Kariyer ve İş

Genç İşadamından Termal Turizmde Çok Yaratıcı Bir Proje

Genç işadamı Ekrem Yüce, termal turizme yeni bir anlayış getirdi. İçinde 5 yıldızlı otelden kongre merkezine kadar birçok ünitenin bulunduğu Salutaris, “Termal Turizm Kompleksi Belgesi“ne sahip…

EKREM Yüce, bugüne kadar önemli projelere imza atmış genç bir işadamı. İnşaattan enerjiye çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Ankara merkezli 7 şirketi var. Bunlardan biri de Sayez Turizm.

Yüce, bu şirketi üzerinden Afyonkarahisar’ın yeni gelişen Ömer Geçek bölgesinde Salutaris Termal Turizm Kompleksi ismiyle dev bir yatırım yapıyor. Bu tesisi di ğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise Türkiye’nin termal alandaki tek kompleksi oluşu. Nitekim Turizm Bakanlığı’ndan “Termal Turizm Kompleksi Belgesi” olan tek yatırım. Bu özelliğinden dolayı, dünya çapında bir devre tatil organizasyonu olan RC1 (Re-sort Condominiums International), Sa-lutaris’i, daha hizmete açılmadan “Gold” üyesi yapmış. Yani Salutaris’ten devre mülk satın alanlar 140 ülkedeki yaklaşık 6 bin otelden dilediklerinde çok uygun fiyata tatil yapma imkanına sahipler.

Salutaris’in bir başka farkı da çoğu termal otelin uyguladığı devre tatil sistemi yerine devre mülk sistemini uygulaması. Yani üyelerine hisseli gayrimenkul tapusu veriyor.

150 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen ve yaklaşık 100 milyon TL’ye mal olacak Salutaris’in 2013 yılı sonunda hizmete açılması planlanıyor. 2 bin 236 yatak kapasiteli tesiste 5 yıldızlı otel, apart daireler, kongre ve sergi salonu, kür merkezi, yüzme havuzları ve restoran bulunuyor.
Sayez Turizm İcra Kurulu Başkam Ekrem Yüce, 1+1 ve 2+1 dairelerin hizmete hazır olduğunu ancak Turizm Bakanlı-ğı’nın isteği üzerine kompleksi tüm üniteleriyle birlikte faaliyete açacaklarını belirtiyor.

Salutaris’te 1 hafta konaklanacak şekilde 1 + 1 stüdyo dairelerin peşin fiyatı 8 bin 800, 2+1 suit dairelerin peşin fiyatı ise 11 bin 850 TL. tsteyenler vade farkı ödeyerek 32 ay taksitle de satın alabiliyor.

YABANCILARDAN TALEP YOĞUN

Sayez Turizm, Salutaris’in apart bölümlerinin büyük kısmını yerli tatilcilere pazarlamayı planlıyor ancak özellikle 5 yıldızlı otelin önemli bir bölümünü RCI değişim sistemiyle yabancı turistlere ayırmayı düşünüyor. Nitekim daha şimdiden bu konuda çalışmalara başlanmış.

Ekrem Yüce, bu konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Dünyada yaşlanan nüfusun tercih ettiği dinlenme şekli artık termale kayıyor. Özellikle Finlandiya, Isveç, Norveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinden ciddi talep var. Aynı şekilde Arap ülkelerinden de talep alıyoruz.”

Ekrem Yüce’nin turizm sektöründe yeni yatırım planları da var. Hatta bu konuda girişimlere bile başlamış. Yüce; Salutaris markası altında termal, kayak ve deniz turizmini içine alacak bir zincir oluşturmayı planladıklarını, bunun için İzmir’in Seferihisar ilçesiyle Bolu’da yer aradıklarını belirtiyor:

“RCI modeline benzer bir tatil değişim sistemini kendi içimizde oluşturmak gibi bir planımız var. Türkiye turizm çeşitliliği bakımından potansiyeli yüksek bir ülke. Firma olarak bu potansiyelin bir kısmını değerlendirebileceğimizi düşünüyorum. Bunun da çalışmalarını yapıyoruz ancak bu hedefe adım adım ulaşmak istiyoruz.”

Bu arada merak edenler için açıklayalım. Salutaris, Frigya Uygarlığı döneminde Afyon, Kütahya, Eskişehir ve Uşak arasında bulunan bir yerleşim merkezinin ismi. Su ve sağlık şehri anlamına geliyor.

ÛZBEY MEN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu