Haberler

Gelin 24 saat yeşil bir gün yaşayalım!

24 SAAT YEŞİL BİR GÜN!

“Çevreyi korumak için ben ne yapabilirim?” sorusunu kendinize soruyorsanız, gelin 24 saat yeşil bir gün yaşayalım!

Saat 07:00/Kahvaltı zamanı: Sağlıklı koşullarda yetiştiğine emin olduğunuz kahvaltılıkları tüketin. Taze meyve suyu, organik süt, köy yumurtası listenizde yer alabilir. Mutfakta mümkün olduğu kadar kağıt havlu yerine bez havlu kullanmaya çalışın. Evde kullandığınız beyaz eşyaların enerji tasarrufu sağlayan, A sınıfı ürünler olmasına özen gösterin. Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken, bulaşıkları az diye elde yıkamak isterken musluktan akan suya dikkat! Dakikada yaklaşık 20 litre suyun boşa akmasını istemiyorsanız, suyu ihtiyacınız kadar kullanın. Günlük kıyafetlerinizde sentetik kumaşlar yerine pamuklu ürünler tercih edin. Vintage ürünler de bir başka seçenek olabilir. Gerçek geri dönüşüm eskilerin değerlendirilmesidir, unutmayın!

Saat 08:00/Gün başlasın: Keşke herkes sokaklarda bisiklet kullansa ve işe rahatlıkla gidebilsek! Büyük şehirler için bu düşünce bir hayal olsa da deniz yolunu tercih edebilirsiniz. Bunu tercih edemiyorsanız toplu ulaşım araçlarını kullanın. Eğer mutlaka özel aracınızla gidecekseniz, aynı iş yerinden birkaç kişi bir araya gelin ve her gün birinin aracıyla işe gidin.Saat 09:00/Yeşil ofisler: Ofislerde mümkün olduğunca doğal ışıktan yararlanın, aydınlatma için kullandığınız enerji ihtiyacınızı azaltın. Harekete duyarlı ışıklandırma sistemleri ve tasarruflu ampuller elektrik tasarrufuna katkı sağlar. Ofis ortamında sık tüketilen kağıtları çift taraflı kullanın. Ofisinize geri dönüşüm kutuları koyun. Tüm ofisin kağıt, kargo poşetlerini, cam atıklarını ayrı kutularda toplayın.

Saat 12:00/Biraz mola: Öğle arasında restoranlara ulaşım için kısa mesafeleri yürüyün. Hem sağlığınıza, hem de çevre sağlığına iyi gelecek! Yakın çevrenizde park varsa bu fırsatı kaçırmayın. Mevsimin tadını çıkarmak için evden paket yapıp getirdiğiniz yemeğinizi burada yiyebilirsiniz. Paket için geri dönüşüm kağıtları ve kutuları kullanmayı unutmayın.

Saat 13:00/Çaiışmaya devam: Ofis hayatınızı biraz daha yeşillendirmek için etrafınızı gözlemleyin. Eksik bulduğunuz noktaları yöneticinize iletin. Belki bu sistemin devamlılığı için gönüllü bir ekip kurabilirsiniz. Yaz döneminde ofis ısısını ayarlamak için mümkün olduğunca pencerelerden yararlanın. Klima kullanmak zorunda olanlar yine A sınıfı ürünler tercih etmeli. Elektrikli aletlerinizi kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Ofis dışındayken bilgisayarınızın kapalı olduğuna emin olun. Gün boyu sıvı sabun yerine doğal sabun kullanın.
Saat 18:00/Alışveriş zamanı: Akşam eve dönüş yolunda organik pazarlara uğrayın. Günümüzde birçok alışveriş merkezinde bulunabilen ürünler belli günlerde de çeşitli semtlerde kurulan pazarlarda karşımıza çıkıyor. Buğday Derneği’nin organize ettiği yüzde yüz Ekolojik Pazarlar; Şişli, Bakırköy, Beylikdüzü, Kartal’da haftanın belli günleri yer alıyor, www.ekolojikpazar.org Ayrıca Ekolojik Üreticiler Derneği’nin organize ettiği İstanbul’daki organik pazar yerleri ise; Zeytinburnu, Kadıköy ve Maltepe’de, www.ekolojikureticiler.org

Saat 19:00/Eve dönüş: Alışverişin ardından akşam yemeği için hazırlıklara başlayabilirsiniz. Mutfak artıklarını çöpe atmak yerine bahçenizde biriktirerek kompost oluşturabilirsiniz. Ayrıca ev içinde de tıpkı ofisinizde olduğu gibi çöplerinizi geri dönüşüm için ayrıştırın. Yemek pişirirken fırın kapağını gerekmediği sürece açmayın. Her kapak açılışında ısı kaybı yaşanır. Bu durum elektrik harcamasını arttırır. Aynı şekilde tencerelerin kapağının da iyi kapandığına emin olun.

Saat 21:00/Keyfini çıkarın: Evde ısı yalıtımı önemlidir. Pencerelerdeki hava kaçaklarını engelleyin. Çift cam tercih edin. Isı kaybını önlemek için ayrıca çatı izolasyonunuzu uygun şekilde yaptırın. Evde gereksiz elektrik kullanımının önüne geçin. Ayrıca yemek yaparken sebze-meyveleri yıkamak için harcadığınız suları depolayın. Bu sularla bahçe ve evde yer alan çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Çevrenizi yeşillendirmek için kendinize liste oluşturun. Evinizin yanına, caddenize veya belediyelerin belirlediği noktalara ağaç dikebilirsiniz.

Saat 23:00/Uyku vakti: Güne erken başlıyorsanız, erken uyumak sağlığınız için önemli! Gün ışığından mümkün olduğunca yararlanın. Elektrik kullanımını azaltın. Yatak odanızın dekorasyonunda doğal kumaşlar, pamuklu ürünler tercih edin.

HAZIRLAYAN: SELEN OKANBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu