerinde ise yüzde 84ten 130’a çıkmıştı. Toyota CEO’su Ali Baydar Bozkurt’un bu kararın yüksek motorlu araç satışlarına büyük darbe vurduğunu ve satışların yüzde 50 gerilediğini belirterek “Normalde 100 lira olan bir ürünü KDV ve ÖTV ile 271 liraya fatura ediyorsunuz. Yüksek verginin işe yaradığını kesinlikle düşünmüyorum. Zaten son vergi artışından sonra vergi gelirlerinde bir kayıp olduğu da açık. Hep savunduğum şey, vergiyi düşürüp pazarı büyütmenin en doğru çözüm olduğu. Böylelikle hem vergi geliri yükselir hem de yeni yatırımlar gelir” yorumunda bulunuyor.

PAZARDAKİ 4 TEMEL DEĞİŞİM

1- Büyük şehirlerde küçük otomobillere ilgi artsa da, Türkiye her zaman C segmentinin hakim olduğu bir pazar olacak.

2- Otomatik vites artık iyice tercih edilir oldu.

3- Dizel araçlar hala popüler ama tüketiciler yavaş yavaş bilinçleniyor. Eskiden yılda 8-10 bin km yol yapacak olan biri bile dizel araç almak istiyordu. Tüketiciler bu hatalı düşünceden yavaş yavaş sıyrılıyor.

4- Türkiye ciddi bir sedan ülkesi. Gelecek yıllarda sedan otomobillerden hatchback araçlara yavaş yavaş geçiş olacağını da düşünüyorum.

Emrah Gürkan
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir