Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Gelişen Pazarlarda Kazanmanın Yolları

Gelişen Pazarlarda Kazanmanın YollarıTÜRKİYE’NİN son yıllarda ihracat pazarlarını çeşitlendirmesi Avrupa’daki durgunluğun ekonomiye verdiği zararı bir noktaya kadar azalttı. Bu ortamda aşağıdaki faktörler, ihracatçıların gelecek yıllarda bu çeşitlendirmeyi devam ettirmesini, hatta derinleştirmesini zorunlu kıldı:

gelisen pazarlar

■ Avrupa Birliği (AB) 2007’deki üretim düzeyine ancak 2017 yılında ulaşabilecek. AB’deki yaşlanan nüfus ve büyüme ivmesinin zayıflığı nedeniyle, üye ülkelerin ekonomileri sonraki yıllarda da yüksek büyüme oranlarına ulaşmakta zorlanacak.

■ McKinsey Global Institute (MGI) uzmanlarının yaptığı hesaplara göre, gelecek yıllarda gelişen ülkelerdeki toplam tüketim harcamaları, zengin ülkelerdeki harcamalara göre çok daha hızlı artacak. Gelişen ülkelerin tüketim harcamaları her yıl ortalama yüzde 5.4 oranında artarak 2010’daki 12 trilyon dolarlık düzeyinden 2025 yılına kadar 30 trilyon dolara yükselecek. Gelişen ülkeler arasındaki dış ticaret de her yıl biraz daha gelişecek.

Ekonomi yönetiminin gelecek yıllarda uygulayacağı dış ticaret stratejisini gerçekleşme ihtimali yüksek bu tahminlere göre belirlemesi, ihracatın artmasını ve cari açığın azalmasını sağlayacak.

YENİ ÖNLEMLER

Gelişen ülkelere daha fazla ihracat yapılması ve yeni iş bağlantılarının kurulması için aşağıdaki önlemlerin alınması gerekiyor.

■ İş yapılacak ülkelerde dönem dönem ortaya çıkan hızlı büyüme ivmelerinin dikkatle izlenmesi ve atılımın bu dönemlerde yapılması başarı ihtimalini yükseltiyor.

■ Gelişen ülkelerde kentlere göç tüm hızıyla devam ettiği için metropollerle birlikte yıldızı parlayan orta büyüklükteki kentlerin de hedef alınması pazarda tutunmayı kolaylaştırıyor.
■ Ar-Ge birimlerinin bir bölümünün, ticaret veya yatırım yapılan gelişen ülkelere kaydırılması daha iyi sonuç veriyor. Uzaktan yapılan çalışmalar verimli olmuyor.

■ Dış ülkelerde iş yapmak isteyen girişimcilerin bu ülkelerdeki farklı kültürlere ve alışveriş alışkanlıklarına sahip bölgeleri dikkate alarak ayrıntılı pazara giriş planlan yapmaları iyi sonuç veriyor.

  Forex Yetkisi Almaya Hak Kazanan Firmalar

■ Zengin ülke şirketlerinin büyüklükleri nedeniyle yavaş davranmaları, gelişen ülkelerin çevik, hızlı ve atak girişimcilerine yeni fırsatlar sunuyor.

BAŞARIYI GETİREN BEŞ ADIM

Gelişen ülkelere daha fazla ihracat yapmanın ve bu ülkelerle ekonomik ilişkileri geliştirmenin yolu aşağıdaki konularda çalışma yapmaktan ve gerekli önlemleri almaktan geçiyor.

■ Demografik yapı: Kırsal kesimden kente göçen genç nüfusun ağırlıkta olduğu ülkelerde tüketicilere bir markayı beğendirmek daha kolay oluyor. Ancak bu kitle bir süre sonra başka bir markanın çekiciliğine kapılabiliyor.

Tüketici segmentleri: Dış ülkelerdeki pazarı bir bütün olarak görmek yerine farklı kriterlere göre bölümlemek daha olumlu sonuçlar veriyor. Hedeflenen pazar, gelir ve yaş gruplarına, myfikirler.com cinsiyete, eğitim düzeyine ve hayat tarzlarına göre segmentlere ayrıldığında nişler ve pazar boşlukları daha belirgin hale geliyor. Ortaya çıkan segmentlerin talebine göre ürünlerin farklılaştırılması ise başarı ihtimalini yükseltiyor.

■ Sıfırdan yeni ürün: Avrupa’ya satılan ürünlerin daha basit modellerini daha ucuza gelişmiş ülkelere satmak kalıcı başarı getirmiyor. Gelişen ülkedeki tüketim kültürü ve tercihleri dikkate alınarak sıfırdan yeni ürünlerin tasarlanması ve ürünün yerel koşullara göre farklılaştırılması hedef pazardaki payı artırabiliyor.

■ Dağıtım kanalları: Her ülkede farklı yapıya ve işleyişe sahip dağıtım kanallarının incelenip gerekli bağlantıların yapılması ve bu kanallardan ürün akışının sağlanması, başarı şansını yükseltiyor. Örneğin her bin kişiye dokuz dükkanın düştüğü Hindistan’da perakendeciliğin bu geleneksel yapısını dikkate almadan yapılan ihracat hedefine ulaşamıyor.

■ Alım gücü: Farklı ülkelerde ve ülkelerin farklı bölgelerinde yaşayan tüketicilerin alım güçlerinin hesaba katılması satışları istikrarlı olarak artırabiliyor. Örneğin Coca-Cola, Çin’deki fiyat düzeylerini bir bardak çay fiyatını esas alarak ayarlıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir